gry klocki
fot. Adobe Stock

Klocki i gry w jednym? Dlaczego nie! 5 ciekawych propozycji

Zabawa klockami wcale nie musi polegać na samodzielnym ich układaniu. Przekonaj się, że gry z użyciem klocków mogą dostarczyć dziecku i tobie wielu chwil wesołej i kształcącej zabawy. Podpowiadamy 5 ciekawych gier dla młodszych i starszych przedszkolaków.
Ewa Janczak-Cwil
gry klocki
fot. Adobe Stock
Zabawa klockami zwykle kojarzy się z małymi dziećmi. I słusznie, bo to jedna z pierwszych bardziej skomplikowanych zabaw dla maluchów, która kształtuje szereg różnych umiejętności i zdolności. Z upływem czasu zwykle pociechom podsuwa się bardziej skomplikowane zestawy drewnianych lub plastikowych klocków, które przez dłuższy lub krótszy czas bawią dziecko. Jednak nie każdy wie, że na rynku są różne gry wykorzystujące klocki. Dzięki wprowadzeniu elementu rywalizacji mali konstruktorzy chętniej wracają do konstrukcyjnych zabaw. Jest to też świetny sposób na zaproszenie dziecka do wspólnej zabawy w gronie rodziny czy przyjaciół. Poniżej znajdziesz pięć różnych propozycji gier i układanek od 20 do 100 zł dla dzieci od 3., 4. i 5. roku życia, na które warto zwrócić uwagę:

Zobacz też: Układanie klocków uczy mnóstwa rzeczy – mówią naukowcy.

1. Tetris zwierzęta, cena 40 zł
2. Wieża na wielbłądzie, cena: 20 zł
3. Jenga ze zwierzętami, cena 50 zł
4. Gra KAMELOT, cena: 100 zł
5. Hocki klocki, cena 80 zł

1. Tetris – zwierzęta, cena 40 zł

Nie jest to typowa gra, ale raczej układanka. Składa się z 13 drewnianych klocków w kształcie różnych zwierząt. Celem zabawy jest ułożenie klocków tak, aby wypełniły podstawkę. Jest to odmiana popularnej gry tetris, w którą na całym świecie bawi się mnóstwo dzieci i dorosłych, a która występuje zarówno w wersji prawdziwych klocków, jak i gier komputerowych. Zaletą tej zabawki jest to, że dziecko uczy się przestrzennego myślenia, gdyż wypełnienie podstawki wymaga wielopłaszczyznowego manipulowania klockami: obracania ich w lewo i prawo, góra-dół oraz przód-tył. Ciekawy pomysł na prezent dla dziecka w wieku od 3. roku życia.
Zalety układanki:
 • rozwija zdolności manualne
 • ćwiczy koordynacje oko-ręka
 • uczy rozróżniać kolory
 • rozwija logiczne myślenie

Pierwsze klocki dla niemowląt - sprawdź opinie!
Redakcja poleca: Klocki dla dzieci - film
Dlaczego warto kupić dziecku klocki? Jakie klocki wybierać dla młodszych i starszych dzieci? Zobacz, co radzi psycholog.

2. Wieża na wielbłądzie, cena: 20 zł

W zestawie znajduje się 40 drewnianych patyczków, które należy układać na grzbiecie wielbłąda tak, aby powstała stabilna wieża. Dziecko może bawić się samodzielnie, ale większych emocji dostarczy mu z pewnością wspólne z rodzicem czy rodzeństwem układanie konstrukcji. Można patyczki układać na zmianę. Kto ułoży element nieprecyzyjnie i strąci wieżę, przegrywa.
Wszystkie części zabawki zostały pomalowane nietoksycznymi farbami. Nadaje się dla dzieci od 3. roku życia.
Zalety gry:
 • uczy logicznego myślenia
 • rozwija wyobraźnię i kreatywność
 • kształtuje sprawność manualną
 • rozwija umiejętności motoryczne (chwyt pęsetkowy)

3. Jenga – zwierzątka, cena: 50 zł

Idealna do nauki dziecka gry w Jengę, czy usuwanie ze zbudowanej wieży elementów i przekładanie ich na wierzch tak, aby wieża nie runęła. O ile zwykła wersja gry składa się klocków w naturalnym kolorze drewna, tak ta zawiera elementy pomalowane na różne kolory i udekorowane rysunkami zwierząt, co z pewnością zachęci dziecko do zabawy.
Producent proponuje 4 wersje gry:
1. Układanie klocków w poziomie na wysokość 4 rzędów, losowanie karty lub rzut kostką i wyciąganie z szeregu klocka z wylosowanym zwierzątkiem.
2. Budowanie pionowych konstrukcji.
3. Gra pionową wieżą z pomieszanymi zwierzakami, wyciąganie klocek ze wskazanym przez kartę zwierzakiem i układanie go na górze wieży.
4. Domino z klocków.
W zestawie 17 warstw po 3 klocki, czyli 51 drewnianych elementów, kostka do gry oraz 24 karty ze zwierzętami. Gra nadaje się dla dzieci od 3. roku życia.
Zalety gry:
 • uczy cierpliwości
 • kształtuje logiczne i przestrzenne myślenie
 • rozwija zdolności konstrukcyjne
 • kształtuje koordynację oko-ręka

4. Gra logiczna KAMELOT, cena: 100 zł

Zestaw zawiera jedynie 11 drewnianych klocków, ale z ich wykorzystaniem można wykonać aż 48 różnych zadań logiczno-konstrukcyjnych opisanych w dołączonej do klocków książeczce. Cała zabawa polega na tym, aby pomóc rycerzowi i królewnie, którzy zostali zamknięci w dwóch osobnych wieżach. Królewnie buduje się drogę ucieczki, a rycerzowi trzeba wybudować most. Najprostsze zadania nie sprawią kłopotu nikomu, ale te najtrudniejsze będą wyzwaniem nawet dla doświadczonych budowniczych. Dziecko (od 4. roku życia) może się nią bawić samodzielnie, ale warto usiąść do zabawy razem z nim i wspólnie omawiać sposób rozwiązania zagadek.
Zalety gry:
 • kształtuje logiczne myślenie
 • uczy rozwiązywania problemów
 • rozwija wyobraźnię przestrzenną

5. Hocki Klocki, cena: 80 zł

Gra dla 2-4 osób. Polega na współpracy z partnerem w budowaniu konkretnych brył. Uczy dziecko także opowiadania o tym, co należy zrobić, aby powstała wymagana zasadami gry konstrukcja. W czasie zabawy przed graczami stają różnorakie trudności, np.: budowanie z użyciem jednej ręki, z zamkniętymi oczami, wydawanie instrukcji bez użycia słów. A wszystko to w atmosferze wesołej rywalizacji, bo chodzi o to, by zbudować bryłę szybciej od rywali. W zestawie znajduje się 36 plastikowych klocków, 10 kard zasad, 10 kart punktów, 144 karty brył do zbudowania, klepsydra odmierzająca czas, karta "twoja zasada" oraz instrukcja. Gra nadaje się dla dzieci od 5. roku życia.
Uwaga! Przed przystąpieniem do gry dobrze jest poskładać i porozkładać kilka razy klocki, aby w czasie gry można je było łączyć mniejszym nakładem sił.
Zalety gry:
 • uczy działania pod presją czasu
 • kształtuje wyobraźnię przestrzenną i zdolności językowe
 • rozwija sprawność manualną
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy