Nieperfekcyjna Pani Domu z brzuszkiem

Co może zrobić w ramach przygotowań do świąt Bożego Narodzenia kobieta w ciąży, by nie zaszkodzić sobie i dziecku.
kobieta w ciąży, święta, boże narodzenie, choinka, ciąża
fot. © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Kilka lat temu w okresie gorączkowych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia cały czas była u mnie przyjaciółka. Nie dlatego, że wytrwale piekłyśmy pierniczki i robiłyśmy łańcuchy na choinkę. Miała potrzebę ukrycia się przed najbliższymi, bo czuła się niezręcznie, gdy nie mogła sprzątać, prać i gotować – lekarz zabronił jej najmniejszego nawet wysiłku. Zamiast cieszyć się z tej niebywałej okazji do absolutnej laby, Anka miała wyrzuty sumienia. Co więcej – czuła się niepotrzebna.
Gdy pisząc ten tekst, zadzwoniłam do niej i przypomniałam tamten czas, ona tylko westchnęła i powiedziała: "Wiesz co, dzisiaj zorganizowałabym to wszystko zupełnie inaczej. Trzeba było wykorzystać ten czas dla siebie, cieszyć się brzuszkiem, sprawiać sobie przyjemności i podejmować takie zadania, które dają satysfakcję, a przy tym nie są forsowne. To mogły być takie fajne święta na luzie...".
Spisałam wszystko to, co może zrobić w ramach przygotowań do świąt Bożego Narodzenia kobieta w ciąży, by nie zaszkodzić sobie i dziecku. Zacznijmy więc naszą wyliczankę. 

Warto przeczytać: Wigilia ciężarnej - jadłospis trochę inny niż zwykle

Odezwij się do przyjaciół

Zabiegana i przejęta świętami przyjaciółka odetchnie na chwilę i ucieszy się, że odnowiłyście kontakt. Ty zaś będziesz miała okazję porozmawiać o tym, co słychać u wspólnych znajomych. Może z twojej inicjatywy uda wam się wreszcie urządzić spotkanie klasowe? Podtrzymywanie przyjacielskich więzi daje dużo satysfakcji, ale musisz też liczyć się z tym, że nie każda osoba, do której zadzwonisz, będzie miała czas porozmawiać.
Redakcja poleca: Ozdoby choinkowe – bombki metodą decoupage
Sprawdź, jak zrobić bombkę za pomocą metody decoupage.

Poszukaj ciekawych prezentów w internecie

Buszowanie po sklepach jest dla ciebie niewskazane z dwóch powodów. Po pierwsze, lepiej, byś teraz unikała dużych skupisk ludzi, bo możesz łatwo złapać jakąś infekcję. Po drugie, długie maszerowanie (policzono kiedyś, że przemykając uliczkami centrum handlowego, pokonuje się nawet kilkukilometrowe trasy!) nie służy maleństwu i twoim plecom. Odpuść sobie. Nie daj się wkręcić w wir przedświątecznej gorączki zakupów. Wiele fajnych i oryginalnych rzeczy znajdziesz w internecie, a jeśli już teraz wyślesz zamówienie – przesyłka dotrze na czas.

Zrób listę zakupów

Nawet jeśli tegoroczne święta spędzisz u rodziny lub przyjaciół, pewnie nie ominą cię większe zakupy. Co prawda bez problemu mogłabyś załatwić je poza kolejnością... ale i tak lepiej będzie, jeśli zostaniesz w domu albo pospacerujesz na świeżym powietrzu. Zrób listę sprawunków i wyślij na zakupy męża. Niech kupi to, co się nie zepsuje, zanim w sklepach zrobi się tłoczno, a więc mąkę, tłuszcze, jajka, suszone owoce i bakalie, a także mięso i ryby (można je zamrozić). Na koniec zostaw świeże pieczywo i warzywa. A może święta są dobrą okazją do tego, by wreszcie przełamać się i zrobić zakupy przez internet?

Zobacz także: Czego nie musisz robić przed świętami - święta nieperfekcyjnej pani domu

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy