Kiedy wyjść z wcześniakiem na pierwszy spacer i przy jakiej temperaturze?

Taki mały, taki nieporadny, tyle już przeszedł. O wcześniaka rodzice drżą szczególnie. Pierwsze wyjście na spacer ma rangę wielkiego wydarzenia. Pediatra wyjaśnia, kiedy i jak je zaplanować.
Wyjście z wcześniakiem po raz pierwszy z domu wydaje się epokowym wydarzeniem. Kiedy można się na to zdecydować, wyjaśnia dr Danuta Chrzanowska-Liszewska, pediatra neonatolog ze Szpitala Klinicznego im. Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie. 

Pierwszy spacer z wcześniakiem – kiedy?

To zależy od wielu czynników – od tego, ile dziecko waży, w którym jest aktualnie tygodniu wieku korygowanego, jaka jest pora roku i pogoda – wyjaśnia ekspertka. – Wcześniaki nie wychodzą na dwór od razu po urodzeniu, tylko zwykle dopiero, gdy mają już dwa, a czasami nawet trzy miesiące. Z tego powodu latem, gdy na zewnątrz jest tak samo ciepło jak w mieszkaniu, możemy normalnie zabierać je na spacer.

A jak postąpić zimą?

Dzieciom przedwcześnie urodzonym nie zaleca się wychodzenia na spacery, kiedy temperatura spada poniżej minus 10 st. C. A jeśli maluszek dopiero co wyszedł ze szpitala, to termometr nie powinien pokazywać mniej niż minus 5 st. C. 

Zobacz: 4 zakazane kremy dla dziecka na zimę

Jak długo można spacerować?

Latem pierwszy spacer z wcześniakiem powinien trwać około godziny, a kolejne – tyle, ile mama sobie życzy. W okresie zimowym, gdy na zewnątrz jest chłodno, wieje wiatr, najpierw staramy się dziecko przyzwyczajać do chłodnego powietrza. W tym wypadku ma uzasadnienie stary zwyczaj werandowania. Wychodzimy z dzieckiem dopiero po nim – wyjaśnia ekspertka.

Zobacz też:

Ocena (3 oceny)

4.3
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka