GRY
 
 

Klasyfikacja gier PEGI - jak ją odczytywać?

Coraz młodsze dzieci grają w gry. Niejednokrotnie nieodpowiednie treści (przemoc, wulgaryzmy) trafiają do nich. Chcesz czy nie przyjdzie dzień, w którym i twoje dziecko zainteresuje się grami. Zniechęcać? Zachęcać? Dobierać treści odpowiednie do wieku dziecka! Tylko, jak to zrobić? Pomoże ci w tym klasyfikacja gier PEGI.

klasyfikacja gier PEGI, gry dla dzieci
PEGI (Pan-European Game Information) - ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier, czyli niewielkiej wielkości oznaczenia, które możesz znaleźć z przodu i z tyłu opakowania pudełkach gier konsolowych, pecetowych i wielu innych. Klasyfikują one gry ze względu na minimalny wiek gracza oraz rodzaj treści. Ma on pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych dla dzieci. Działa on od 2003 roku i obecnie stosowany jest w 30 krajach. System ten został uznany przez Komisję Europejską oraz Rząd RP za pomocny w ochronie dzieci przed dostępem do treści nieodpowiednich dla ich wieku.

Jak odczytywać PEGI?

Ranking wiekowy PEGI
Przedziały wiekowe stosowane w Polsce w PEGI to 3, 7, 12, 16, 18. Informują o tym, czy dana gra zawiera treści odpowiednie do określonego wieku. Warto zwrócić uwagę, że podział ten nie uwzględnia stopnia trudności ani umiejętności niezbędnych do przejścia danej gry.


Oznaczenia te skierowane są do rodziców, sprzedawcy nie są zobowiązani do ich przestrzegania, a co za tym idzie mają prawo sprzedać 10-latkowi grę z oznaczeniem 18+. To w co grają dzieci, pozostaje więc indywidualną sprawa każdego rodzica.

Podział PEGI ze względu na rodzaj treści
Przyczyny przeznaczenia danej gry dla określonej grupy wiekowej zobrazowano ikonkami symbolizującymi (od lewej): dyskryminację, narkotyki, nagość/seks, przemoc, wulgaryzmy, sceny wywołujące przerażenie, hazard i gra w Internecie z innymi ludźmi.

Redakcja poleca: Zabawki edukacyjne dla przedszkolaków - film
Zobacz najciekawsze zabawki edukacyjne dla dzieci - te zabawki rozwiną wyobraźnię i kreatywność twojego dziecka.

Wady i zalety systemu klasyfikacji gier PEGI

Największą zaletą, jak i wadą PEGI jest jego prostota. Dzięki jasnemu podziałowi i nieskomplikowanemu podziałowi łatwo i szybko możemy dowiedzieć się, czy dana gra jest odpowiednia dla dziecka. Niestety prostota przejawia się również w jego tworzeniu, czyli podstawie, na której dana gra trafia do poszczególnych przedziałów PEGI. Nikt przecież nie jest w stanie precyzyjnie opisać fabuły gry, a tym bardziej wpływu na indywidualną jednostkę za pomocą kilku ikonek.
Przykład: symbolem PEGI "narkotyki" zostają oznaczone gry, w których "pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków" niezależnie od kontekstu. Oznacza to tyle, że ten sam symbol "narkotyki" znajdzie się zarówno na grach propagujących zażywanie narkotyków, jak i tych, które informują o negatywnych skutkach ich zażywania.

Doktor anglistyki Michał Mochocki przeanalizował owo zagadnienie w artykule zatytułowanym "Lektury szkolne w ratingu PEGI". Zainteresowało go "Czy ta sama treść (np. czynności seksualne) w grze komputerowej traktowana jest z większą surowością, niż gdy zawarta jest w książce? Czy książkę ze sceną drastycznej przemocy udostępniamy młodszym odbiorcom, niż grę komputerową z analogiczną sceną?". Okazało się, że do kategorii 18+ powinny należeć takie lektury, jak "Potop" (zawiera przemoc, dyskryminację, bluźnierstwa), "W pustyni i w puszczy" (przemoc, dyskryminacja), ale również lektura czwartoklasistów szkoły podstawowej "Pinokio", ze względu na "obrazy okrutnej przemocy wobec postaci człekopodobnych i zwierzęcych" oraz "obrazy przemocy wobec słabszych i bezbronnych postaci człekopodobnych".

Narysował Andrzej Mleczko
 
PEGI jest więc prostym systemem, pomocnym w podejmowaniu decyzji o zakupie gry, ale nie gwarantującym odpowiedniego doboru treści dla twojego dziecka. Ważny jest nie tylko rodzaj gry, w którą gra dziecko, ale również sposób, w jaki postrzega ono świat w niej przedstawiony. Sprawdzajmy więc, czytajmy oznakowania na grach i uczmy dzieci rozróżnienia fikcji od rzeczywistości. Jak zauważył to jeden z internautów "PEGI nie pełni funkcji zakazu tak jak znak STOP na drodze, a jedynie funkcję informacyjną".

Zobacz też: Jak wybrać tablet dla dziecka?

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj