GRY
 
 

Jak wygląda rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza? – zdjęcie

Zauważyłaś na skórze zaczerwienienie? Nie wiesz, jak odróżnić ugryzienie komara od tego po kleszczu? A może miałaś kleszcza i chcesz sprawdzić, czy zaczerwienienie na skórze to rumień wędrujący? Poznaj jego charakterystyczne cechy.

ugryzienie, ukąszenie, dziecko, ręka
fot. fotolia
Rumień wędrujący, który pojawia się po ugryzieniu kleszcza, jest wczesnym objawem boreliozy. Kleszcze przenoszą też bakterię odpowiedzialną za kleszczowe zapalenie mózgu. Na szczęście przeciwko tej chorobie można skutecznie się zaszczepić.  

Jak rozpoznać rumień wędrujący?

Rumień wędrujący to powiększająca się czerwona plama na skórze, która pojawia się w miejscu ugryzienia kleszcza. Jest on często pierwszą oznaką tego, że doszło do kontaktu z zakażonym pajęczakiem. Warto pamiętać, że nie każdy okaz przenosi groźną chorobę. Rumień po kleszczu zwykle nie pojawia się od razu po wyciągnięciu pajęczaka, tylko po pewnym czasie. Bywa że mylimy go z zaczerwienieniem, które pojawia się w miejscu wkłucia kleszcza lub innym, które ma podłoże alergiczne. W uniknięciu pomyłki pomoże zapamiętanie charakterystycznych objawów rumienia wędrującego.
Redakcja poleca: Rośliny, które odstraszają kleszcze [WIDEO]
Niektóre rośliny ogrodowe działają odstraszająco na kleszcze. Które? Zobacz nasz film i sprawdź, które kwiaty czy zioła warto zasadzić przy domu dla większego bezpieczeństwa dziecka.

Objawy rumienia wędrującego

  • Rozrasta się.
  • Utrzymuje się długo i wolno znika.
  • Ma średnicę powyżej 5 cm.
  • Miejsce ugryzienia może swędzieć i piec (te objawy nie zawsze występują).
  • Mogą pojawić się dodatkowe objawy w postaci bólu głowy, stawów i mięśni.
  • Zaburzenia rytmu serca.
  • Wokół miejsca wkłucia kleszcza widać jeden lub dwa zaczerwienione pierścienie.
  • W środkowej części można zaobserwować owalną plamkę, wokół której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona powiększająca się obręcz. (fot. Wikipedia)
Rumień po kleszczu może również przybierać inne postacie np. pęcherzy i wybroczyn o nieregularnych kształtach. Ich cechą wspólną zawsze jest rozrastanie się i długi czas zanikania.

Zobacz też: Jak usunąć dziecku kleszcza? [WIDEO]

Gdzie pojawia się rumień wędrujący?

W pierwszym stadium rumień pojawia się w miejscu wkłucia kleszcza, potem jednak „wędruje” po skórze. Ulubione miejsca rumienia to: uda, pośladki, głowa, pas, pachwiny i pachy oraz miejsca pod kolanami. Najczęściej rumień wędrujący znika po miesiącu, bez względu na to, czy był leczony, czy nie. Jeśli zauważysz go u dziecka lub u siebie, idź do lekarza, który zleci przyjmowanie odpowiednich antybiotyków.

Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Czy twoje dziecko jest gotowe na sporty zimowe?

Czy zima jest taka zła? Przygotujcie się odpowiednio!