GRY
 
 

Co przyniesie ulgę w okresie klimakterium?

Bezproblemowo, czyli niezauważalnie. Tak każda kobieta chciałaby przeżyć okres klimakterium. To jest możliwe! Wystarczy tylko zdecydować się na właściwą strategię działania. Jaką? W wyborze tej najodpowiedniejszej może pomóc dobry ginekolog lub endokrynolog.

kobieta
fot. Panthermedia
Menopauza to tak naprawdę ostatnia miesiączka w życiu kobiety, jednak większość z nas używa tej nazwy w kontekście całego okresu klimakterium, czyli okresu przekwitania.

Klimakterium zaczyna się najczęściej około 40- 45. roku życia. Zmienia się wówczas rytm menstruacji (cykl skraca się lub wydłuża), miesiączki stają się bardziej obfite lub wręcz przeciwnie wyjątkowo skąpe, kobieta obserwuje pierwsze symptomy nadmiernej potliwości (zwłaszcza w nocy).
To tzw. premenopauza - kilka lat poprzedzających ostatnie krwawienie (czyli menopauzę). Żeby sprawdzić, czy to już ten moment można zrobić badanie poziomu hormonów we krwi (trzeba mieć skierowanie od ginekologa) lub samodzielnie wykonać dostępny bez recepty test (np. Menopauza Test, cena ok. 26 zł). Jeśli wynik będzie dodatni, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, by ustalić z nim najlepszy dla danej kobiety sposób postępowania.
Przeczytaj, jak wybrać gabinet ginekologiczny
Każda kobieta (o ile oczywiście nie zdecyduje się na strategię: „przetrwać”) ma do wyboru 2 drogi postępowania. Pozwolą one przejść przez ten trudny okres (menopauzę) naprawdę łagodnie. 

1. Na menopauzę pomogą preparaty roślinne

Ziołowe preparaty dla kobiet po czterdziestym roku życia zawierają najczęściej wyciąg z soi lub innej rośliny – pluskwicy groniastej (Cimicifuga racemosa). Dzięki nim dolegliwości pojawiające się w trakcie menopauzy nie są tak dokuczliwe.

• Jak działają preparaty roślinne na menopauzę?
Soja i pluskwica zawierają fitoestrogeny, czyli roślinne estrogeny, które w pewnym stopniu mogą zastąpić naturalne hormony kobiece. Niektóre preparaty mają dodatkowo witaminy, np. D lub z grupy B, kwas foliowy lub magnez. Poza typowymi działaniami na objawy klimakterium (np. łagodzenie uderzeń gorąca) mają one również wiele innych korzystnych efektów: regulują ciśnienie tętnicze krwi, chronią układ sercowo-naczyniowy, kości, zapobiegają występowaniu nowotworów złośliwych – raka piersi, raka jelita grubego.

• Jak stosować fitoestrogeny?
Przyjmowanie fitoestrogenów pomocnych na menopauzę można rozpocząć ok. 40-45 r. ż. Pierwsze  efekty pojawiają się po dwóch tygodniach. Można je brać przez wiele lat, choć warto uzgodnić to z ginekologiem.

• Niektóre preparaty dla kobiet w okresie klimakterium     
• Remifemin – z wyciągiem z pluskwicy (ok. 57 zł/ 100 tabl.).
• Femestra – zawiera izoflawony sojowe, wapń, magnez, witaminę E, selen (ok. 17 zł/ 30 tabl.).
• Climagyn – w dwóch wersjach na dzień i na noc, ta druga zawiera dodatkowo substancje ułatwiające zasypianie (ok. 36 zł/ 90 kaps.).
Redakcja poleca: Szczepienia ratują życie, a dziecko może je polubić! Przekonuje Wojciech Mikołuszko
Szczepienie może być punktem wyjścia do rozmowy na temat chorób. Dziecko może przestać bać się szczepień i zainteresować się nauką - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

2. Na menopauzę pomoże terapia hormonalna (HTZ)

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) ma na celu uzupełnienie poziomu hormonów (m.in. estrogenów), których zaczyna brakować w organizmie kobiety, gdy zaczyna się menopauza. Preparaty i ich dawki dobierane są przez lekarza indywidualnie.

• Kiedy zacząć i jak długo stosować HTZ na menopauzę?
Moment rozpoczęcia terapii HTZ związanej z menopauzą jest kwestią indywidualną. Generalnie należy rozpocząć przyjmowanie hormonów, gdy kobieta ma już tzw. objawy wypadowe (uderzenia gorąca, nocne poty, nerwowość itp.).
Przed wdrożeniem HTZ należy z pewnością oznaczyć poziom hormonów płciowych. Nie określono do dnia dzisiejszego „bezpiecznego” czasu stosowania HTZ. Generalnie uważa się, że to około 5 lat, ale leczenie można oczywiście przedłużyć, jeżeli istnieją do tego wskazania medyczne. Kobieta po menopauzie musi jednak podczas całej terapii być pod ścisłym nadzorem lekarskim i robić wszelkie zalecane badania profilaktyczne dla kobiet po menopauzie. Warto też pamiętać o systematycznym samobadaniu piersi.

• Kto nie może brać HTZ?
Przeciwskazaniem do tej terapii w związku z menopauzą są:
- rak piersi,
- rak błony śluzowej macicy,
- krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie,
- choroba zakrzepowo-zatorowa,
- niewydolność wątroby.

 Pamiętaj! HTZ dobrana indywidualnie przynosi kobiecie wiele korzyści

Hormonalna terapia zastępcza w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna. Dla porówania w Niemczech stosuje ją prawie jedna czwarta kobiet w wieku 48-60 lat a u nas jedynie co dwudziesta. Tymczasem dobrze dobrana terapia ma wiele zalet. Uzupełnienie brakujących hormonów jest najskuteczniejszą metodą łagodzenia dolegliwości  klimakterium, a także zapobiegania głównym problemom zdrowotnym po menopauzie (m.in. osteoporozie). HTZ, zwłaszcza podawana drogą przezskórną (plastry) chroni także serce - udowodniono na przykład, że znacznie zmniejsza ryzyko zawału u kobiet z cukrzycą.

Zrób test: jaką będziesz babcią?Doładuj
Przeładuj