GRY
 
 

Kłopoty z nerkami

Nerki są delikatnym filtrem oczyszczającym. Biorą też udział w regulowaniu ciśnienia, wytwarzaniu witaminy D, a także w produkcji hormonu pobudzającego tworzenie krwi.

niemowlę, pić, butelka, woda, smoczek
O nerki malucha trzeba bardzo dbać, a wszystkie choroby układu moczowego – starannie leczyć.

Infekcje dróg moczowych
Najczęstsze jest zapalenie cewki moczowej, pęcherza i odmiedniczkowe zapalenie nerek. Każdą taką infekcję – a zwłaszcza zapalenie nerek – trzeba leczyć, by zapobiec ich uszkodzeniu. Na te choroby bardziej narażone są dziewczynki, u których cewka moczowa jest krótka i znajduje się w sąsiedztwie odbytu.
Przyczyna. U niemowląt i małych dzieci zakażenia dróg moczowych wywoływane są najczęściej przez bakterie E. coli. Bytują one w jelicie grubym, nie czyniąc tam żadnych szkód, lecz czasem przedostają się do układu moczowego. Infekcje rzadziej
są spowodowane przez inne bakterie, drożdżaki lub wirusy.
Objawy. Dziecko może mieć gorączkę, bóle brzuszka, odczuwać ból i pieczenie przy siusianiu. Ponieważ maluch nie potrafi określić swoich dolegliwości, to od twojej obserwacji zależy, jak szybko choroba zacznie być leczona. Niestety, zdarza się, że zakażenia dróg moczowych przebiegają skrycie i u malutkich dzieci jedynym ich objawem jest złe samopoczucie i brak apetytu. Ważną wskazówką jest wynik ogólnego badania moczu – nieprawidłowy świadczy o infekcji.
Leczenie. Przed jego rozpoczęciem, oprócz zwykłej analizy moczu, trzeba wykonać posiew z antybiogramem. O zakażeniu świadczy zwiększona liczba leukocytów, może pojawić się białko, czasem także krwinki czerwone, bakterie i wałeczki. Jeśli liczba bakterii (na podstawie posiewu) przekracza 100 000/mm3 (105) dziecko wymaga leczenia. Na podstawie wyniku posiewu dobiera się odpowiedni antybiotyk oraz leki przeciwbakteryjne, które malec powinien przyjmować przez dłuższy czas.
Jak możesz pomóc. Podawaj dziecku dużo picia, by często robiło siusiu, a także witaminę C, która utrzymuje odpowiednią kwaśność moczu – bakterie mają wtedy gorsze warunki do rozwoju. Pomocny jest sok z żurawin, który działa podobnie do witaminy C.
UWAGA! Jeśli maluch już raz miał zakażenie dróg moczowych, musi być pod stałą opieką lekarską. Co pewien czas rób mu analizę moczu i posiew. Jeśli z niewiadomego powodu ma gorączkę, zawsze zrób badanie moczu.

Zespół nerczycowy
Zdarza się rzadko. Spowodowany jest nadmiernym przepuszczaniem białka przez ścianki naczyń kłębuszków nerkowych, co powoduje ucieczkę białka z krwi i przedostawanie się go do moczu. Tak dziecko traci białko. Przyczyną bywa m.in. zapalenie kłębuszków nerkowych.
Objawy. Pojawiają się obrzęki, np. powiek i wokół kostek. Mocz bywa pienisty, dziecko mniej siusia. Niekiedy maluch wymiotuje, boli go brzuszek. Bywa, że w brzuchu gromadzi się płyn.
Leczenie. Dziecko musi być pod opieką specjalisty nefrologa. Konieczne jest podawanie leków specjalistycznych (np. kortykosteroidów) hamujących reakcję zapalną. Jeśli maluch jest prawidłowo leczony i czuje się dobrze, może prowadzić normalny tryb życia. Zupełnie wyjątkowo może dojść do pogorszenia pracy nerek.
Jak możesz pomóc. Malec powinien pozostawać pod stałą opieką nefrologa, specjalizującego się w leczeniu nerczycy. Pilnuj, by wizyty u lekarza były regularne.
PAMIĘTAJ! Podczas leczenia kortykosteroidami, a także gdy występują obrzęki, dziecko powinno być na specjalnej diecie uzgodnionej z lekarzem.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Ocena (2 oceny)

2.0
Doładuj
Przeładuj