Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży, ale nie wiesz, kiedy test ciążowy pokaże prawidłowy wynik? Sprawdź, kiedy najlepiej go wykonać, aby jego wynik był miarodajny.
Martyna Pstrąg
kiedy zrobić test ciążowy
fot. Fotolia
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Nie ma sensu robić go kilka dni po stosunku, ponieważ wtedy jeszcze nie wydziela się wystarczająca ilość hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. To właśnie beta hCG jest odpowiedzialne za pozytywny wynik testu ciążowego. Pojawia się w organizmie dopiero około 7-10 dni po zapłodnieniu. To najwcześniejszy moment na wykonanie testu, ale wciąż może być za wcześnie na wykrycie ciąży. Kiedy więc wynik będzie najbardziej wiarygodny?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej wykonać nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki (a najlepiej ok. 2 dni po jej terminie). Może się jednak zdarzyć, że domowy test jeszcze nie wykryje wtedy ciąży, wiele zależy od jego czułości. Jeśli miesiączka spóźnia się tydzień, a test wskazuje dwie kreski, możesz mieć niemal 97 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Test ciążowy domowego użytku powinnaś kupić w aptece – wtedy masz pewność, że był prawidłowo przechowywany, a jego wynik będzie prawidłowy i miarodajny.
 
Pamiętaj! Nie ma sensu wykonywać testu ciążowego zaraz po współżyciu. Ani też przez kilka kolejnych dni, które po nim nastąpią. W tym czasie wyniki będą negatywne, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w odmiennym stanie. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety już na tym etapie mogą zauważyć u siebie objawy typowe dla wczesnej ciąży.
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Kiedy zrobić domowy test ciążowy, aby wynik był miarodajny?

Jest wiele rodzajów testów ciążowych. To, kiedy można je robić, by wynik był wiarygodny, zależy od czułości testu. Sprawdź, jaką czułość ma dany test, zanim kupisz go w aptece:
  • Test o czułości mniejszej od 500 IU/l – wiarygodny wynik daje 10 dni po zapłodnieniu. 
  • Test o czułości 500-800 IU/l – pozwala uzyskać wiarygodny pomiar w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. 
  • Test o czułości powyżej 800 IU/l – wykaże ciążę lub jej brak po tygodniu od dnia spodziewanej miesiączki. 
Pamiętaj! Z wykonywaniem nie warto się spieszyć, ponieważ 97 proc. pewności, że jesteś w ciąży, da dopiero test robiony tydzień po terminie spodziewanej miesiączki. Jego wynikowi możesz zaufać, jeśli postępowałaś zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 

Test ciążowy z krwi możesz zrobić szybciej

Jeśli chciałabyś jak najszybciej dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, możesz wykonać test z krwi. Musisz w tym celu udać się do przychodni na pobranie. Jest on bardziej precyzyjny i już po tygodniu od stosunku (jeśli miałaś wówczas dni płodne) może wskazać, czy doszło do zapłodnienia. Taki test możesz wykonać już ok. 21 dnia cyklu.

Po ilu dniach od stosunku można zrobić test?

Zarówno domowy test, jak i test ciążowy z krwi, wykrywają ciążę po obecności beta hCG w moczu lub we krwi. Ponieważ hormon ten zaczyna się wydzielać dopiero 7-10 dnia po zapłodnieniu, to najczęściej zaleca się wykonywanie testu ciążowego dopiero po tym czasie od stosunku. Pamiętaj jednak, że do zapłodnienia nie musi dojść dokładnie w dniu współżycia, dlatego pewniejsze będzie wykonanie testu ok. 10 dnia od owulacji. Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez 6, a nawet jak niektórzy twierdzą, 7 dni – ciąża może zacząć się rozwijać nawet tydzień po stosunku!
 

Sprawdź, co mówią lekarze o testach ciążowych:

  • Dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie o tym, jaki test i kiedy najlepiej go zrobić.
  • Dr Beata Makowska, ginekolog-położnik, InviMed:
 

Czy test ciążowy lepiej robić rano, czy wieczorem?

Wynik testu ciążowego może być zależny także od tego, o jakiej porze dnia go wykonasz. Poziom stężenia hormonu beta hCG najwyższy jest rano, ponieważ mocz po całej nocy jest bardziej stężony niż w ciągu dnia, gdy częściej korzystamy z toalety. To dotyczy jednak przede wszystkim bardzo wczesnej ciąży, np. w terminie spodziewanej miesiączki. W kolejnych tygodniach, kiedy ilość hormonu powiększa się w miarę trwania ciąży, możliwe jest wykrycie ciąży podczas wieczornego badania za pomocą domowego testu ciążowego.
Pamiętaj! Test ciążowy najlepiej robić rano, z pierwszego moczu, ponieważ wtedy jest najwyższe stężenie bHCG, co ułatwia pomiar.

Prawidłowy wynik testu ciążowego

Boisz się, że druga kreska była blada i nie jesteś pewna, czy jesteś w ciąży? Może uspokoi cię informacja, że pozytywny wynik testu ciążowego jest wiarygodny w 99 procentach. Jeśli wyszedł negatywny, mimo wykonania po 10. dniu od stosunku, jego wiarygodność również jest wysoka. Zdarza się, że w moczu jest za mało hCG (gonadotropiny kosmówkowej) i test jej nie wykrywa, mimo tego, że jesteś w ciąży. W takim przypadku kolejny test ciążowy najlepiej wykonać po kilku dniach.
Pamiętaj, że fałszywe wyniki pozytywne testu ciążowego zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne