jak przestać się kłócić
fot. fotolia

To pytanie pomoże ci zakończyć kłótnię z mężem w 10 sekund!

Chciałabyś poznać sposób na to, jak zakończyć kłótnię z mężem, zanim przeobrazi się w dziką awanturę? Wystarczy 10 sekund i 1 pytanie. Poznaj je i spróbuj!
Karolina Stępniewska
jak przestać się kłócić
fot. fotolia
Kłótnie małżeńskie to rzeczywistość wielu z nas. Specjaliści od relacji międzyludzkich twierdzą, że problem nie leży w tym, że się kłócimy, tylko w sposobie, w jaki to robimy i w tym jak często nam się to zdarza. Jeśli po kłótni z mężem, czujesz się, jakby właśnie rozjechał cię czołg – nie jest dobrze i warto wypróbować sposoby na „dobrą kłótnię". Nie tylko toksyczne zachowania podczas kłótni są wyniszczające, męczące jest też to, jeśli kłócimy się często.

W wielu związkach zdarzają się takie okresy, kiedy kłótnia stale czai się za rogiem, a kiedy kłócimy się, trudno jest wyjść z tej matni i zaczynamy czepiać się o każdy szczegół. Po jakimś czasie uodparniamy się na pretensje partnera, coraz mniej nam zależy, przestajemy dążyć do porozumienia. W najtrudniejszych przypadkach podejmujemy decyzje o rozwodzie. Zanim jednak do tego dojdzie, warto przyjrzeć się sobie z dystansu i odpowiedzieć sobie na pytanie: o co się kłócimy? Czy ten powód jest naprawdę ważny? 

Sposób na zakończenie kłótni: pomyśl o przyszłości

Kiedy następnym razem dojdzie między wami do kłótni, zadaj sobie pytanie: czy za rok będzie to nadal miało znaczenie? Kiedy kłócimy się o porzucony na podłodze ręcznik lub niewyjęte z pralki pranie, potrafimy tak zagalopować się w pretensjach, że po chwili kłótnia przybiera rozmiary ogromnej awantury. Złość jest silnym paliwem, jest jednak sposób na to, by ugasić ten pożar: „Jeśli (podczas kłótni – przyp. red.) para pomyśli o swoim związku w przyszłości, może odwrócić uwagę od towarzyszących jej w tym momencie uczuć i zakończyć konflikt" - twierdzi Alex Huynh, doktorant z psychologii na Uniwersytecie w Waterloo, współautor badania przeprowadzonego na Uniwersytetach w Waterloo i Yale.

W skrócie chodzi o to, by zadać sobie pytanie: jakie znaczenie będzie ten problem miał dla naszego związku za rok lub za kilka lat? To czasem wystarczy, by stwierdzić, że nie warto kruszyć kopii o błahe sprawy.
Redakcja poleca: Jeannette Kalyta: „Gdy jest trudno, przypomnijcie sobie, jak się w sobie zakochaliście” [WIDEO]
Opieka nad noworodkiem to nowe obowiązki, zmęczenie, czasem kłótni rodziców. Można sobie pomóc przetrwać ten czas. Pomóc związkowi, miłości. Jak? Podpowiada Jeannette Kalyta.

Kiedy problem jest poważny

Co jednak zrobić, kiedy kłótnia dotyczy naprawdę ważnego problemu: finansów, wychowania dzieci, zazdrości, zdrady? Są badania, które wykazały, że jeśli podczas kłótni zrobimy krok wstecz i przyjrzymy się sytuacji z perspektywy obserwatora, osoby niezaangażowanej bezpośrednio w konflikt, może to nam pomóc w osiągnięciu porozumienia, nawet jeśli przedmiot dyskusji jest poważny. Dotyczyło to nawet kwestii związanych z niewiernością. 

Zdaniem Huynh i jego współpracowników, kiedy w czasie kłótni pomyślimy o przyszłości, zmienia się nasze nastawienie. Przestajemy skupiać się na emocjach odczuwanych tu i teraz, pojawia się natomiast pozytywne nastawienie do relacji łączącej nas z naszymi partnerami. Wystarczy pomyśleć o naszym związku za rok od teraz i będziemy bardziej skorzy do wybaczania i interpretacji aktualnego problemu w bardziej racjonalny i wyważony sposób.

Dlatego, kiedy następnym razem zaczniecie się kłócić, zadajcie sobie to kluczowe pytanie: co będzie za rok? Czy to będzie mieć znaczenie? I może od razu będzie lepiej. Zawsze też możecie zastosować metodę, do której uciekała się Scarlett O'Hara: „Pomyślę o tym jutro". I zobaczycie, że kłótnia przeminie z wiatrem. Powodzenia! 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy