afty u dzieci, przyczyny aft, afty w buzi dziecka, biały nalot w buzi, aftowe zapalenie jamy ustnej
fot. Fotolia

Afty u dzieci: jak się ich pozbyć i nie pomylić z pleśniawkami?

Ranki w buzi utrudniają ssanie piersi, a głód wywołuje zazwyczaj trudny do utulenia płacz. Razem z dermatologiem dr hab. Dorotą Jenerowicz, sprawdzamy, skąd się biorą i jak się ich pozbyć.
Małgorzata Wódz
afty u dzieci, przyczyny aft, afty w buzi dziecka, biały nalot w buzi, aftowe zapalenie jamy ustnej
fot. Fotolia

Jak wygląda afta u dziecka?

Synek Marty ma na wewnętrznej stronie policzków zmiany, które przypominają dziurki. W środku są białawe, na zewnątrz zaczerwienione. Tak wyglądają afty, czyli drobne ubytki w błonie śluzowej w buzi. Afty u niemowlaka można pomylić z pleśniawkami – też są białe, ale w odróżnieniu od pleśniawek otacza je czerwona obwódka. Zwykle powodują dolegliwości bólowe. Pojawiają się nie tylko na wewnętrznej stronie policzków. U dzieci można znaleźć afty na języku i podniebieniu. Zmiany mogą mieć wielkość ziarenka soczewicy. Z ich powodu dziecko może stracić apetyt. Zaniepokojonym rodzicom, wyjaśniamy skąd się biorą i co pomaga na afty.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Skąd się biorą afty u dzieci?

Zmiany w buzi mogą pojawiać się zarówno u niemowląt, jak i u starszych kilkuletnich dzieci. Główne przyczyny aft to:
  • stany zapalne i infekcje błony śluzowej jamy ustnej (w szczególności wywołane przez wirusy);
  • obniżenie odporności;
  • przypadkowe ugryzienie się w policzek;
  • niewłaściwe mycie zębów szczoteczką;

Co na afty u dziecka?

Same w sobie pojedyncze afty nie są groźne. Czasem nie wywołują żadnych objawów. U niemowląt można pomylić je z resztkami mleka, które zostały w buzi dziecka. Zdarza się jednak, że dziecko czuje ból podczas jedzenia i przez afty traci apetyt. Jest to kłopotliwe – zwłaszcza, gdy dziecko płacze z powodu dolegliwości. Ale u karmionych piersią niemowląt może być też niebezpieczne, ponieważ brak apetytu szybko może szybko doprowadzić u nich do groźnego odwodnienia. Pojedyncze afty zwykle goją się same po około 7 dniach od momentu, w którym się pojawiły. Ale jeśli dziecko z powodu aft traci apetyt, nie chce ssać piersi, lekarz może zalecić stosowanie preparatów takich jak Aphtin lub Tantum Verde.

Konsultacja: dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog i alergolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy