Brak czasu dla dziecka
fot. AdobeStock

#ZARAZ: to słowo zbyt często gości w naszym słowniku. Czas to zmienić!

Zastanawiasz się, dlaczego twoje dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej? Może to ty jesteś powodem?
Dominika Bielas
Brak czasu dla dziecka
fot. AdobeStock
Jak często, gdy prosisz o coś swoje dziecko, słyszysz „zaraz”? Potem czekasz i nie możesz doczekać się wykonania polecenia lub prośby. Rodzice przedszkolaków chyba znają to aż za dobrze. Fundacji „Dwa Ognie”, postanowiła przygotować spot, który dobitnie pokazuje, skąd bierze się takie zachowanie u naszych dzieci.

Przykład idzie z góry

Fundacja umieściła w sieci kilkominutowy spot, na którym widzimy bardzo znajomy widok: mama huśta dziecko i patrzy w telefon. Zbywa malucha, nie słucha, o co ten prosi, powtarza, że „zaraz”. Po chwili widzimy kolejne dzieci, które chcą się bawić z rodzicami, chcą uwagi i bliskości i także słyszą, że „zaraz”. To smutna prawda o nas - dorosłych. Często pochłania nas cyfrowy świat. To, co dzieje się w wirtualu bardziej nas interesuje niż ci, którzy są tuż obok nas, tu i teraz w realnym świecie. Niestety słowo „zaraz” w wielu domach stało się synonimem „nigdy". Odkładając wszystko na później, tracimy cenny czas. Najważniejsze jest to, by sprawdzić, co się dzieje na Facebooku, co niecierpiącego zwłoki napisał na messengerze znajomy i co istotnego słychać u celebrytów.
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Najpierw Facebook?

Czas, który moglibyśmy spędzić z bliskimi, tracimy tak naprawdę na głupoty. Spot pokazuje jeszcze inną ważną rzecz - dzieci, które proszą o uwagę, z czasem zniechęcają się i zaczynają dokładnie tak samo zachowywać się w stosunku do rodziców. W pędzie dnia codziennego coraz rzadziej mamy czas na wspólny posiłek, wspólną zabawę, czy rozmowę. Cyfrowe urządzenia kradną tą niewielką ilość czasu, którą moglibyśmy spędzać razem.

Celem kampanii #ZARAZ jest pokazanie jak duży wpływ na spłycenie relacji domowych i jakości komunikacji w rodzinie ma fakt, że żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie. "Liczymy na to, że rodzice zaczną zwracać baczniejszą uwagę na komunikację i docenią czas spędzony razem z dziećmi" - czytamy w manifeście fundacji. Warto się zastanowić, czy nie dotyczy to także waszej rodziny:

Aktywny czas z rodziną

Kampania powstała także po to, by zmotywować ludzi do aktywnego spędzania czasu z rodziną. Od czego zacząć? Przede wszystkim odłożyć smartfony i tablety, wyłączyć komputer i telewizor. Warto wprowadzić w domu przestrzenie bez telefonu (np. przy stole podczas posiłków). Wszystkim domownikom nałożyć ograniczenia czasowe na korzystanie z telefonu. Są specjalne aplikacje, które pomogą wam to kontrolować. 

Zorganizujcie maraton gier planszowych lub układania puzzli. Sprawdźcie, co ciekawego dzieje się w waszym mieście i okolicach. Przetestujcie nowy plac zabaw, wybierzcie się na piknik. Może czas odkurzyć rowery lub zakupić hulajnogi. Nie macie pomysłu, w co się bawić? Pozwólcie dzieciom decydować, one naprawdę mają wiele pomysłów. Prawda jest taka, że im wystarcza wasza obecność, ale nie tylko cielesna, z głową w wirtualnej przestrzeni, ale taka stuprocentowa bez mobilnych przeszkadzaczy.

Źródło: zaraz.eu [content:0_21145,8_1666,8_929,0_23010:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy