Dziecko z telefonem
fot. Fotolia

9-latka zgadła hasło do PayPal i zaplanowała wakacje dla całej rodziny

Myślał, że tylko bawi się telefonem, tymczasem dziewczynka rezerwowała wycieczkę do Disneylandu. Mężczyzna odkrył prawdę, gdy zauważył, że z konta zniknęło prawie 5 tys. złotych.
Dominika Bielas
Dziecko z telefonem
fot. Fotolia
Rodzice często pozwalają dziecku bawić się telefonem, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, na jakie pomysły są w stanie wpaść ich pociechy. Przekonał się o tym Ian Wilson, którego córeczka zaplanowała urlop dla swojej rodziny, opłacając wycieczkę z konta taty. Mężczyzna zauważył odpływ gotówki dopiero trzy dni później.

Kupiła wymarzone wakacje

Każde z dzieci ma jakieś marzenia. Pragnieniem 9-letniej Susan była wycieczka do Disneylandu, postanowiła więc na nią zabrać swoją rodzinę. Podczas niewinnej zabawy telefonem zgadła hasło taty do PayPal i kupiła bilety lotnicze, zapłaciła za wycieczkę dla VIP-ów na wieżę Eiffla, kupiła swojej rodzinie hotelową kartę podarunkową oraz bilety do parku rozrywki. Trzy dni później Ian odkrył, że z konta zniknęło ponad tysiąc funtów (4,8 tys. zł).


W pierwszej chwili pomyślał, że ktoś włamał mu się na konto, dla pewności przejrzał jednak historię przeglądanych stron. Jakież było jego zdziwienie, gdy odkrył, że transakcji dokonała jego córka. Okazało się, że dziewczynka podczas zabawy telefonem dokonywała zakupów nie wiedząc, że to prawdziwe transakcje. Odkręcenie całej sytuacji nie było łatwe. Ostatecznie PayPal zakwalifikował sprawę jako "nieszkodliwe oszustwo" i zwrócił pieniądze. Teraz Ian ostrzega innych rodziców.
Redakcja poleca: Dziś największym zagrożeniem dla rozwoju dziecka jest zwykły smartfon [ROZMOWA Z EKSPERTEM]
- To obowiązkiem dorosłych jest dopilnować, by nasze dzieci korzystały z mediów w sposób bezpieczny i sprzyjający rozwojowi. - wyjaśnia psycholog, Aleksandra Piotrowska.

Blokada rodzicielska na urządzeniach mobilnych? Naprawdę warto!

Wielu rodziców beztrosko daje telefony dzieciom do zabawy, mało kto ustawia blokadę rodzicielską. Telefony pracujące na systemie iOS mają wbudowaną taką ochronę, posiadacze Androidów muszą ustawić ograniczenia przez Google Play. Dostępne też są specjalne aplikacje za pomocą których można dokładnie ustalić, do czego twoje dziecko może mieć dostęp podczas zabawy telefonem. Aplikacje dają możliwość filtrowania treści, kontrolowania czasu i aktywności online (np. zablokować możliwość kupowania czy oglądania podcastów dla dorosłych).

Udostępniając dziecku telefon, pamiętaj:
- nie codziennie,
- pierwsze lata tylko razem,
- jednorazowo nie dłużej niż 15 minut,
- dziennie nie dłużej niż 30 minut,
- nie przy jedzeniu,
- nie przed snem,
- tylko sprawdzone treści dla dzieci,
- nie jako nagroda lub kara.

Zdarzyła wam się podobna sytuacja? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy