Kiedy zrobić test ciążowy
fot. AdobeStock

Kiedy zrobić test ciążowy, aby uzyskać wiarygodny wynik?

Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zadaje sobie wiele kobiet starających się o dziecko. Ważny jest nie tylko dzień wykonania testu, a nawet pora dnia, w której zostanie on zrobiony. Sprawdź, kiedy można zrobić test ciążowy.
Martyna Pstrąg
Kiedy zrobić test ciążowy
fot. AdobeStock
Zastanawiasz, się, kiedy zrobić test ciążowy? To ważne pytanie, bo testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która pojawia się w organizmie podczas ciąży. Na samym początku ciąży jest jej jednak niewiele (jej ilość wzrasta z upływem czasu) dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik będzie niemiarodajny.

Spis treści:

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej

Hormon hCG (a dokładnie beta hCG, który wykrywa test ciążowy) pojawia się w organizmie dopiero około 7–10 dni po zapłodnieniu. Początkowo jego ilość w moczu i krwi jest bardzo mała i zacznie wzrastać, gdy pracę rozpocznie łożysko.

To, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, zależy od rodzaju testu, a dokładniej – od jego czułości. Dlatego przed zakupem testu warto sprawdzić, jaką czułość ma wybrany produkt:
 • najwcześniej 10 dni po zapłodnieniu ciążę mogą wykryć testy o czułości poniżej 500 IU/l;
 • najwcześniej 14 dni po zapłodnieniu ciążę może wykryć test o czułości 500-800 IU/l;
 • najwcześniej 3 tygodnie po zapłodnieniu ciąże wykrywają testy o czułości powyżej 800 IU/l.

Ponieważ nie sposób dokładnie określić, którego dnia doszło do zapłodnienia, trzeba pamiętać, że wykonanie testu w pierwszych kilku dniach, gdy dany test najwcześniej na to pozwala, wciąż może dać niemiarodajny wynik – fałszywie ujemny.

Jeśli chcesz jak najszybciej dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, możesz zrobić test ciążowy z krwi. Wykonuje się go w laboratorium. Test ciążowy z krwi jest bardziej precyzyjny i może wskazać, czy doszło do zapłodnienia już 7 dni po stosunku (jeśli miałaś wówczas dni płodne). Jeśli miesiączka pojawia się regularnie, co 28 dni, możesz wykonać go już ok. 21 dnia cyklu miesiączkowego.

Testu ciążowego nie warto wykonywać kilka godzin po stosunku, ani przez kolejnych kilka dni. Zarówno domowy test ciążowy, jak i ten wykonywany z krwi w laboratorium, wykryją ciążę, dopiero gdy odpowiedni poziom beta hCG pojawi się w moczu lub we krwi (czyli najwcześniej 7 dni po zapłodnieniu, o czym wspominaliśmy wyżej). Cierpliwość jest wskazana również z tego powodu, że do zapłodnienia nie musi dojść dokładnie w dniu współżycia. Plemniki mogą przeżyć kilka dni w organizmie kobiety, zanim spotkają się z komórką jajową. Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez 6, a nawet, jak niektórzy twierdzą, 7 dni – ciąża może zatem zacząć się rozwijać nawet tydzień po stosunku! To właśnie z tego względu test ciążowy najlepiej robić nie wcześniej niż po ok. 10 dniach od owulacji.
Jeśli zastanawiasz się, po jakim czasie zrobić test ciążowy, musisz wiedzieć, że aż 97 proc. pewności, że jesteś w ciąży, da ci test robiony dopiero tydzień po terminie spodziewanej miesiączki. Jego wynikowi możesz zaufać, jeśli postępowałaś zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy

To, że jakiś test można zrobić już 10 czy 14 dni po zapłodnieniu, nie oznacza, że to faktycznie najlepszy moment. Zatem: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Test ciążowy o czułości co najmniej 800 IU/l lekarze polecają zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej minimum 2 dni po jej terminie. Krwawienie pojawiające się w tym terminie nie wyklucza ciąży. Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być okres, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. krwawienie implantacyjne).

Jeśli okres spóźnia się o tydzień, a na teście widać dwie wyraźne kreski, masz 97 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się też zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli ma niską czułość (powyżej 800 IU/l). Po zakupie testu ciążowego dokładnie przeczytaj dołączoną instrukcję i wykonaj go zgodnie z zawartymi w niej wskazówkami. Znaczenie może mieć nawet ilość moczu, jakiej użyjesz. Upewnij się również, czy test nie jest przeterminowany.
Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni, które po nim nastąpią. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście jeszcze nie widać dwóch kresek.

Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem

Zagadnienie: kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem też ma znaczenie, zwłaszcza w bardzo wczesnej ciąży, gdy poziom hCG jeszcze nie jest zbyt wysoki. Rano, zaraz po wstaniu z łóżka poziom ciążowego hormonu beta hCG jest najwyższy. Mocz po całej nocy jest bardziej stężony niż w ciągu dnia, gdy częściej korzystamy z toalety. Dlatego test ciążowy najlepiej robić rano. Im bliżej terminu miesiączki, tym w organizmie jest go więcej.

Jeśli chcesz zrobić test w terminie spodziewanej miesiączki, pora dnia już nie będzie aż tak istotna, ale nadal warto brać ją pod uwagę i dla większej wiarygodności testu wykonać go rano. W kolejnych tygodniach, kiedy poziom hCG jest o wiele wyższy, test bez problemu wykryje ciążę również podczas wieczornego badania.

Jak zrobić test ciążowy?

Sposób wykonania testu ciążowego zależy od jego rodzaju. Inaczej bowiem wykonuje się test paskowy, inaczej strumieniowy, a jeszcze inaczej – płytkowy, dlatego warto wiedzieć, jak zrobić test ciążowy. To, co jest wspólne dla wszystkich testów, to:
 • koniecznie trzeba sprawdzić, czy test nie jest przeterminowany;
 • należy przeczytać instrukcję i postępować zgodnie z nią;
 • przed oddaniem moczu warto się podmyć i osuszyć krocze;
 • testowi najlepiej poddać środkową porcję moczu, a nie tę, która wypływa z cewki moczowej jako pierwsza.

Prawidłowy wynik testu ciążowego

 • Dwie kreski na teście ciążowym – to znak, że jesteś w ciąży. W bardzo rzadkich sytuacjach pozytywny wynik testu może być związany z chorobami nerek, tarczycy, przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych lub okresem okołomenopauzalnym.
 • Druga kreska na teście jest blada – taki pozytywny wynik testu ciążowego jest wiarygodny aż w 99 procentach przypadków. Niski poziom beta hCG (jeśli test był robiony późno) może sugerować problemy z ciążą, np. ryzyko poronienia.
 • Test nic nie pokazał – został nieprawidłowo zrobiony. Trzeba kupić nowy i zrobić go powtórnie.
 • Test pokazał jedną kreskę, a był robiony przed 10 dniem od zapłodnienia – należy go powtórzyć za kilka dni.
 • Test pokazał jedną kreskę, a był robiony po czasie, gdy powinna była wystąpić miesiączka – jego wiarygodność jest wysoka.
Fałszywe wyniki pozytywne testu ciążowego zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne. Ale we wszystkich wątpliwych sytuacjach test ciążowy trzeba powtórzyć po kilku dniach. Jeśli w moczu było za mało hCG, podczas robienia kolejnego testu poziom tego hormonu powinien wzrosnąć. A jeśli druga kreska przy kolejnym teście się nie pojawi, to znak, że o ciążę jeszcze trzeba się starać.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 19 głosy

Zobacz także

Popularne tematy