szczepionka przeciw koronawirusowi
fot. Adobe Stock

Kobieta przyjęła testową szczepionkę na koronawirusa – jak ją znosi? Czy wszystko w porządku?

To jedna z pierwszych osób na świecie, które zostały poddane badaniu, w jaki sposób szczepionka oddziałuje na organizm. Wokół stanu jej zdrowia pojawiło się wiele fałszywych informacji, ale wiemy, jak jest naprawdę.
Agnieszka Majchrzak
szczepionka przeciw koronawirusowi
fot. Adobe Stock
Wyścig do opracowania szczepionki przeciw koronawirusowi trwa od początku walki z jego pandemią. Pracują nad nią zespoły naukowców wielu krajów, w tym przede wszystkim w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii. Niektóre szczepionki są już w fazie testów klinicznych i właśnie taką szczepionkę przyjęła włoska mikrobiolog dr Elisa Granato. Teraz mówi, jak się czuje i prostuje informacje o ....swojej śmierci.

Kobieta czuje się dobrze

Lekarka przyjęła w ubiegły piątek testową dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Jest w dobrej formie.

„Jak na razie czuję się dobrze, a cały zespół wykonuje fantastyczną pracę, obserwując nas i wspierając wszystkich uczestników badań" – zrelacjonowała.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Uważaj na fake newsy o koronawirusie!

Wypowiedź mikrobiolog to także dowód na to, że kobieta żyje. Tym samym zaprzeczyła niektórym informacjom światowych mediów o swojej rzekomej śmierci natychmiast po podaniu szczepionki. „Nie ma to, jak obudzić się i przeczytać artykuł o własnej śmierci. Wiadomość dla wszystkich: mam się dobrze" – napisała dr Elisa Granato na Tweeterze, dementując fałszywe doniesienia.

Brytyjski rząd ostro zareagował na fake newsy o śmierci dr Granato. Ostrzegł przed rozpowszechnianiem fałszywych informacji, a tamtejsze Ministerstwo Zdrowia zdementowało plotki.
 

800 chętnych do zaszczepienia

W Wielkiej Brytanii nie brakowało chętnych do poddania się testowi – ponad 800 osób zgłosiło się do przyjęcia dawki szczepionki o nazwie „Chadox1 nCoV-19". Jako pierwsi przyjęli ją dr Elisa Granat i inny badacz Edward O’Neill.

Szczepionkę opracowała w ciągu trzech miesięcy grupa badaczy z Oksfordu. Powstała ona na bazie wersji wirusa przeziębienia od szympansów, który został osłabiony i zmodyfikowany tak, aby w wersji szczepionki nie rozwijał się.

Trwają testy nad szczepionką przeciw koronawirusowi

Nie wiadomo jak długo potrwa testowanie pierwszych kilkuset dawek. Aby szczepionka przeciw koronawirusowi stała się ogólnodostępna, próby na ludziach muszą okazać się pozytywne. Niewykluczone, że trzeba będzie poczekać jeszcze przynajmniej rok, aby można było masowo zacząć szczepić ludzi na świecie przeciwko koronawirusowi.

Ocenia się, że nawet ok. 40 różnych organizacji pracuje nad szczepionką przeciwko chorobie COVID-19. Wśród nich są m.in. amerykańskie Moderna, Inovio Pharmaceuticals oraz niemiecka BioNTech. Nad szczepionką pracuje też Johnson & Johnson.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia WHO wymienia aktualnie 76 ewentualnych szczepionek przeciwko koronawirusowi; pięć z nich znajduje się już na etapie testów klinicznych, 71 w fazie testów przedklinicznych.

Źródło: onet.pl, rp.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy