Kobieta u ginekologa
fot. Adobe Stock

Kłykciny kończyste rosną w ciąży bardzo szybko. Wylecz je wcześniej!

Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego. Mają je i kobiety, i mężczyźni. Nieleczone prowadzą do groźnych schorzeń. Dziecko może się nimi zarazić podczas porodu.
Aleksandra Sobieraj
Kobieta u ginekologa
fot. Adobe Stock
Jedną z chorób, którą powoduje wirus HPV (na pewnym etapie życia zakażonych jest nim większość aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn), są właśnie kłykciny kończyste, zwane też brodawkami płaskimi lub brodawkami płciowymi. Co warto o nich wiedzieć?

Kłykciny kończyste, czyli brodawki

To grudki i brodawki skórne, które z czasem mogą się rozrastać do znacznych rozmiarów. Pojawiają się w pobliżu i na narządach płciowych oraz w okolicy odbytu. Ich przyczyną jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zarażenia się nim dochodzi najczęściej poprzez kontakty seksualne. Przeważnie nie są bolesne, ale miejsca gdzie się pojawiają mogą piec i swędzieć. Ich obecność sprzyja stanom zapalnym.
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

W miejscach intymnych

U kobiet kłykciny umiejscawiają się zwykle na wargach sromowych, w ujściu cewki moczowej, w pochwie oraz w jej przedsionku. Mogą pojawić się nawet w pachwinie czy w odbycie, a nawet na szyjce macicy. Natomiast najczęstszym miejscem pojawiania się ich u mężczyzn są okolice penisa, np. na napletku, żołędzi czy też w pobliżu wędzidełka. Mogą jednak zaatakować także skórę worka mosznowego czy też cewkę moczową. Kłykciny mogą się rozrastać, choć początkowo są małe, a ich wielkość nie przekracza kilku milimetrów. Warto pamiętać, że jak każda choroba weneryczna szkodzą płodności.

Pojawiają się nie od razu

Brodawki nie pojawiają się natychmiast po stosunku z zarażonym partnerem. Zanim wystąpią, może upłynąć od kilku tygodni do nawet 8 miesięcy od zakażenia. Najczęściej objawy pojawiają się około trzech miesięcy od zarażenia HPV. Rozwojowi kłykcin bardzo sprzyjają wilgoć oraz ciepło. Najszybciej rozrastają się w trakcie ciąży.
U kobiet w ciąży kłykciny kończyste rosną bardzo szybko, a to utrudnia ich leczenie, które powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą ginekologa. Trzeba to jednak zrobić, bo mogą utrudnić poród. Istnieje też spore ryzyko, że podczas porodu dojdzie do zakażenia wirusem HPV dziecka. 
Ekspert dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik, wyjaśnia:

Powoduje je wirus HPV

Przyczyną powstawania kłykcin kończystych jest zakażenie wirusem HPV. Niektóre typy tego wirusa powodują powstawanie raka szyjki macicy, natomiast inne - właśnie brodawek płaskich. Badania dowodzą, że za ponad 95 % przypadków kłykcin kończystych odpowiadają typy HPV-6 oraz 11, zdecydowanie rzadziej HPV-16 i 18. Dostępne są szczepienia przeciwko wirusowi HPV, które zapobiegają zarażeniu się nim. 

Leczenie jest konieczne!

Kłykciny kończyste leczy się farmakologiczne lub chirurgiczne. To lekarz decyduje o metodzie. W początkowym stadium choroby zwykle próbuje się terapii różnymi maściami i kremami, zawierającymi środki hamujące podziały komórkowe. Jeśli taka terapia nie jest skuteczna i choroba nadal się rozwija (brodawki rosną), lekarz spróbuje usunąć je chirurgicznie. W tym celu wykorzystuje się najczęściej elektrokoagulację, a niekiedy krioterapię lub laseroterapię. Nieleczone kłykciny mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów.
Warto zbadać się na obecność wirusa HPV. Im wcześniej zostanie wykryty, tym łatwiej go leczyć. Badanie trzeba jednak wykonać podczas wizyty u ginekologa. Niestety, nie ma domowego testu, który bezpośrednio wykrywałby wirusa brodawczaka ludzkiego. 

Jak wyglądają kłykciny?

Zazwyczaj są to niewielkie, miękkie, kilkumilimetrowe grudki, które jednak w miarę rośnięcia mogą się ze sobą łączyć i wtedy zaczynają przypominać strukturą kalafior, mogą też ulegać rogowaceniu. Najczęściej mają kolor jasnoróżowy, choć zdarzają się także brodawki w kolorze brązowym.
Jeśli kłykciny nie są odpowiednio leczone, mogą powstawać duże ich skupiska, nawet takie, które obejmują całą okolicę krocza. Tak przerośnięte, zaniedbane kłykciny nazywane są kłykcinami Buschkego-Löewensteina.
  [content:0_22309,,0_1911,0_15913:CMNews]


 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy