Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

Wyjaśniamy, kiedy zrobić test ciążowy, aby jego wynik był miarodajny. Sprawdź, czy lepiej wykonać test ciążowy rano czy wieczorem i ile dni powinno upłynąć od stosunku.
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?
Testy ciążowe wykrywają poziom gonadrotropiny kosmówkowej (hCG). To hormon, który pojawia się w organizmie podczas ciąży, ale na samym początku jest go niewiele. Z tego względu ze zrobieniem testu ciążowego nie warto za bardzo się spieszyć. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik może być niemiarodajny. Jeśli dopiero minęło kilka dni od stosunku, ilość gonadotropiny kosmówkowej (hCG) może być za mała, aby test ją wykrył lub wynik nie będzie jednoznaczny.

Opisujemy:
Kiedy zrobić test ciążowy?
Test ciążowy rano czy wieczorem?
Kiedy zrobić test ciążowy z krwi?
Ile dni musi upłynąć od stosunku, żeby zrobić test?
Kiedy wynik testu ciążowego jest prawidłowy?

Kiedy najlepiej robić test ciążowy?

Hormon hCG (a dokładnie beta-hCG, który wykrywa test ciążowy) pojawia się w organizmie dopiero około 7–10 dni po zapłodnieniu. To najwcześniejszy moment na zrobienie testu. Trzeba pamiętać, że wciąż może być jednak za wcześnie na wykrycie ciąży.

Test ciążowy można zrobić w dniu spodziewanej miesiączki (najlepiej 2 dni po terminie). Zrób go, nawet jeśli pojawi się krwawienie. Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być okres, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. krwawienie implantacyjne).

Jeśli okres spóźnia się o tydzień, a na teście widać dwie wyraźne kreski, masz 97 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się też zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli ma niską czułość. Po zakupie testu ciążowego dokładnie przeczytaj dołączoną instrukcję i wykonaj go zgodnie z zawartymi w niej wskazówkami. Znaczenie może mieć nawet ilość moczu, jakiej użyjesz. Upewnij się również, czy test nie jest przeterminowany.

Kiedy test ciążowy jest wiarygodny:

 • 9-10 dni po zapłodnieniu – test ciążowy o czułości mniejszej od 500 IU/l
 • w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki – test o czułości 500-800 IU/l
 • tydzień od dnia spodziewanej miesiączki test o czułości powyżej 800 IU/l

Rodzaje testów ciążowych

 • strumieniowy – należy trzymać go strumieniu oddawanego moczu
 • paskowy – należy zanurzyć go w pojemniczku z moczem
 • płytkowy – kilka kropel moczu umieszcza się pipetą na płytce testu
 
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Test ciążowy lepiej robić rano czy wieczorem?

Test ciążowy najlepiej robić rano. O tej porze dnia poziom ciążowego hormonu beta-hCG jest najwyższy. Mocz po całej nocy jest bardziej stężony niż w ciągu dnia, gdy częściej korzystamy z toalety. Wykonanie testu ciążowego rano ma znaczenie w bardzo wczesnej ciąży, gdy poziom hCG jeszcze nie jest zbyt wysoki. Im bliżej terminu miesiączki, tym w organizmie jest go więcej. Rośnie więc szansa, że test wykryje ciążę.

Jeśli chcesz zrobić test w terminie spodziewanej miesiączki, pora dnia już nie będzie aż tak istotna, ale nadal warto brać ją pod uwagę. W kolejnych tygodniach, kiedy poziom hCG jest o wiele wyższy, test bez problemu wykryje ciążę również podczas wieczornego badania.
Pamiętaj! Test ciążowy najlepiej robić rano, z pierwszego moczu. Wtedy jest najwyższe stężenie bHCG, co ułatwia pomiar.

Test ciążowy z krwi możesz zrobić szybciej

Jeśli chcesz jak najszybciej dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, możesz zrobić test ciążowy z krwi. Wykonuje się go w laboratorium. Test ciążowy z krwi jest bardziej precyzyjny i może wskazać, czy doszło do zapłodnienia już 7 dni po stosunku (jeśli miałaś wówczas dni płodne). Jeśli miesiączka pojawia się regularnie, co 28 dni, możesz wykonać go już ok. 21 dnia cyklu miesiączkowego.

Sprawdź, co mówią lekarze o testach ciążowych:

 • Dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie o tym, jaki test i kiedy najlepiej go zrobić.
 • Dr Beata Makowska, ginekolog-położnik, InviMed:
 
Pamiętaj! Z wykonywaniem testu ciążowego nie warto się spieszyć. Aż 97 proc. pewności, że jesteś w ciąży, da ci test robiony dopiero tydzień po terminie spodziewanej miesiączki. Jego wynikowi możesz zaufać, jeśli postępowałaś zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 

Po ilu dniach od stosunku robić test ciążowy?

Testu ciążowego nie warto wykonywać kilka godzin po stosunku, ani przez kolejnych kilka dni. Zarówno domowy test ciążowy, jak i ten wykonywany z krwi w laboratorium, wykryją ciążę dopiero, gdy odpowiedni poziom beta-hCG pojawi się w moczu lub we krwi (czyli najwcześniej 7 dni po zapłodnieniu). Cierpliwość jest wskazana również z tego powodu, że do zapłodnienia nie musi dojść dokładnie w dniu współżycia. Plemniki mogą przeżyć kilka dni w organizmie kobiety, zanim spotkają się z komórką jajową. Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez 6, a nawet, jak niektórzy twierdzą, 7 dni – ciąża może zatem zacząć się rozwijać nawet tydzień po stosunku! To właśnie z tego względu test ciążowy najlepiej robić nie wcześniej niż po ok. 10 dniach od owulacji.
 
Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni, które po nim nastąpią. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście jeszcze nie widać dwóch kresek.

Prawidłowy wynik testu ciążowego

 • Dwie kreski na teście ciążowym – to znak, że jesteś w ciąży. W bardzo rzadkich sytuacjach pozytywny wynik testu może być związany z chorobami nerek, tarczycy, przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych lub okresem okołomenopauzalnym.
 • Druga kreska na teście jest blada – taki pozytywny wynik testu ciążowego jest wiarygodny aż w 99 procentach przypadków. Niski poziom beta-hCG (jeśli test był robiony późno) może sugerować problemy z ciążą, np. zagrażające poronienie.
 • Test nic nie pokazał – został zrobiony źle. Trzeba kupić nowy i zrobić go powtórnie.
 • Test pokazał jedną kreskę, a był robiony przed 10 dniem od zapłodnienia – należy go powtórzyć.
 • Test pokazał jedną kreskę, a był robiony po 10 dniu od stosunku – jego wiarygodność jest wysoka.

Fałszywe wyniki pozytywne testu ciążowego zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne. Ale we wszystkich wątpliwych sytuacjach test ciążowy trzeba powtórzyć po kilku dniach. Jeśli w moczu było za mało hCG, podczas robienia kolejnego testu poziom tego hormonu powinien wzrosnąć. A jeśli druga kreska przy kolejnym teście się nie pojawi, to znak, że o ciążę jeszcze musisz się starać.

Zobacz też:

Ocena (19 ocen)

4.6

Zobacz także

Popularne tematy