Klinika Budzik
fot. źródło: Klinikabudzik.pl

Kolejne święto w „Budziku”: 9-letnia Ola wybudziła się ze śpiączki

Mała Ola zapadła w śpiączkę po ciężkim urazie, ale na szczęście wczoraj znowu otworzyła oczy. To już 21. wybudzenie w Klinice Budzik!
Sylwia Niemczyk
Klinika Budzik
fot. źródło: Klinikabudzik.pl
O wybudzeniu się małej Oli poinformowała Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”. „Razem z rodzicami dziewczynki cieszymy się z jej powrotu do zdrowia” – napisali pracownicy Fundacji na swojej stronie internetowej.

9-letnia Ola jest już 21. dzieckiem, które wyszło ze śpiączki w Klinice Budzik. Miesiąc temu w Budziku wybudził się 8-letni Kamil, który znajdował się w śpiączce przez trzy miesiące po tym, jak wpadł na rowerze pod samochód.

Z kolei dwa tygodnie przed wybudzeniem się Oli, pracownicy Kliniki uczestniczyli w innym wspaniałym święcie – osiemnastce Klaudii: pierwszej pacjentki wybudzonej w Budziku. Na stronie Kliniki (Klinikabudzik.pl) czytamy: „...Było pysznie, tanecznie i przesympatycznie. Zwłaszcza widok radosnej i pełnej energii Jubilatki, która brylowała na parkiecie, napawał nas dumą i pokazał sens naszych działań”.

Obejrzyj rozmowę z Ewą Błaszczyk w „20m2 Łukasza”:Fundacja „Akogo?” została założona przez aktorkę Ewę Błaszczyk, po tym, jak w 2000 r. jej córka w wieku 9 lat zapadła w śpiączkę. W wywiadzie dla „Mamo, To Ja” aktorka opowiadała: „Kiedy moja córka zakrztusiła się zwykłą tabletką na przeziębienie i zapadła w śpiączkę, zobaczyłam, że w Polsce nie ma miejsc dla dzieci w śpiączce, nie ma wsparcia dla ich rodziców, że nic nie ma. Dzieci po trzech miesiącach  trafiają ze szpitali do domów. Matki przewlekle chorych dzieci słyszą bezlitosne słowa: Jest pani matką, to proszę coś z tym zrobić.”

Czytaj wywiad z Ewą Błaszczyk: Wszystko dla moich córek

Klinika Budzik została założona w lipcu 2013 r. dzięki wieloletnim staraniom Fundacji. Pacjentami Budzika są dzieci do 18. roku życia, przebywające w śpiączce krócej niż rok (powstałej wskutek urazu) lub pół roku (w śpiączce, której przyczyną nie był uraz). W klinice pacjenci mogą przebywać przez rok, z możliwością przedłużenia terapii o dodatkowe 3 miesiące. Leczenie jest bezpłatne, także rodzice śpiących dzieci mogą przebywać w klinice bezpłatnie, przez cały okres terapii.

Poznaj 10 stowarzyszeń i fundacji, które działają dla dzieci i rodziców
Redakcja poleca: „Śpiączka to kwestia sekund…” – mówi autorka książki „Wybudzenia”, K. Pinkosz [WIDEO]
„Mama zostawiła go samego w wannie i chłopczyk się podtopił…”, „Julkę potrąciło auto na przejściu przed szkołą…”, „6-letnia Ola zakrztusiła się, połykając tabletkę…” – te wszystkie historie łączy śpiączka. – Czasem o życiu decydują sekundy – mówi Katarzyna Pinkosz, autorka książki „Wybudzenia”.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy