snowboard dla dzieci
fot. AdobeStock

Snowboard dla dzieci: jaka jest najlepsza deska snowboardowa? (i czy nadaje się dla 3-latka?)

Snowboard dla dzieci to coraz bardziej popularny sport, choć jazda na snowboardzie kojarzy się jeszcze głównie z młodzieżą. Tymczasem deska snowboardowa nadaje się już dla przedszkolaka! Dzieci świetnie radzą sobie na śniegu, warunkiem jest jednak dobry, dopasowany do wieku snowboard. Uwaga, specjaliści nie polecają deski snowboardowej dla 3-latka!
snowboard dla dzieci
fot. AdobeStock

Być może zastanawiasz się, czy snowboard nadaje się dla dzieci w każdym wieku. Jeśli oglądasz w sieci filmiki z dziećmi jeżdżącymi (po mistrzowsku!) na deskach, możesz odnieść wrażenie, że deska snowboardowa dla 3-latka to świetny pomysł. Ale snowboard to dość wymagający sport i nie należy zbyt wcześnie wsadzać dziecka na deskę.

Snowboard dla 3-latka: nie za wcześnie?

Instruktorzy zalecają, by z nauką jazdy na desce wstrzymać się do 5-6 roku życia. Dopiero w tym wieku dziecko jest dostatecznie sprawne ruchowo i ma odpowiednią podzielność uwagi. Warto też wiedzieć, że dopiero dzieci w wieku szkolnym zaczynają traktować jazdę na snowboardzie jak sport, a nie jak zabawę.

Deska snowboardowa dla dziecka: jaką wybrać?

Nie da się ukryć, że snowboard dla dzieci to dość kosztowny sport. Podstawą jest dobrej jakości deska snowboardowa. Podczas zakupów zwróć uwagę na:
  • szerokość deski (stopy dziecka ubrane w buty snowboardowe i postawione tak jak do jazdy nie powinny wystawać poza granice snowboardu)
  • flex, czyli miękkość deski (dla dzieci poleca się miękkie deski, które ułatwiają naukę balansowania ciałem)
  • rdzeń (najlżejsze snowboardy dla dzieci posiadają rdzeń z tworzywa sztucznego)
Deska snowboardowa dla dziecka powinna po postawieniu na ziemi sięgać maluchowi do brody. Obliczając długość snowboardu, można też skorzystać z prostego wzoru: długość deski = waga dziecka – 20 + 100.

Co jeszcze kupić na snowboard dla dziecka?

O ile deskę snowboardową możesz wypożyczyć, to z butami nie jest już tak łatwo. Buty w wypożyczalni mogą być zdeformowane i nie trzymać nóg, co utrudni naukę, a nawet może doprowadzić do kontuzji. Koniecznie kup przedszkolakowi nowe buty snowboardowe dopasowane do jego stopy i w odpowiednim rozmiarze (w palcach powinno być trochę luzu!).

Co jeszcze przyda się na snowboard dla dziecka?
  • wiązania (dopasowane do rozmiaru buta)
  • kask ochronny (ocieplany i regulowany)
  • gogle (z szerokim polem widzenia i powłoką antyfog)
  • kurtka i spodnie snowboardowe (muszą zapewniać swobodę ruchów i komfort termiczny)
  • rękawice (z lekkim luzem w palcach)
 
 

Snowboard dla dzieci: jak wygląda nauka jazdy na desce?

Naukę rozpoczyna się od przyzwyczajenia do specyficznych butów snowboardowych oraz od oswojenia dziecka ze śniegiem (jeśli do tej pory nie miało z nim do czynienia). ​Podstawą przed rozpoczęciem nauki jest sprawdzenie, która noga jest u dziecka wiodąca (to właśnie ta noga powinna być przypięta z przodu deski). Od tego zależy także mocowanie wiązań na snowboardzie. Nauka odbywa się na łagodnym stoku, bo dziecko musi najpierw nauczyć się trzymać równowagę i podnosić po upadkach.
Jeśli jedziecie pierwszy raz na snowboard z dzieckiem, warto zainwestować w instruktora. Możesz wybrać zajęcia indywidualne lub grupowe. Maluchom zazwyczaj wystarcza 6–8 godzin pod okiem instruktora, by opanować podstawy jazdy na desce snowboardowej. Najpierw instruktor nauczy podstaw bezpieczeństwa na stoku, samodzielnego zapinania deski i podchodzenia z nią pod górkę.
W kolejnym etapie dziecko będzie się uczyło, jak przyjąć prawidłową postawę podczas zjazdu (barki powinny być w pozycji równoległej do deski, kolana ugięte, ręce lekko uniesione, a głowa skierowana w stronę jazdy). W kolejnych etapach nauczy się ześlizgu tyłem do jazdy – to trudny manewr, bo maluch przy zachowaniu odpowiedniej postawy musi jednocześnie cały czas patrzeć w dół stoku.

Na samym końcu dziecko opanowuje sztukę skręcania na snowboardzie. Przed wybraniem zajęć, sprawdź opinie na temat instruktora. Szczególnie w przypadku małych dzieci istotne jest, by sport był zabawą, a zajęcia były interesujące.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Wybieramy rower dla dziecka (video)
Czym się kierować wybierając rower dla dziecka? Zobacz praktyczne porady eksperta dotyczące zakupu rowerków dziecięcych.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy