Afty u niemowlaka
fot. Fotolia

Afty u niemowlaka – jak rozpoznać afty u dziecka, jak je leczyć?

Afty u niemowlaka utrudniają ssanie piersi, a głód u dziecka wywołuje zazwyczaj trudny do utulenia płacz. Wyjaśniamy, skąd się biorą afty u małych dzieci, jak odróżnić je od pleśniawek i w jaki sposób pozbyć się tych dokuczliwych zmian w jamie ustnej.
Małgorzata Wódz
Afty u niemowlaka
fot. Fotolia
Afty to drobne ubytki w błonie śluzowej jamy ustnej, które można pomylić z pleśniawkami. Afty również są białe, ale w odróżnieniu od pleśniawek otacza je czerwona obwódka. U niemowląt mogą przypominać resztki mleka, które zostały w buzi dziecka.

Afty powodują dolegliwości bólowe przy podrażnieniu mechanicznym lub kontakcie z pokarmem. Pojawiają się nie tylko na wewnętrznej stronie policzków. Można znaleźć je u dzieci również na języku, podniebieniu i dziąsłach. Zmiany mogą mieć wielkość ziarenka soczewicy.

Na zdjęciu poniżej widać, jak wyglądają afty: 

aftu u niemowląt i dzieciAfty u dziecka. fot. Adobe Stock


Pojedyncze afty nie są groźne. Czasem nie wywołują żadnych objawów. Zdarza się jednak, że dziecko czuje ból podczas jedzenia i przez afty traci apetyt. Jest to kłopotliwe – zwłaszcza, gdy niemowlę płacze z powodu dolegliwości.

U niemowląt karmionych piersią pojawienie się aft może być niebezpieczne, ponieważ spowodowany przez nie brak apetytu szybko może szybko doprowadzić do groźnego odwodnienia.

Co na afty u niemowlaka?

Pojedyncze afty zwykle goją się same po około 7 dniach od momentu, w którym się pojawiły. Jeśli jednak dziecko z powodu aft nie chce jeść, odmawia ssania piersi, lekarz może zalecić stosowanie preparatów takich jak Aphtin lub Tantum Verde. Smaruje się nimi afty u niemowląt i starszych dzieci. Preparaty na afty przyspieszają gojenie się ranek i izolują je od czynników zewnętrznych, co zdecydowanie zmniejsza dolegliwości bólowe.

Domowe sposoby na afty u niemowląt i starszych dzieci

U starszych dzieci można stosować płukanki do ust na bazie rumianku lub szałwii lekarskiej, a także płukanki z wody różanej, które mają działanie antyseptyczne. Można też robić okłady na afty z torebek zawierających susz z szałwii lub rumianku (uwaga: rumianek może uczulać). Jeśli płukanki i okłady nie pomagają, na zmiany można nanieść patyczkiem gencjanę sporządzoną na bazie wody (spirytusowa nie jest polecana małym dzieciom).

U niemowląt nie da się zastosować płukania ust (dziecko jest zbyt małe, aby wykonać tę czynność), ale można próbować smarowania aft patyczkiem nasączonym preparatami do płukania ust lub zastosować wodną gencjanę.

Skąd się biorą afty u niemowląt i dzieci?

Zmiany w jamie ustanej mogą pojawiać się zarówno u niemowląt, jak i u starszych kilkuletnich dzieci.

Główne przyczyny aft u dzieci:
 • stany zapalne i infekcje błony śluzowej jamy ustnej (w szczególności wywołane przez wirusy)
 • obniżenie odporności
 • przypadkowe ugryzienie się w policzek
 • niewłaściwe mycie zębów szczoteczką.

Rzadszymi przyczynami aft u niemowląt są czynniki hormonalne, genetyczne, wynikające z niedoborów witamin i mikrolelementów (witamina B12, żelazo, kwas foliowy).

Nawracające afty u dziecka

Jeśli afty u dziecka pojawiają się często, warto skonsultować się z lekarzem. Schorzenie to nosi nazwę aftozy nawrotowej. Jej przyczyny mogą być różne i trzeba postawić prawidłową diagnozę, by skutecznie pozbyć się problemu.

U podłoża nawracających aft u dzieci leżą najczęściej: 
 • zaburzenia emocjonalne
 • stres
 • infekcje bakteryjne lub wirusowe
 • choroby układu pokarmowego
 • alergie
 • niedobory witaminowe
 • zaburzenia wydzielania śliny
 • choroby pasożytnicze.

U starszych dzieci przyczyną częstego pojawienia się aft może być aparat ortodontyczny, obecność ostrych brzegów szkliwa zębów, wady zgryzu lub spożywanie twardych pokarmów.

Leczenie nawracających aft u dziecka polega na łagodzeniu dolegliwości, ale kluczowe jest wyeliminowanie przyczyn aftozy nawrotowej.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy