ugryzienie kleszcza
fot. fotolia

Ugryzienie kleszcza: ślad po ugryzieniu kleszcza, rumień i inne objawy [ZDJĘCIE]

Po ugryzieniu kleszcza na skórze może pojawić się rumień wędrujący. To charakterystyczne zaczerwienienie, które jest widoczne po 7-14 dniach. Ślad po ugryzieniu kleszcza może też wyglądać inaczej. Jak odróżnić ukąszenie kleszcza od pogryzienia przez komara? Jak sprawdzić, czy zaczerwienienie na skórze ma związek z ukłuciem kleszcza?
ugryzienie kleszcza
fot. fotolia
Ugryzienie kleszcza może skutkować pojawieniem się na skórze rumienia wędrującego. Rumień jest wczesnym objawem boreliozy i pojawia się, gdy kleszcz był nosicielem krętków Borrelia burgdorferi. Nie w każdym przypadku jednak rumień jest widoczny. Czasem po ukąszeniu kleszcza nie ma żadnego objawu lub pojawiają się inne, mniej typowe. Sprawdź, na co zwracać uwagę, jeśli podejrzewasz, że mógł ukłuć cię kleszcz i obawiasz się, że rozwinie się u ciebie borelioza. 

Objawy po ugryzieniu kleszcza:

Ślad po ugryzieniu kleszcza – jak wygląda, czy swędzi?

W miejscu po ugryzieniu kleszcza może od razu pojawić się odczyn przypominający pogryzienie przez owada. Nie należy mylić go z rumieniem, który pojawia się później (dopiero po 7-14 dniach). Zaczerwienienie w miejscu ukłucia przez kleszcza jest jedynie reakcją na ukąszenie. Nie musi świadczyć o tym, że doszło do zakażenia boreliozą. Ślad po ugryzieniu kleszcza może (ale nie musi) swędzieć podobnie jak ugryzienie komara. Swędzeniu może towarzyszyć również pieczenie. Na tym etapie nie należy robić badań w kierunku boreliozy, ponieważ we krwi nie będą jeszcze obecne przeciwciała. Pojawiają się najwcześniej po 2-3 tygodniach od ukąszenia kleszcza.
Redakcja poleca: Rośliny odstraszające kleszcze. Co zasadzić w przydomowym ogródku?
Rośliny odstraszające kleszcze są nie tylko pożyteczne, lecz także wiele z nich pięknie wygląda (np. kocimiętka, clematis czy chryzantema). Nie powinno ich zabraknąć zwłaszcza w wilgotnych i zacienionych ogrodach, w których kleszcze lubią się pojawiać.

Rumień wędrujący po kleszczu

Rumień wędrujący to powiększająca się czerwona plama na skórze, która pojawia się wokół miejsca ugryzienia przez kleszcza, jeśli był on nosicielem kętków Borrelii. Rumień jest często pierwszym objawem tego, że doszło do kontaktu z zakażonym pajęczakiem (nie zawsze jednak się uwidacznia).

Rumień po kleszczu nie pojawia się od razu po wyciągnięciu pajęczaka, tylko około 14 dni później. Bywa że mylimy go z zaczerwienieniem widocznym w miejscu wkłucia kleszcza lub innym, które ma podłoże alergiczne. W uniknięciu pomyłki pomoże zapamiętanie charakterystycznych objawów rumienia wędrującego.

Jak wygląda rumień wędrujący?

Wokół miejsca ugryzienia przez kleszcza widać jeden lub dwa zaczerwienione pierścienie. W środkowej części można zaobserwować owalną plamkę, wokół której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona powiększająca się obręcz. 

Jak wygląda ugryzienie kleszcza

Zdjęcie rumienia wędrującego

Objawy rumienia po kleszczu

Rumień po ugryzieniu kleszcza:
  • rozrasta się
  • ​utrzymuje się długo i wolno znika
  • ma średnicę powyżej 5 cm.
  • może towarzyszyć mu swędzenie i pieczenie
  • mogą wystąpić dodatkowe objawy w postaci bólu głowy, stawów i mięśni.
  • czasem towarzyszą mu zaburzenia rytmu serca.

Gdzie pojawia się rumień?

W pierwszym stadium rumień pojawia się w miejscu, w którym ugryzł nas kleszcz, potem może „wędrować” po skórze. Ulubione miejsca rumienia to: uda, pośladki, głowa, pas, pachwiny i pachy oraz miejsca pod kolanami. Najczęściej rumień wędrujący znika po miesiącu, bez względu na to, czy był leczony, czy nie.
Jeśli zauważysz charakterystyczny rumień wędrujący u dziecka lub u siebie, idź do lekarza, który zleci przyjmowanie odpowiednich antybiotyków. Rumień może być pierwszym objawem boreliozy i jest wskazaniem do jej leczenia.

Guzek po ugryzieniu kleszcza

Po ugryzieniu kleszcza na skórze może pojawić się czerwono-simy guzek (chłoniak limfocytowy skóry). Ta nietypowa zmiana występuje bardzo rzadko (u ok. 1-2 proc. chorych na boreliozę) i o wiele później niż rumień wędrujący. Można ją zaobserwować do 2 miesięcy po ugryzieniu przez kleszcza. Guzek może być widoczny na brodawce sutkowej, płatku ucha lub na mosznie. Ma średnicę ok. 5 cm i jest bezbolesny. Jego pojawienie się jest wskazaniem do badań w kierunku boreliozy.

Inne objawy skórne

Po ugryzieniu kleszcza mogą pojawić się również inne objawy skórne, które mogą świadczyć o tym, że kleszcz zakaził nas boreliozą. Są to drobne, ale rozległe zmiany, które przybierają postać pęcherzy lub wybroczyn układających się w formie girlandy. Mogą mieć nieregularne kształty. Są wczesnym objawem boreliozy rozsianej. Ich cechą wspólną jest rozrastanie się i długi czas zanikania.

Objawy ze strony innych narządów

  • ogólnoustrojowe – np. gorączka, gorsze samopoczucie, jak przy przeziębieniu.
  • neurologiczne – zapalenie opon mózgowych z porażeniem nerwu twarzowego
  • kardiologiczne – np. zaburzenia pracy serca
  • zmiany zapalne w stawach – np. kolanowym, łokciowym

Po ugryzieniu przez kleszcza najlepiej zanotować ten fakt, a potem zwracać uwagę na różne, także nietypowe objawy boreliozy (u dziecka można wpisać informację o ukłuciu prze kleszcza do Książeczki zdrowia). Przy okazji wizyty u lekarza w związku z różnymi dolegliwościami, warto przypominać, że ugryzł nas kleszcz. 
 

Jeśli chcemy uniknąć boreliozy, warto wcześniej przed wyjściem na świeże powietrze spryskać się preparatem przeciwko kleszczom.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 41 głosy

Zobacz także

Popularne tematy