Klinika Babka Media informuje, którzy lekarze nie przepisują środków antykoncepcyjnych
fot. Fotolia

Lekarze nie przepisują środków antykoncepcyjnych. Powołują się na klauzulę sumienia

W jednej z warszawskich klinik lekarze otwarcie informują, że nie wypisują recept na hormonalne środki antykoncepcyjne. Sprawdź, którzy lekarze powołują się na klauzulę sumienia!
Hanna Szczesiak
Klinika Babka Media informuje, którzy lekarze nie przepisują środków antykoncepcyjnych
fot. Fotolia
"Informujemy, że kilku z naszych lekarzy ginekologów, korzystając z klauzuli sumienia, nie wypisuje recept na hormonalne środki antykoncepcyjne. Informacje o tym, znajdują się w dostępnych powyżej profilach lekarzy. Co więcej, dla wygody pacjentek, pracownicy rejestracji poinformują o tym podczas umawiania wizyty. Pacjentka w każdej chwili może zrezygnować z wizyty lub przepisać ją do innego lekarza ginekologa" – takie oświadczenie możemy przeczytać na stronie prywatnej przychodni dla kobiet Babka Medica. Jeszcze kilka dni temu oświadczenie zawierało prośbę, by przy rejestracji informować, czy celem wizyty jest wypisanie recepty na pigułki antykoncepcyjne.

Klauzula sumienia czy dobro pacjentki?

Babka Medica to prawdopodobnie pierwsza przychodnia, która otwarcie poinformowała pacjentki, że niektórzy z lekarzy, powołując się na klauzulę sumienia, nie przepisują hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Chociaż uczciwość kliniki względem pacjentek jest godna pochwały, kobiety nie kryją swojego oburzenia. Lek. med. Agnieszka Wasik, dyrektor ds. Medycznych w Klinikach INVICTA, wyjaśnia, że umieszczenie na stronie informacji o niewypisaniu recepty nie godzi w prawa pacjentek, jednak przychodnia nie powinna wymagać od pacjentek informowania o celu wizyty podczas rejestracji. "Wydaje się, że warto poszukać rozwiązania, które respektowałoby i prawo lekarza do skorzystania z klauzuli sumienia, i prawa pacjenta związane z dostępem do opieki medycznej" – mówi Wasik.

Zobacz także: Jak długo ważna jest recepta?

Spośród 58 ginekologów przyjmujących w klinice, klauzulę sumienia podpisali:
  • lek. Anna Dąbrowska-Jakubiak
  • lek. Tomasz Jakubiak
  • lek. Piotr Klimas
  • lek. Maria Łubiarz
  • dr n. med. Aneta Malinowska-Polubiec
  • lek. Jerzy Rodzeń
Jak zauważyła Anna Dryjańska, Piotr Klimas nie tylko nie przepisuje pacjentkom antykoncepcji hormonalne, ale prowadzi konsultacje wyłącznie dla mężatek. Taką informację możecie znaleźć w jego opisie na stronie Babka Medica:
 

Internautki nie kryją swojego oburzenia. "Nie powinno być czegoś takiego jak klauzula sumienia u lekarza, jak coś mi przeszkadza w pracy, to myślę o przekwalifikowaniu się i zmianie zawodu" – napisała jedna z nich. "Może niech lekarze zaczną podpisywać klauzulę sumienia o niebraniu łapówek od biednych pacjentów? Bo bez tego nie uraczy się dobrej opieki medycznej" – dodała inna.

Przychodnia Babka Medica wydała oświadczenie, w którym uzasadnia decyzję o informowaniu pacjentek o klauzuli sumienia obowiązującej kilku z lekarzy. Prezes kliniki podkreśla, że pacjentki zawsze są traktowane z szacunkiem. Przeczytajcie treść oświadczenia:Czy rzeczywiście lekarze powinni mieć prawo do odmowy przepisania pacjentce antykoncepcji hormonalnej? Czy proszenie o informowanie o celu wizyty przy rejestracji jest na miejscu? Piszcie w komentarzach!

Czytaj także: Co zrobić, jeśli zapomnisz o pigułce antykoncepcyjnej?

Źródło: kobieta.wp.pl
Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy