Klauzula sumienia dla aptekarzy
fot. Fotolia

Aptekarz może odmówić sprzedania leku? Nowa ustawa już w Sejmie!

Katoliccy farmaceuci chcą, by klauzula sumienia obowiązywała również aptekarzy. Co się zmieni, gdy nowa ustawa wejdzie w życie? Sprawdź!
Hanna Szczesiak
Klauzula sumienia dla aptekarzy
fot. Fotolia
Do Sejmu trafił projekt ustawy o klauzuli sumienia dla aptekarzy. Autorzy projektu, Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski, chcą, aby farmaceuta miał prawdo do odmowy wydania leków, np. środków antykoncepcyjnych, jeśli ich sprzedaż godzi w jego system wartości.

Klauzula sumienia dla farmaceutów

Autorzy projektu ustawy przekonują, że farmaceuci powinni mieć takie samo prawo do odmowy świadczenia usług, jak lekarze i pielęgniarki. Jeśli wydanie leku narusza ich zasady moralne, powinni mieć prawo odmowy jego sprzedaży. Twierdzą również, że wielu katolickich farmaceutów zrezygnowało z wykonywania zawodu, by nie musieć sprzedawać środków antykoncepcyjnych czy tabletek "dzień po". Co więcej, katoliccy aptekarze padają ofiarami dyskryminacji ze strony współpracowników i pacjentów.

Zobacz także: Lekarze nie przepisują pigułek antykoncepcyjnych!

Projekt ustawy złożono w trybie petycji, nie w trybie inicjatywy obywatelskiej. Oznacza to, że nie musi go popierać 100 tys. obywateli (zebrano jedynie 14,5 tys. podpisów), a ich podpisy nie muszą być dołączane do petycji. Projekt został skierowany do komisji ds. petycji. To ona zdecyduje, czy zajmie się nim Sejm.

Obecnie farmaceuta może odmówić sprzedaży leku wyłącznie sytuacji, gdy ma wątpliwości co do autentyczności recepty lub gdy zażycie leku zagraża życiu pacjenta. Farmaceuta, który odmawia sprzedaży leku, powołując się na klauzulę sumienia, może stracić prawo do wykonywania zawodu.

Przeciwnicy nowelizacji obowiązującego prawa podkreślają, że proponowane zmiany godzą w dobro kobiet, zwłaszcza tych mieszkających w małych miejscowościach. Po której wy jesteście stronie? Czy farmaceuci powinni mieć możliwość odmowy sprzedaży leków?

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o pigułkach antykoncepcyjnych

Źródło: oko.press, radiozet.pl
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy