Po jakim czasie zrobić test ciążowy
fot. AdobeStock

Po jakim czasie zrobić test ciążowy, aby uzyskać wiarygodny wynik

To, po jakim czasie od stosunku zrobisz test ciążowy, może decydować o wiarygodności wyniku testu. Ważne jest zachowanie kilkudniowego odstępu, a nawet pora dnia, w której zostanie wykonany.
Martyna Pstrąg
Po jakim czasie zrobić test ciążowy
fot. AdobeStock
Testy ciążowe wykrywają poziom gonadrotropiny kosmówkowej (hCG). To hormon, który pojawia się w organizmie podczas ciąży, ale na samym początku jest go niewiele. Dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik bedzie niemiarodajny.

Kiedy zrobić test ciążowy:

Po jakim czasie od stosunku zrobić test ciążowy

Hormon hCG (a dokładnie beta-hCG, który wykrywa test ciążowy) pojawia się w organizmie dopiero około 7–10 dni po zapłodnieniu. To najwcześniejszy moment na zrobienie testu. Trzeba pamiętać, że wciąż może być jednak za wcześnie na wykrycie ciąży.

Test ciążowy można zrobić w dniu spodziewanej miesiączki (a najlepiej minimum 2 dni po terminie). Zrób go, nawet jeśli pojawi się krwawienie. Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być okres, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. krwawienie implantacyjne).

Jeśli okres spóźnia się o tydzień, a na teście widać dwie wyraźne kreski, masz 97 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się też zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli ma niską czułość. Po zakupie testu ciążowego dokładnie przeczytaj dołączoną instrukcję i wykonaj go zgodnie z zawartymi w niej wskazówkami. Znaczenie może mieć nawet ilość moczu, jakiej użyjesz. Upewnij się również, czy test nie jest przeterminowany.

Wiarygodność testów ciążowych

Zależy ona od tego, jak czuły jest dany test. Wiarygodny wynik uzyskasz:
 • 9-10 dni po zapłodnieniu – gdy test ciążowy ma czułość mniejszą niż 500 IU/l,
 • ​w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki – gdy test ma czułość w przedziale 500-800 IU/l,
 • ​tydzień od dnia spodziewanej miesiączki – gdy test jest o czułości wyższej niż 800 IU/l.

Rodzaje testów ciążowych

 • strumieniowy – należy trzymać go strumieniu oddawanego moczu,
 • paskowy – należy zanurzyć go w pojemniczku z moczem,
 • płytkowy – kilka kropel moczu umieszcza się pipetą na płytce testu.
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? - film
Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz.

Kiedy zrobić test ciążowy: pora dnia ma znaczenie

Test ciążowy najlepiej robić rano. O tej porze dnia poziom ciążowego hormonu beta-hCG jest najwyższy. Mocz po całej nocy jest bardziej stężony niż w ciągu dnia, gdy częściej korzystamy z toalety. Wykonanie testu ciążowego rano ma znaczenie w bardzo wczesnej ciąży, gdy poziom hCG jeszcze nie jest zbyt wysoki. Im bliżej terminu miesiączki, tym w organizmie jest go więcej. Rośnie więc szansa, że test wykryje ciążę.

Jeśli chcesz zrobić test w terminie spodziewanej miesiączki, pora dnia już nie będzie aż tak istotna, ale nadal warto brać ją pod uwagę. W kolejnych tygodniach, kiedy poziom hCG jest o wiele wyższy, test bez problemu wykryje ciążę również podczas wieczornego badania.
Jeśli zastanawiasz się, po jakim czasie zrobić test ciążowy, musisz wiedzieć, że aż 97 proc. pewności, że jesteś w ciąży, da ci test robiony dopiero tydzień po terminie spodziewanej miesiączki. Jego wynikowi możesz zaufać, jeśli postępowałaś zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 

W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele testów ciążowych. Możesz je nawet kupić w internecie:

Po jakim czasie zrobić test ciążowy z krwi

Jeśli chcesz jak najszybciej dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, możesz zrobić test ciążowy z krwi. Wykonuje się go w laboratorium. Test ciążowy z krwi jest bardziej precyzyjny i może wskazać, czy doszło do zapłodnienia już 7 dni po stosunku (jeśli miałaś wówczas dni płodne). Jeśli miesiączka pojawia się regularnie, co 28 dni, możesz wykonać go już ok. 21 dnia cyklu miesiączkowego.

Dlaczego nie warto spieszyć się z testem ciążowym

Testu ciążowego nie warto wykonywać kilka godzin po stosunku, ani przez kolejnych kilka dni. Zarówno domowy test ciążowy, jak i ten wykonywany z krwi w laboratorium, wykryją ciążę dopiero, gdy odpowiedni poziom beta-hCG pojawi się w moczu lub we krwi (czyli najwcześniej 7 dni po zapłodnieniu, o czym wspominaliśmy wyżej). Cierpliwość jest wskazana również z tego powodu, że do zapłodnienia nie musi dojść dokładnie w dniu współżycia. Plemniki mogą przeżyć kilka dni w organizmie kobiety, zanim spotkają się z komórką jajową. Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez 6, a nawet, jak niektórzy twierdzą, 7 dni – ciąża może zatem zacząć się rozwijać nawet tydzień po stosunku! To właśnie z tego względu test ciążowy najlepiej robić nie wcześniej niż po ok. 10 dniach od owulacji.
Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni, które po nim nastąpią. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście jeszcze nie widać dwóch kresek.

Prawidłowy wynik testu ciążowego

 • Dwie kreski na teście ciążowym – to znak, że jesteś w ciąży. W bardzo rzadkich sytuacjach pozytywny wynik testu może być związany z chorobami nerek, tarczycy, przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych lub okresem okołomenopauzalnym.
 • Druga kreska na teście jest blada – taki pozytywny wynik testu ciążowego jest wiarygodny aż w 99 procentach przypadków. Niski poziom beta-hCG (jeśli test był robiony późno) może sugerować problemy z ciążą, np. ryzyko poronienia.
 • Test nic nie pokazał – został zrobiony źle. Trzeba kupić nowy i zrobić go powtórnie.
 • Test pokazał jedną kreskę, a był robiony przed 10 dniem od zapłodnienia – należy go powtórzyć.
 • Test pokazał jedną kreskę, a był robiony po 10 dniu od stosunku – jego wiarygodność jest wysoka.

Fałszywe wyniki pozytywne testu ciążowego zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne. Ale we wszystkich wątpliwych sytuacjach test ciążowy trzeba powtórzyć po kilku dniach. Jeśli w moczu było za mało hCG, podczas robienia kolejnego testu poziom tego hormonu powinien wzrosnąć. A jeśli druga kreska przy kolejnym teście się nie pojawi, to znak, że o ciążę jeszcze musisz się starać.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 19 głosy

Zobacz także

Popularne tematy