GRY

Mamo, kup mi klocki!

Drewniane, plastikowe, z obrazkami lub bez - klocki to jedna z najbardziej rozwijających zabawek, jakie kiedykolwiek wymyślono. Sprawdź, jakie wybrać dla dwulatka, a jakie dla przedszkolaka.
mama, tata, niemowlę, klocki

Klocki to jedna z najlepszych zabawek, jakie możesz zaproponować dziecku.
Przeczytaj dlaczego warto je kupić i jakie wybrać. Podpowiemy także jak bawią się klockami dzieci w różnym wieku i czego możesz się dowiedzieć o swoim dziecku obserwując je podczas zabawy.

Przeczytaj także, jakie zabawki powinno mieć każde dziecko

Czego uczy zabawa klockami?

Gdy dziecko beztrosko postukuje klockami albo buduje z nich prościutki domek, uczy się wielu ważnych rzeczy. Co dziecko zyskuje dzięki tej fantastycznej zabawce?

Klocki rozwijają sprawność manualną i uczą precyzji.  Na początku dziecko potrafi jedynie obracać je w dłoni albo nimi rzucać. Później próbuje dopasowywać je do siebie. Wreszcie staje się małym budowniczym.

Przeczytaj także, jak przebiega rozwój manualny dziecka i co robić, by rączki były mu posłuszne

Klocki rozwijają wyobraźnię. Malec w swoich budowlach odwzorowuje rzeczywistość, ale też próbuje przedstawiać w konstrukcjach przestrzennych świat z bajek i z własnych marzeń.

Sprawdź,  dlaczego tak ważne jest rozwijanie wyobraźni dziecka

Klocki uczą koncentracji, wytrwałości i systematyczności. Aby powstał wieżowiec, dom z ogródkiem czy nawet prosty pociąg, potrzeba wiele wysiłku, ponawiania prób, żmudnej pracy.

Przeczytaj, jak nauczyć dziecko koncentracji

Klocki rozwijają intelekt. Dziecko uczy się np., jak połączyć dwa klocki, by powstał most albo jak konstruować wieżę, aby się nie przewróciła.A więc sprawdza różne możliwości i wyciąga wnioski.

Przeczytaj także co jeszcze wpływa na inteligencję dziecka
Redakcja poleca: Zobacz hity wśród gier dla dzieci - film
Jaką kupić pierwszą grę planszową? Jak wybrać odpowiednią grę dla całej rodziny? Poznajcie najciekawsze gry dla dzieci, a wśród nich taka, która pachnie ogniem!

Rodzaje klocków

Klocki wciskane. To właśnie one królują w sklepach z zabawkami. Dla najmłodszych przeznaczone są klocki  typu duplo, dla starszych dzieci - typu lego.
W obu typach możemy wybierać pomiędzy tzw. klockami systemowymi, z których dziecko może budować  według wzoru (np. prostą postać ludzką albo skomplikowany okręt),  a zestawami, w których znajdą się klocki do dowolnego konstruowania.
Warto kupić maluchowi oba rodzaje. Pierwszy zachęci go do nauki odwzorowywania, a drugi pozwoli na rozwój wyobraźni i pracę koncepcyjną.
Tego rodzaju klocki  nie muszą  być drogie ani firmowe. Ważne jest tylko to, by były dobrze dopasowane. Jeśli maluch będzie męczył się przy wciskaniu klocków, szybko się zniechęci i budowanie będzie mu się kojarzyło z wysiłkiem, który nie przynosi efektów.

Klocki drewniane. Najbardziej  polecane przez psychologów. Wspaniale rozwijają wyobraźnię, bo pozwalają na budowanie własnych konstrukcji. Uczą też rozpoznawania figur geometrycznych.
Drewniane klocki, nawet te w małych zestawach, są najczęściej umieszczone na wózku, co pozwala na przewożenie budowli. 

Klocki nietypowe, np. zestawy kolorowych plastikowych kółek z naciętymi brzegami. Wkładając jedne w drugie, maluch komponuje fantastyczne przestrzenne konstrukcje.

Jakie w takim razie wybrać? Takie, jakie spodobają się dziecku! I przede wszystkim odpowiednie do jego wieku.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dzień Babci i Dziadka 2019

Prezenty dla babci i dziadka