Nauka jazdy na snowboardzie
fot. AdobeStock

Snowboard: kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy

Jazda na snowboardzie kojarzy się młodzieżą, tymczasem swoich sił w tej dyscyplinie sportu mogą spróbować nawet dzieci w wieku przedszkolnym.
Dominika Bielas
Nauka jazdy na snowboardzie
fot. AdobeStock
Sporą niespodzianką podczas konkursu finałowego Igrzysk Olimpijskich w snowboardowym slopestyle'u w Pjongczang, był pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Redmond Gerard. Złoty medalista nie skończył jeszcze 18 lat i został już okrzyknięty cudownym dzieckiem snowboardu. Patrząc na wyczyny snowboardzistów ma się ochotę wysłać własne dziecko na stok, ale czy to nie za wcześnie?

Kiedy rozpocząć naukę jazdy na snowboardzie?

W sieci nie brakuje filmików z 3-latkami jeżdżącymi na desce, jednak w przypadku regularnej nauki instruktorzy zalecają, by się wstrzymać do piątego, szóstego roku życia. Warto jednak wiedzieć, że dopiero dzieci w wieku szkolnym zaczynają traktować jazdę na snowboardzie jak sport, a nie zabawę.

Zanim dziecko rozpocznie swoją przygodę ze snowboardem, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Mały uczeń oprócz dopasowanych butów i deski (po postawieniu ma sięgać dziecku do brody) powinien być wyposażony w kask. O ile deskę z wiązaniami możesz wypożyczyć, to z butami jest już gorzej. Buty w wypożyczalni mogą być zdeformowane i nie trzymać nóg, co utrudni naukę, a nawet może doprowadzić do kontuzji (koszt nowych butów to ok. 300 zł).
 
Redakcja poleca: Wybieramy rower dla dziecka (video)
Czym się kierować wybierając rower dla dziecka? Zobacz praktyczne porady eksperta dotyczące zakupu rowerków dziecięcych.

Jak wygląda nauka jazdy na snowboardzie?

Naukę rozpoczyna się od przyzwyczajenia do specyficznych butów snowboardowych, a także oswojenia dziecka ze śniegiem (jeśli do tej pory nie miało z nim do czynienia). ​Podstawą przed rozpoczęciem nauki jest sprawdzenie, która noga jest wiodąca, to ta noga nowina być przypięta z przodu deski.  Od tego zależy także mocowanie wiązań na desce. Nauka powinna się odbywać na łagodnym stoku, gdyż w pierwszej kolejności dziecko musi nauczyć się trzymać równowagę i podnosić po upadkach.

W przypadku snowboardu warto zainwestować w instruktora, który nauczy dziecko wszystkiego od podstaw. Możesz wybrać zajęcia indywidualne lub grupowe. Maluchom zazwyczaj wystarcza 6–8 godzin pod okiem instruktora, by opanować podstawy (koszt to ok. 80-100 zł/zajęcia). Najpierw instruktor nauczy podstaw bezpieczeństwa na stoku, samodzielnego zapinania deski i podchodzenia z nią pod górkę.

Zobacz: Kask narciarski dziecięcy (na snowboard też) – jak wybrać

W kolejnym etapie dziecko będzie się uczyło, jak przyjąć prawidłową postawę podczas zjazdu (barki powinny być w pozycji równoległej do deski, kolana ugięte, ręce lekko uniesione, a głowa skierowana w stronę jazdy). W kolejnych etapach nauczy się ześlizgu tyłem do jazdy – to trudny manewr, bo maluch przy zachowaniu odpowiedniej postawy, musi jednocześnie cały czas patrzeć w dół stoku.

Na samym końcu dziecko opanowuje sztukę skręcania. Przed wybraniem zajęć, sprawdź opinie na temat instruktora. Szczególnie w przypadku małych dzieci istotne jest, by nauka odbywała się przez zabawę, a zajęcia były interesujące.

Czy Wasze dziecko już próbowało jazdy na snowboardzie albo innych sportów zimowych? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy