O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustną dziecka i jak to robić właściwie? Kiedy pierwszy raz zabrać dziecko na wizytę do stomatologa? I jak często pojawiać się u dentysty? Podpowiadamy!

Zobacz inne z serii: zęby mleczne (4)

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej maluszka?

Dla zdrowia mlecznych ząbków niezwykle ważna jest systematyczność. Rytuał pielęgnacyjny należy wprowadzić jeszcze dla bezzębnej jamy ustnej małego dziecka. Dziąsła możemy przemywać jałowym wilgotnym gazikiem lub szczoteczką na palec. Regularna higiena jamy ustnej przyzwyczai do czyszczenia ząbków, wyrobi nawyk i potrzebę prawidłowej higieny jamy ustnej. Zabiegi higienizacyjne bezwzględnie należy wprowadzić, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Na tym etapie należy wprowadzić szczoteczkę do zębów i pastę.

Pasta do zębów z fluorem czy bez?

Do mycia małych ząbków używamy szczoteczki manualnej (lub elektrycznej u starszych dzieci) i pasty z fluorem (1000 ppm), który jest niezwykle ważny w profilaktyce próchnicy. Pamiętaj, że to 8. roku życia szczotkowanie zębów powinno odbywać się pod kontrolą rodzica. Warto zachęcać malucha do samodzielnego mycia zębów, ale dziecku trzeba pomóc dotrzeć do każdego zakamarka przestrzeni międzyzębowych.

Kiedy udać się do stomatologa?

Warto kierować się zasadą pierwszy ząb, pierwsza wizyta u dentysty. Niezwykle ważne są pierwsze wizyty adaptacyjne. Ich „bezprzemocowy charakter” pozwala maluchowi zapoznać się z gabinetem i lekarzem stomatologiem, a także daje szansę na oswojenie się z gabinetem. Dzięki temu maluch nie kojarzy dentysty z bólem i strachem. Kluczowe z punktu widzenia kontroli jest pojawienie się zębów trzonowych, które są bardziej podatne na próchnice. Podczas takiej wizyty rodzic może się dowiedzieć także wszystkiego o ząbkowaniu, prawidłowej higienie jamie ustnej, kiedy i jak często pojawiać się na kolejnej wizycie. Maluch powinien pojawiać się w gabinecie co 3-4 miesiące, gdyż próchnica rozwija się szybko.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy