kleszcz znaleziony w uchu dziecka
fot. Adobe Stock

Kleszcz wbił się dziecku w nietypowe miejsce: żaden rodzic go nie sprawdza!

Gdy 9-letni chłopiec poskarżył się na dziwne objawy, lekarze ze zdumieniem odkryli, że kleszcz wbił się u niego w zaskakujące miejsce. Dziecko słyszało dziwne dźwięki i brzęczenie. Okazało się, że ma kleszcza... w uchu.
Magdalena Drab
kleszcz znaleziony w uchu dziecka
fot. Adobe Stock
Kleszczy zazwyczaj szuka się w pachwinach, pod kolanami i na głowie. Dlatego ani rodzice, ani specjaliści nie podejrzewali, że u 9-latka kleszcz wszedł do ucha! Chłopiec miał bardzo dziwne objawy, które zaalarmowały lekarzy.

Kleszcz znaleziony w uchu dziecka

9-letnie dziecko z Connecticut w USA skarżyło się na poczucie pełności w uchu. Od kilku dni słyszało też niecodzienne dźwięki. Nie odczuwało za to bólu i nie miało gorączki. Lekarze postanowili sprawdzić, jak wygląda wnętrze ucha chłopca, i zaskoczeni odkryli, że znajduje się w nim kleszcz. Pajęczak wbił się w błonę bębenkową, powodując stan zapalny.

Chłopcem zajęli się specjaliści: podczas skomplikowanej operacji usunęli kleszcza w całości. Dziecko jeszcze przez miesiąc przyjmowało antybiotyk i krople do uszu.

Inne nietypowe miejsca, w które może wbić się kleszcz:
  • język i wnętrze ust;
  • pępek;
  • skóra między palcami rąk i stóp.

Choć sytuacja ta miała miejsca w 2019 roku, to przestroga dla wszystkich rodziców. Pamiętajcie, by po spacerze w lesie lub parku dokładnie sprawdzać, czy na ciele dziecka (i twoim!) nie ma kleszcza!

Źródło: New England Medical Journa​l

Zobacz też:
Redakcja poleca: Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze?
Podejrzewasz, że ciebie lub dziecko ugryzł kleszcz? Nie wiesz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, znaleziony na ciele od razu albo np. po 24 godzinach? Pokazujemy go z bliska. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać po spacerze. Zobacz, dlaczego warto jak najszybciej usunąć kleszcza oraz jakie choroby może przenosić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy