babcia i niemowlak
fot. fotolia.com

Kilka słów do babci noworodka

Babcia noworodka jest bardzo potrzebna zwłaszcza mamie dziecka. Może jej służyć dobrą radą, pomóc w pierwszych dniach opieki nad dzieckiem lub przejąć część obowiązków domowych. Przeczytaj, co jeszcze możesz zrobić dla noworodka i jego mamy jako świeżo upieczona babcia.
babcia i niemowlak
fot. fotolia.com

Babcia noworodka jest młodej mamie potrzebna!

Pojawienie się noworodka w rodzinie to duża zmiana dla wszystkich, także dla babci. Dzisiejsze młode mamy są zazwyczaj dobrze przygotowane do zajmowania się dzieckiem - chodzą do szkół rodzenia, rozmawiają z koleżankami, czytają na temat rodzicielstwa w książkach i gazetach lub internecie. 
Jednak praktyka, mimo wszystko, może zaskoczyć młodą mamę. Tutaj właśnie jest miejsce na pomoc babci. 
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Doświadczenie babci w opiece nad dzieckiem

Jak każda babcia, służysz radą i własnym doświadczeniem. Pamiętaj jednak, że takie rady mogą przysporzyć młodej mamie niepotrzebnego stresu. Musisz zrozumieć, że wiedza na temat porodów, karmienia piersią i wychowywania dzieci bardzo zmieniła się od czasów, gdy ty karmiłaś swoje dzieci. Poza tym, nawet najmniejsza uwaga z twojej strony może zranić młodą mamę i zachwiać jej wiarą we własne siły. Kobieta w tym czasie jest bardzo wyczulona na wszystko, co wiąże się z jej dzieckiem. Dlatego czasem warto zatrzymać dla siebie krytyczne i pouczające uwagi oraz zrezygnować ze zbyt częstych wizyt.

Praktyczna pomoc dla młodej mamy

Najcenniejsza jest praktyczna pomoc – posprzątanie mieszkania, ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów. Możesz także pomóc młodej mamie zajmując się przez chwilę dzieckiem, aby mogła ona np. wziąć prysznic lub trochę się zdrzemnąć. Mama na pewno doceni także, gdy zabierzesz dziecko na krótki spacer. 

Czytaj też: Gdy babcia staje się nianią 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy