Mama z dzieckiem podczas zabawy

Wielkie budowle małych budowniczych

Pomóż swemu dziecku poznawać świat poprzez obserwację, mierzenie i budowanie pierwszych konstrukcji!
Mama z dzieckiem podczas zabawy

Jak wysoki jest samochód? Kto jest wyższy: ja czy misio? Na te i wiele innych pytań rodzice odpowiadają swoim dzieciom od momentu, gdy maluchy zaczynają rozumieć pojęcie rozmiaru w otaczającym je świecie.

Dzieci są budowniczymi z natury

Uwielbiają budować z czegokolwiek - z plastikowych kubeczków, z piasku, z klocków. Zabawy konstrukcyjne, takie jak budowanie wieży, mają określone zasady i cele - konstrukcja musi mieć solidną podstawę, być stabilna i wysoka. Choć gdy wieża zaczyna się kołysać i walić, też jest dużo śmiechu. Budowanie rozwija dziecięcą wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia i znajdowania kreatywnych rozwiązań. Klocki LEGO® DUPLO® o różnorodnych kolorach i kształtach idealnie nadają się tworzenia konstrukcji, jakie tylko przyjdą dziecku do głowy. Są duże i idealnie dopasowane do małej rączki, dlatego przy okazji pomagają doskonalić zdolności motoryczne.
Jak możemy nauczyć dzieci rozpoznawać rozmiary i wysokość? Zmierzmy siebie. Kto jest najmniejszy w rodzinie? Czy Julka jest wyższa od misia Teddy'ego? Regularnie zaznaczajmy wzrost dziecka na ścianie w jego pokoju, a gdy jesteśmy na spacerze, pokażmy mu, jak wysoki jest komin albo drzewa.

Pobawmy się klockami Lego

Kasia i jej syn Jaś najbardziej lubią bawić się zestawami LEGO DUPLO, ponieważ można z nich łatwo konstruować różnorodne budowle, rozmontowywać je i przebudowywać. Kasia rozkłada klocki na dywanie. Jasiowi najbardziej podobają się czerwone i okrągłe i szybko zaczyna tworzyć konstrukcję według własnego pomysłu.
Jaś buduje bardzo solidną podstawę, aby wieża lub komin nie zawaliły się. "Patrz, Jasiu, możemy zbudować samochód na kółkach i postawić na nim wieżę". Budowanie jest proste dla Jasia i mama nie musi mu pomagać.
Ponieważ chłopczyk jest w stanie budować bez niczyjej pomocy, mama proponuje mu grę: "Pobawmy się w znajdowanie. Gdzie jest niebieski klocek? A gdzie okrągły? Gdzie jest klocek z narysowanymi oczkami? Pokaż mi go. A gdzie są twoje oczka?". W ten sposób, poprzez kreatywną zabawę małe dziecko uczy się rozróżniania kształtów, kolorów, a także gdzie są poszczególne części ciała.
Na koniec Jaś i jego mama budują "najwyższą wieżę na świecie". Mama chce sprawdzić, czy konstrukcja jest tak duża jak jej synek. Jaś też jest ciekawy i próbuje zmierzyć wieżę, stając obok niej.

Rada rodzicielska
Kasia mówi: "Czasami, gdy wieża się zawali, odbudowujemy ją albo zbieramy porozrzucane klocki i budujemy coś innego. Dzięki wspólnej zabawie Jaś uczy się współpracy i dzielenia".
Podczas sesji zdjęciowej zostały wykorzystane zestawy LEGO® DUPLO® "Kreatywny pojazd do ciągnięcia dla maluszka" (10554) i "Zestaw początkowy dla maluszka" (10561).


Więcej na: www.duploswiat.pl
Zobacz: Jak zbudować wieżę z klocków
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy