Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?

Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.
Najwcześniejszy moment na zrobienie testu ciążowego to 7-10 dni po zapłodnieniu. Testy ciążowe wykrywają poziom gonadrotropiny kosmówkowej (beta hCG). Jest to hormon, który pojawia się w organizmie kobiety właśnie po takim czasie od zapłodnienia. Niemniej jednak zdarza się tak, że test wykonany w tym czasie nie jest wiarogodny. Test daje fałszywy wynik, bo na początku ciąży wytwarzanie hormonu hCG jest małe. Dopiero kiedy jego poziom wzrasta, wyniki testów są miarodajne. W dodatku nie każdy test można wykonać tak wcześnie.

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?

Ze względu na poziom hCG test ciążowy z moczu warto zrobić w terminie spodziewanej miesiączki. Zrób go, nawet jeśli pojawi się krwawienie. Wiedz, że jeśli doszło do zapłodnienia, to plamienie nie jest okresem, tylko plamieniem implantacyjnym, czyli objawem zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy. 

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, aby był miarodajny? Lekarze radzą, aby zrobić go kilka dni po dniu, w którym powinien był wystąpić okres – warto poczekać nawet tydzień. Jeśli okres spóźnia się o 7 dni, a na teście są dwie kreski, możesz być niemal pewna, że jesteś w ciąży. Do wyjątków należą sytuacje, kiedy test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Bardzo ważne jest, abyś wykonała test zgodnie z dołączoną instrukcją (sprawdź: jak zrobić test ciążowy), ponieważ nawet najmniejsze odstępstwo od zasad wykonywania testu może wpłynąć na jego fałszywy wynik. Zwróć też uwagę na to, czy test nie jest przeterminowany. Nie bez znaczenia jest też to, kiedy zrobisz test ciążowy – rano czy wieczorem.

Nie zawsze też tak wczesne zrobienie testu (czy to z moczu, czy z krwi) jest dobrym pomysłem. Dokładniej tłumaczy ten fakt ginekolog w materiale: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Test ciążowy z krwi – kiedy najwcześniej

Test ciążowy z krwi jest czulszy i bardziej wiarygodny niż domowe testy z moczu, dlatego nadaje się na wczesny test ciążowy. Można go najwcześniej wykonać już 10 dni po współżyciu. Zakładając, że właśnie tego dnia miała miejsce owulacja i doszło do zapłodnienia, już po 7 dniach w organizmie kobiety zaczyna pojawiać się hormon hCG. Początkowo jest on wykrywalny jedynie we krwi, nieco później także w moczu. Właśnie dlatego do wczesnego wykrycia ciąży lepiej wykonać test z krwi.
Test ciążowy z krwi jakościowy wykrywa stężenie we krwi powyżej 25 mlU/ml. Test ciążowy z krwi ilościowy nie tylko wykrywa obecność hormonu, ale też pozwala określić jego stężenie. Dzięki temu lekarz potrafi stwierdzić, jaki jest wiek ciąży. Do potwierdzenia ciąży wystarczy wykonać test jakościowy.

Wczesny test ciążowy – warto robić?

Stężenie hCG na początku, tuż po zapłodnieniu, jest bardzo niskie, ale podwaja się co 48-72 godziny aż do 11-13. tygodnia ciąży. Zatem im więcej czasu upłynie od dnia zapłodnienia do dnia wykonania testu, tym wyższe stężenie hCG we krwi i moczu kobiety, a więc łatwiej potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Z wykonaniem testu ciążowego, także z krwi, lekarze radzą poczekać do kilku dni po terminie spodziewanej miesiączki. Chodzi o to, aby ewentualny test pozytywny potwierdził już ciążę na etapie po zagnieżdżeniu się zarodka, a nie przed nim, gdyż część zarodków nie ulega zagnieżdżeniu. W takiej sytuacji, choć początkowo test wykaże ciążę (tak naprawdę wczesny test ciążowy wykazuje jedynie zapłodnienie), to nie będzie ona kontynuowana.

Kiedy nie robić testu ciążowego?

Testu ciążowego nie wykonuj kilka godzin po stosunku, ani przez kolejnych kilka dni, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Zarówno domowy test ciążowy, jak i ten wykonywany z krwi w laboratorium, wykryją ciążę, dopiero gdy odpowiedni poziom hormonu beta hCG pojawi się w moczu lub we krwi.

Pamiętaj, że do zapłodnienia nie musi dojść dokładnie w dniu współżycia. Ciąża może zacząć się rozwijać nawet tydzień po stosunku. Dlatego nie warto robić testu ciążowego wcześniej niż 10 od ostatniego stosunku.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 0 na 0 głos

Zobacz także

Popularne tematy