GRY
 
 

Klub Aktywnych Mam

Na dworze śnieg po kolana, maluch marudzi, a ty czujesz, że dusisz się w czterech ścianach? Trzeba wyjść do ludzi! Klub Mam „Konwaliowo” zaprasza na swoje spotkania.

fot. materiały prasowe
Powiem szczerze: do Klubu Aktywnych Mam na warszawskim Tarchominie jechałam przekonana, że będę tylko ja i może jedna czy dwie mieszkające najbliżej mamy. Nikomu nie chciałoby się przecież ruszać z domu, kiedy za oknem śnieg i mróz – myślałam i... myliłam się! Już na miejscu okazało się, że pogoda nie jest żadną przeszkodą. W sali zabaw pełno gości – i tych dorosłych, i tych malutkich. Dla nich wszystkich jest jasne, że każdy, nawet najzimniejszy wtorek spędza się w Klubie.

Najpierw trochę zabawy
Dzisiaj w planie mamy dwugodzinne warsztaty z ekspertami:  psychologiem z Centrum Zdrowia Dziecka, dr n. hum. Justyną Korzeniewską, oraz specjalistką od pielęgnacji dziecka z Akademii Johnson’s Baby. Dzięki udziałowi w akcji „Aktywne mamy”, klubowiczki mogą dziś porozmawiać o tym, jak wspierać rozwój dzieci i jak dbać o ich skórę. Zanim jednak usiądziemy na dywanie, czas na pogaduchy. Mamy opowiadają o tym, jak przedzierały się z dziećmi przez zaspy: nie było łatwo! Pijemy herbatę i porównujemy osiągnięcia dzieci. Mamy kilkumiesięcznych bobasów rozkładają koce na podłodze, a te, które przyszły ze starszakami, organizują im zabawę. Maluchy nie dają się długo namawiać: wskakują do minibasenu z piłeczkami albo wspinają się po półkach z zabawkami. Kiedy wreszcie nieletnie towarzystwo oddaje się zabawie, my siadamy wokół pani psycholog.

Co nieco o rozwoju malca
– Najpierw mały konkurs: która z was umie zaśpiewać więcej niż jedną kołysankę? A ile znacie zabaw paluszkowych? – pytania pani Justyny poruszają lawinę! Mamy wyliczają sroczkę, raka nieboraka, przerzucają się tytułami książek i adresami stron internetowych, na których można znaleźć inspirację do zabaw z maluszkami.
– To świetnie, że nadal tzw. zabawy bez zabawek są popularne! Warto codziennie znaleźć przynajmniej dziesięć minut, by usiąść przy dziecku i poświęcić się wyłącznie temu, co ono robi, bez grającego w tle telewizora.  – wyjaśnia pani Justyna. – Zabawki są potrzebne, ale jeszcze ważniejszy jest dla malca bezpośredni kontakt z mamą. Śpiewanie dziecku to prosty sposób na bliskość.
Wyjaśnia, że kołysanki to wyjątkowe piosenki, bo zawierają wielki ładunek emocjonalny i wymuszają kontakt fizyczny mamy i smyka.
– Śpiewamy je prosto do uszka, spokojnym, przyciszonym głosem, tuląc maluszka do siebie. Czy chcemy, czy nie, całkowicie skupiamy się na dziecku. To ważne dla jego rozwoju. Co istotne, szczególne działanie kołysanek zostało potwierdzone naukowo – mówi.
Po wykładzie mamy mogą porozmawiać z panią Justyną na osobności. Pytają o to, jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego albo o to, jak radzić sobie ze swoim zmęczeniem czy irytacją na dziecko. 
– Nie miejcie wyrzutów sumienia, kiedy zostawiacie malca pod opieką taty lub cioci. Dla niego to rozwijające doświadczenie – mówi pani psycholog.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj