GRY
 
 

Kobiece sprawy

Przebieg miesiączki może wiele powiedzieć o stanie Twojego zdrowia. Sprawdź, czy powinnaś się martwić.To, w jaki sposób przebiega miesiączka, zależy w dużej mierze od naszego stylu życia i stanu zdrowia. Czasami jej przebieg sygnalizuje, że coś jest nie tak.


Jeśli miesiączka kojarzy Ci się z bolesnymi skurczami, nadmiernym krwawieniem lub comiesięcznym niecierpliwym oczekiwaniem na nadejście wielkiego spóźnialskiego, to znak, że w Twoim organizmie nie wszystko dzieje się tak, jak powinno. Niektóre objawy miesiączki mogą wiązać się z różnymi problemami.

Brak okresu
Jeśli miesiączka nie pojawiła się przez co najmniej dwa kolejne cykle, nie musi to oznaczać ciąży. Powodem mogą być zakłócenia w poziomie hormonów regulujących cykl.

- Bardzo szybko chudniesz? W organizmie spada wtedy poziom estrogenów, które powstają w tkance tłuszczowej.
- Żyjesz w stresie? Powoduje to wstrzymanie produkcji hormonów, wydzielanych przez przysadkę mózgową.
- Odstawiłaś pigułkę antykoncepcyjną? Twój organizm musi się po prostu przestroić na wytwarzanie naturalnych hormonów płciowych.
- Jeśli masz 40-45 lat, to może to oznaczać przedwczesną menopauzę. Jajniki kończą wtedy pracę i okres zanika.
Uwaga! Jeśli ciąża została wykluczona, możesz potrzebować leczenia hormonalnego - ureguluje cykl.

Bolesna menstruacja
Dokuczliwy ból utrudnia Ci życie co miesiąc przez kilka dni. Przyczyną mogą być nieprawidłowości w budowie macicy. Gdy np. jest zgięta do tyłu, a nie do przodu, lub kanał jej szyjki jest za wąski - bolesne skurcze nasilają się.
Jeśli dodatkowo miesiączki są obfite - powodem może być endometrioza. Przy tej chorobie śluzówka macicy znajduje się wewnątrz jamy brzusznej, co prowadzi do podrażnienia otrzewnej i silnego bólu.
Uwaga! Nie leczona endometrioza w 30-40 proc. przypadków bywa przyczyną niepłodności.

Obfite krwawienie
Zwykle w czasie okresu tracimy około 50 ml krwi. Jeśli zużywasz więcej niż 6 podpasek dziennie, oznacza to, że tracisz więcej krwi - ok. 70 ml.
Powodem obfitego krwawienia może być między innymi niedoczynność tarczycy, mięśniaki macicy, endometrioza lub przewlekły stan zapalny przydatków. Jeśli skończyłaś 45 lat, obfite okresy mogą być oznaką zbliżającej się menopauzy.
Uwaga! Silne krwawienia prowadzą do anemii z niedoboru żelaza. Wykonaj badanie krwi.

Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj