kiwi
fot. Fotolia

Czy można jeść kiwi, karmiąc piersią?

Kiwi sprzyja odchudzaniu, wzmacnia odporność, bo ma dużo witaminy C, ale często powoduje alergię. Czy w czasie karmienia piersią można jeść kiwi?
Katarzyna Pinkosz
kiwi
fot. Fotolia
Ojczyzna kiwi to Chiny, ale obecnie aż 70 proc. tych owoców jest uprawianych w Nowej Zelandii. W Europie rosną między innymi we Włoszech, Hiszpanii i Francji. Dzisiejszą nazwę owoce kiwi zyskały dzięki nowozelandzkim ptakom, których upierzenie ma nieco przypominać to, czym pokryty jest owoc.

Ważne wartości kiwi

Kiwi to witaminowa bomba: przede wszystkim ze względu na witaminę C. Jeden duży owoc w 100 proc. pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego na witaminę C. Kiwi zawiera też dużo potasu (ten pierwiastek chroni serce oraz obniża ciśnienie krwi). Bogactwem kiwi jest też błonnik, wspomagający pracę  układu pokarmowego, regulujący poziom cukru we krwi i obniżający poziom cholesterolu.
Bogactwem kiwi jest też kwas chlorogenowy – przeciwutleniacz, który chroni przed nowotworami oraz luteina, która jest ważna dla oczu.
Kiwi ułatwia trawienie, chroni przed zakrzepicą, sprzyja odchudzaniu.
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Alergia na kiwi

Jeśli jesteś uczulona na kiwi, musisz uważnie czytać etykiety: owoce kiwi są często stosowane w przemyśle spożywczym, jako dodatki do sosów, lodów, pieczywa, dżemów, produkcji galaretek, dżemów.
Alergia na kiwi najczęściej występuje pod postacią tzw. zespołu alergii jamy ustnej: świąd i obrzęk języka, gardła, ust. Może temu towarzyszyć świąd oczu i uszu. Czasem pojawia się pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry.
Po spożyciu kiwi może też wystąpić wstrząs anafilaktyczny (był przypadek osoby, u której wystąpił on po spożyciu niewielkiej ilości kiwi pozostawionej na nożu, który był wykorzystany do przygotowania deseru truskawkowego w restauracji). W rzadkich przypadkach po spożyciu kiwi mogą wystąpić objawy astmy oskrzelowej lub objawy żołądkowo-jelitowe.
Najczęściej alergia na kiwi towarzyszy alergii na pyłek brzozy, żyta, bylicy i kiwi (alergia krzyżowa).

Czy karmiąca mama może jeść kiwi?

Tak, w czasie karmienia piersią mama może jeść kiwi - pod warunkiem, że mama nie ma alergii na ten owoc. Jeśli ma alergię - konieczne jest wycofanie kiwi z diety. To również konieczne, jeśli po spożyciu przez mamę kiwi objawy alergii występują u dziecka.  Trzeba również uważnie czytać etykiety i zwracać uwagę, czy produkty nie zawierają dodatku kiwi.

Czytaj też: Co wyeliminować przy alergii na kiwi?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy