niemowlę, jabłko, owoc, okulary, wzrok
fot. Panthermedia

Kłopoty ze wzrokiem

Jak zapobiegać chorobom oczu? Jak je wychwycić? Co robić, kiedy okulista potwierdzi twoje podejrzenia?
niemowlę, jabłko, owoc, okulary, wzrok
fot. Panthermedia
Wyniki badań okulistów z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku są alarmujące. Kłopoty z widzeniem ma co czwarte dziecko w wieku od pół roku do siedmiu lat. Wiele schorzeń narządu wzroku jest dziedzicznych. Zazwyczaj powstają na skutek nieprawidłowości w budowie gałek ocznych. Na szczęście można je skutecznie leczyć – zwłaszcza gdy zostaną wykryte we wczesnym stadium rozwoju.

Uciekające oczy
Oczka noworodka mogą nie być ustawione równolegle – wynika to z naturalnej niedojrzałości układu nerwowego. Jednak oczy trzy-, czteromiesięcznego dziecka powinny już ustawiać się prawidłowo. Możesz to sprawdzić: przesuwaj powoli kolorową zabawkę przed twarzą dziecka i obserwuj, czy jedno i drugie oczko maluszka porusza się równolegle. Jeżeli uciekają do środka albo na zewnątrz, potrzebna będzie wizyta u okulisty. Zezujące oko jest wyłączane z widzenia przez mózg i pracuje coraz gorzej (grozi mu wtedy tzw. niedowidzenie z nieużywania).
JAK LECZYĆ? Przede wszystkim jak najszybciej umów się do okulisty (nie potrzebujesz skierowania). Lekarz najpewniej na początku zaleci okulary i zasłanianie zdrowego oka, aby skłonić drugie, „leniwe” oko do większego wysiłku. 

Astygmatyzm
Ta wada wzroku ma zwykle związek z nieprawidłowym kształtem rogówki i towarzyszy nadwzroczności lub krótkowzroczności. Obraz padający na siatkówkę oka jest zniekształcony, rozciągnięty. Maluszek z astygmatyzmem widzi nieostro i z bliska, i z daleka. Mruży wtedy oczy, aby wyostrzyć obraz.
JAK LECZYĆ? Astygmatyzm wyrównuje się szkłami cylindrycznymi, które trzeba nosić na stałe (lepiej nie zdejmować za często okularów, bo to pogarsza widzenie).

Zaćma wrodzona
Może wystąpić w obojgu oczach albo tylko w jednym i objawia się zmętnieniem soczewki. Jeśli zmętnienie jest niewielkie, dziecko widzi nieostro (wpada na meble, nie rozróżnia szczegółów w książeczkach itd.). W przypadku całkowitego zmętnienia maluch zupełnie nie reaguje na bodźce wzrokowe.
JAK LECZYĆ? Zaćmę leczy się operacyjnie: podczas zabiegu usuwa się zmętniałą soczewkę. Potem młodsze dzieci otrzymują okulary lub soczewki kontaktowe, starszym (powyżej dwóch lat) wszczepia się sztuczną soczewkę. W przypadku zaćmy obuocznej operacja wykonywana jest już między 3. a 4. miesiącem życia dziecka, by jak najszybciej przywrócić mu prawidłowe widzenie.

Retinopatia
Ta choroba oczu występuje wyłącznie u wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową. Pod wpływem działania wolnych rodników tlenowych w niedojrzałym oku dochodzi do zaburzenia w dojrzewaniu siatkówki (ściślej mówiąc: w tworzeniu się naczyń krwionośnych). Retinopatia, jeśli jest nieleczona, może doprowadzić do odwarstwienia się siatkówki i utraty wzroku.  
JAK LECZYĆ? Aby w porę wychwycić zmiany chorobowe, wszystkie dzieci urodzone przedwcześnie powinny być badane przez okulistę w 4., 8. oraz 12. tygodniu życia. Retinopatia w początkowym okresie rozwoju może cofnąć się sama. Często jednak okazuje się, że potrzebne będą zabiegi – przy użyciu lasera albo niskiej temperatury – na które skieruje okulista.

Jaskra
Wbrew obiegowym opiniom występuje nie tylko u starszych osób, ale także u nowo narodzonych maluszków. Przyczyną tej choroby jest głównie podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. U najmłodszych dzieci zwykle zaatakowane są oba oczka. Charakterystycznymi objawami jaskry są duże rogówki (gałki oczne są rozdęte) oraz światłowstręt i łzawienie. Nieleczona choroba prowadzi do stopniowego obumarcia nerwu wzrokowego i może się skończyć utratą wzroku.
JAK LECZYĆ? Leczenie polega na podawaniu leków lub operacji. O wyborze metody może zdecydować tylko okulista, który bierze pod uwagę stadium choroby oraz wiek i stan ogólny dziecka.

Okulary dla niemowlęcia?
Skoro zalecił je lekarz, nie ma wyboru – trzeba nosić. Z nami wybierzesz idealny model.
- Małe oprawki. Nie powinny opierać się na policzkach dziecka ani „wystawać” poza owal twarzy.
- Wygodne zauszniki. Koniecznie miękkie i idealnie schowane za uszkami. Pamiętaj, że maluch będzie w okularach nie tylko siedział albo stał, ale też leżał.
- Plastikowe szkła. Są droższe, ale o wiele lżejsze od tradycyjnych szkieł. W dodatku o wiele bardziej odporne na zarysowanie i zbicie. Wybierz szkła z filtrem UV, który ochroni przed słońcem oczy i skórę wokół nich.

Miej oko na łzy! 
Mogą oznaczać schorzenia oczu, np.:
1) Zatkany kanalik. U noworodków występuje czasem wrodzona niedrożność dróg łzowych: dziecko będzie wyglądać, jakby ciągle płakało, bo jego oczy cały czas wypełnione są łzami. Nie w wyglądzie jednak tkwi problem.
Oko z zatkanym kanalikiem łzowym nie jest wystarczająco oczyszczane, dlatego może się w nim wywiązać infekcja.
JAK LECZYĆ? Lekarz doradzi masaż wewnętrznego kącika oka i płukanie solą fizjologiczną (od skroni w kierunku nosa). Jeśli to nie pomoże, zaleci krople z antybiotykiem albo sondowanie kanalika za pomocą cienkiej sondy. Ostatecznością jest udrożnianie kanalika laserem.
2) Zapalenie spojówek. Ta dolegliwość może być wywołana brakiem higieny albo podrażnieniem oka, np. przez drobinki kurzu, piasek albo ostre słońce. Często też zdarza się, że oko jest zaatakowane przez bakterie czy wirusy. Oczy łzawią i pieką, rzęsy są zlepione wydzieliną.
JAK LECZYĆ? Podstawą jest higiena: kilka razy dziennie przemywaj oczy gazikiem zmoczonym w czystej wodzie. Pomoże też wkraplanie soli fizjologicznej do oka. Jeżeli oczko jest zaczerwienione albo jeśli zapalenie spojówek nie mija po 2–3 dniach, idź z malcem do pediatry czy okulisty dziecięcego. Być może przepisze maść lub krople z antybiotykiem.


Konsultacja: dr n. med. Wojciech Hautz, specjalista chorób oczu, prowadzi prywatną praktykę lekarską w Warszawie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy