szczepienia
fot. Fotolia

Kleszczowe zapalenie mózgu: czy ty też powinnaś zaszczepić dziecko?

Kleszczowe zapalenie mózgu to jedna z chorób wywoływanych przez kleszcze. Jak na razie jedyna, przed którą można się zaszczepić. Objawy KZM mogą przypominać grypę lub przeziębienie. Zarazić dziecko może nawet niemal niewidoczna larwa kleszcza.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
szczepienia
fot. Fotolia
SPIS TREŚCI: Źródłem zakażenia nie musi być dorosły kleszcz, ale też nimfa lub niemal niewidoczna larwa. Co roku w Polsce na odkleszczowe zapalenie mózgu zachorowuje rocznie 50–250 osób, najwięcej w rejonach północno-wschodniej Polski. Chorują zarówno dzieci, jak dorośli.

Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu u dziecka?

Choroba zwykle wylęga się w ciągu 7-14 dni od czasu, gdy dziecko ugryzie kleszcz. Pierwotne zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo lub objawy przypominają grypę (gorączka, bóle głowy, mięśni, katar, kaszel, nudności, wymioty).

Zobacz też: Jak usunąć dziecku kleszcza [WIDEO]

Jeśli nie dochodzi do zajęcia układu nerwowego, dziecko zdrowieje. Gdy wirusy przedostaną się do układu nerwowego, po kilku rozwija się druga faza choroby:
Dziecko może mieć:
 • wysoką gorączkę (ok. 40 st. C),
 • silne bóle głowy,
 • światłowstręt,
 • oczopląs,
 • drgawki,
 • niekiedy podwójne widzenie,
 • niedosłuch, spadek ciśnienia krwi,
 • zaburzenia i utratę świadomości,
 • sztywność karku
Może też dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu.

Zobacz też:  Rośliny, które odstraszają kleszcze [WIDEO]
 

Redakcja poleca: Rośliny, które odstraszają kleszcze [WIDEO]
Niektóre rośliny ogrodowe działają odstraszająco na kleszcze. Które? Zobacz nasz film i sprawdź, które kwiaty czy zioła warto zasadzić przy domu dla większego bezpieczeństwa dziecka.

Jakie mogą być u dziecka powikłania kleszczowego zapalenia mózgu?

Powikłaniem kleszczowego zapalenia mózgu mogą być:
trwałe niedowłady i objawy neurologiczne,
 • uszkodzenie nerwów,
 • uszkodzenie słuchu,
 • nadmierna drażliwość,
 • agresja wobec otoczenia,
 • drżenie rąk,
 • upośledzenie ruchów rąk.
U 1 proc. osób kleszczowe zapaleniem mózgu kończy się śmiercią.

Jakie szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu są dostępne w Polsce?

Są znane trzy typy kleszczowego zapalenia mózgu (powodowane przez 3 podtypy wirusa). W Polsce występuje typ środkowoeuropejski.
W Polsce są dostępne 2 szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu o prawie takich samych właściwościach. Obydwie zawierają wirusy inaktywowane (zabite).

Jak szczepić dziecko?

Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem zalecanym tj. płatnym. Można szczepić dzieci od 2. roku życia.
Szczepienie polega na podaniu 3 dawek w szczepieniu podstawowym, a następnie dawki przypominającej co 3-5 lat. Dawkę przypominającą trzeba powtarzać.

Które dzieci nie powinny być szczepione przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu?

Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu nie powinno się szczepić dzieci uczulonych na białko kurze, u których wystąpiła ostra reakcja po szczepieniu innymi szczepionkami.

Jakie mogą być niepożądane odczyny poszczepienne?

Po szczepionce przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu mogą wystąpić odczyny poszczepienne miejscowe (obrzęk, bolesność, zaczerwienienie). Mogą pojawić się też odczyny ogólne (najczęściej gorączka, bóle głowy lub mięśni). U osób uczulonych na białko kurze i formalinę jest ryzyko poważnych problemów (nawet wstrząsu anafilaktycznego).


Zobacz też: Groźne mity na temat kleszczy
 

Czym różni się kleszczowe zapalenie mózgu od boreliozy?

Jeżeli kleszcz przekazał bakterię powodującą boreliozę, to po około 2 tygodniach w miejscu ukłucia pojawi się czerwona plamka. Nie będzie swędzieć ani boleć, tylko się powiększać, stąd jej nazwa: rumień wędrujący.
Niestety, rumień pojawia się tylko u części zakażonych. U pozostałych początki boreliozy mogą być niezauważone lub przypominają grypę. Dziecko może się źle czuć, skarżyć się na ból głowy. Jeśli maluch nie będzie leczony, mogą pojawić się kolejne objawy boreliozy: bóle mięśni, stawów, porażenie nerwu twarzowego (po jednej stronie maluch nie domyka powieki, opada mu kącik ust).

Czytaj też: Czy twoje dziecko ma niepożądane odczyny poszczepienne
dr Paweł Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Ocena (18 ocen)

4.8
Doładuj
Przeładuj