zgrzytanie zębami u dziecka, wafa zgryzu,
fot. Fotolia

Czy wiesz, że przyczyną zgrzytania zębami u dzieci może być gra na smartfonie czy tablecie?

Do 3. roku życia zgrzytanie zębami nie powinno budzić obaw. Jednak warto sprawdzić u specjalisty, bo przyczyną zgrzytania mogą być owsiki, jak również wada zgryzu, stres dziecka albo za dużo spędzania czasu przed telefonem czy tabletem. Brzmi niewiarygodnie? Zobacz wypowiedź eksperta.
Aneta Grinberg
zgrzytanie zębami u dziecka, wafa zgryzu,
fot. Fotolia
Szacuje się, że połowa dzieci zgrzyta zębami. Do około trzeciego roku życia jest ono dopuszczalne, bo jest związane z rozwojem dziecka i wzrostem twarzoczaszki. Jeśli zgrzytanie zębami nie ustanie, gdy u dziecka pokażą się pierwsze zęby stałe, należy się skonsultować z ortodontą, który znajdzie przyczynę nieprawidłowości, przygotuje plan leczenia i zabezpieczy zęby przed zniszczeniem.

Skąd zgrzytanie zębów u małych dzieci?

Z problemem zgrzytania zębami zmagają się zarówno dzieci, jak i dorośli.
– Zgrzytanie zębami we wczesnym dzieciństwie jest normalne i nie ma nic wspólnego z patologią – mówi Urszula Jarosz, lekarz stomatolog, ortodonta i protetyk z kliniki Varsovia Dental. – Rozwój małego dziecka przebiega falami, co jakiś czas pojawiają się nowe zęby, zmienia się ustawienie żuchwy i zębów w stosunku do szczęki. Dziecko musi sobie przyzwyczaić się do nowego układu w jamie ustnej, stąd pojawia się zgrzytanie zębami.
Wzrost następuje fazami i co jakiś czas zęby zmieniają swoją pozycję, a więc w pewnych momentach mogą przeszkadzać w płynnych ruchach żuchwy. Zgrzytanie dostosowuje łuki zębowe do siebie i w tym wieku nie jest groźne. Dodatkowo zęby mleczne są trochę inaczej zbudowane niż zęby stałe, co również sprzyja zgrzytaniu.
Zęby mleczne mają mniej wybrzuszone bruzdy i guzki, co powoduje, że u dziecka jest mniejsze zazębienie — wyjaśnia dr Urszula Jarosz, stomatolog. – Przykładają się do siebie dwie powierzchnie, mniej lub bardziej płaskie, stąd zgrzytanie jest ułatwione.
Redakcja poleca: Trenuj z dzieckiem uważność – to pomoże mu osiągnąć sukces!
Co oznacza uważność i dlaczego warto ją trenować już od dziecka? Zapytaliśmy eksperta w tej dziedzinie, Agnieszkę Pawłowską, certyfikowaną nauczycielkę MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli redukcji stresu w oparciu o uważność), a także autorkę książeczek dla najmłodszych, dzięki którym dziecko może uczyć się uważności na co dzień.

Kiedy przez zgrzytanie zębami iść z dzieckiem do stomatologa, pediatry czy psychologa?

Często w nocy rodzice słyszą dobiegający z pokoju dziecka nieprzyjemny odgłos zgrzytania. Poszukując przyczyny, pierwsze kroki kierują do pediatry z przeświadczeniem, że zgrzytanie to pierwszy symptom owsików. Dopiero, gdy długi proces namierzenia winowajcy nie przyniesie efektu, swoje kroki kierują do psychologa czy dentysty.
– Tymczasem w większości przypadków przyczyną jest kształtujący się układ stomatognatyczny – dodaje lekarz.
Specjaliści radzą, by poczekać do momentu, gdy u dziecka pojawią się zęby stałe. Jeżeli zgrzytanie nie ustanie, należy się skonsultować z ortodontą. Zazwyczaj przyczyną jest wada zgryzu.
– U 6-latków stałe zęby powinny już przylegać do siebie w taki sposób, żeby dziecko mogło płynnie przeprowadzać ruchy artykulacyjne, czyli ruchy żuchwą w stosunku do szczęki – mówi dr Urszula Jarosz. - W przypadku problemów ortodonta może zalecić aparat ruchomy (wyjmowany), który dobrze ustawi zęby, a sama obecność aparatu w jamie ustnej spowoduje, że dziecko będzie miało utrudnioną funkcję zgrzytania, dzięki czemu nastąpi odprężenie mięśni i stawów.

Dzieci zaciskają szczęki ze stresu, ale powodem może być też wpatrywanie w ekran

Jeżeli nie ma problemu ze zgryzem u dziecka, trzeba poszukać innych czynników i zastanowić się, czy nasza pociecha nie jest zbyt często narażona na sytuacje stresujące.
Źródłem problemów psychologicznych mogą być sytuacje zarówno w szkole, jak i w domu. Wychowawca wraz z psychologiem szkolnym powinni przyjrzeć się, jak dziecko funkcjonuje w klasie i w szkole.
Przyczyną zgrzytania zębami mogą być również relacje z rodzicami, rodzeństwem czy przeżycia wynikające ze stylu życia dziecka, na przykład zbyt długie korzystanie z komputera czy smartfona (gry, oglądanie bajek - przyp. red.), brak odpowiedniego wyciszenia przed snem – dodaje Urszula Jarosz.
 
Mimowolne zgrzytanie zębami w medycynie nazywane jest bruksizmem. Szacuje się, że problem dotyczy 11–21 proc. Europejczyków. Podczas ataku bruksizmu zaciskamy szczęki nawet 10 razy silniej niż wtedy, gdy gryziemy coś twardego (np. suchar). Ścieramy więc szkliwo, wykruszamy plomby, a nawet łamiemy zęby.

Źródło: Newseria Lifestyle

Polecane:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy