kobieta w ciąży, święta, boże narodzenie, choinka, ciąża
fot. © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Nieperfekcyjna Pani Domu z brzuszkiem

Co może zrobić w ramach przygotowań do świąt Bożego Narodzenia kobieta w ciąży, by nie zaszkodzić sobie i dziecku.
Joanna Karwat
kobieta w ciąży, święta, boże narodzenie, choinka, ciąża
fot. © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Kilka lat temu w okresie gorączkowych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia cały czas była u mnie przyjaciółka. Nie dlatego, że wytrwale piekłyśmy pierniczki i robiłyśmy łańcuchy na choinkę. Miała potrzebę ukrycia się przed najbliższymi, bo czuła się niezręcznie, gdy nie mogła sprzątać, prać i gotować – lekarz zabronił jej najmniejszego nawet wysiłku. Zamiast cieszyć się z tej niebywałej okazji do absolutnej laby, Anka miała wyrzuty sumienia. Co więcej – czuła się niepotrzebna.
Gdy pisząc ten tekst, zadzwoniłam do niej i przypomniałam tamten czas, ona tylko westchnęła i powiedziała: "Wiesz co, dzisiaj zorganizowałabym to wszystko zupełnie inaczej. Trzeba było wykorzystać ten czas dla siebie, cieszyć się brzuszkiem, sprawiać sobie przyjemności i podejmować takie zadania, które dają satysfakcję, a przy tym nie są forsowne. To mogły być takie fajne święta na luzie...".
Spisałam wszystko to, co może zrobić w ramach przygotowań do świąt Bożego Narodzenia kobieta w ciąży, by nie zaszkodzić sobie i dziecku. Zacznijmy więc naszą wyliczankę. 

Warto przeczytać: Wigilia ciężarnej - jadłospis trochę inny niż zwykle

Odezwij się do przyjaciół

Zabiegana i przejęta świętami przyjaciółka odetchnie na chwilę i ucieszy się, że odnowiłyście kontakt. Ty zaś będziesz miała okazję porozmawiać o tym, co słychać u wspólnych znajomych. Może z twojej inicjatywy uda wam się wreszcie urządzić spotkanie klasowe? Podtrzymywanie przyjacielskich więzi daje dużo satysfakcji, ale musisz też liczyć się z tym, że nie każda osoba, do której zadzwonisz, będzie miała czas porozmawiać.
Redakcja poleca: Ozdoby choinkowe – bombki metodą decoupage
Sprawdź, jak zrobić bombkę za pomocą metody decoupage.

Poszukaj ciekawych prezentów w internecie

Buszowanie po sklepach jest dla ciebie niewskazane z dwóch powodów. Po pierwsze, lepiej, byś teraz unikała dużych skupisk ludzi, bo możesz łatwo złapać jakąś infekcję. Po drugie, długie maszerowanie (policzono kiedyś, że przemykając uliczkami centrum handlowego, pokonuje się nawet kilkukilometrowe trasy!) nie służy maleństwu i twoim plecom. Odpuść sobie. Nie daj się wkręcić w wir przedświątecznej gorączki zakupów. Wiele fajnych i oryginalnych rzeczy znajdziesz w internecie, a jeśli już teraz wyślesz zamówienie – przesyłka dotrze na czas.

Zrób listę zakupów

Nawet jeśli tegoroczne święta spędzisz u rodziny lub przyjaciół, pewnie nie ominą cię większe zakupy. Co prawda bez problemu mogłabyś załatwić je poza kolejnością... ale i tak lepiej będzie, jeśli zostaniesz w domu albo pospacerujesz na świeżym powietrzu. Zrób listę sprawunków i wyślij na zakupy męża. Niech kupi to, co się nie zepsuje, zanim w sklepach zrobi się tłoczno, a więc mąkę, tłuszcze, jajka, suszone owoce i bakalie, a także mięso i ryby (można je zamrozić). Na koniec zostaw świeże pieczywo i warzywa. A może święta są dobrą okazją do tego, by wreszcie przełamać się i zrobić zakupy przez internet?

Zobacz także: Czego nie musisz robić przed świętami - święta nieperfekcyjnej pani domu

Sprzątaj, jeśli musisz

Szał przedświątecznych porządków zaczyna dopadać i ciebie? Możliwe (zwłaszcza jeśli niedługo rodzisz), że silna potrzeba sprzątania wynika wcale nie z zamiłowania do porządku, ale z instynktownej potrzeby wicia gniazdka. Przyjemność sprawia ci wybieranie nowych zasłon, przekładanie książek na wyższe półki, by zrobić miejsce na dziecięce akcesoria? To naturalne. Ale ze względu na ciążę, ty zajmij się aranżacją wnętrz, a partner... realizacją twoich pomysłów. Nawet jeśli czujesz się dobrze i lekarz nie zabronił ci wysiłku, jest wiele czynności, przy których łatwo o urazy, np. sięganie po wysoko położone przedmioty (można naciągnąć mięśnie grzbietu – lepiej użyj podnóżka) lub podnoszenie ciężkich rzeczy z podłogi (bardzo obciąża kręgosłup – lepiej kucnij, zamiast się schylać).
Niebezpieczne dla kobiet w ciąży są niektóre chemikalia. Jeśli nie planujesz gigantycznych porządków, a tylko zwykłe sprzątanie, to nie ma powodów do obaw – większość substancji, z którymi będziesz miała kontakt (tj. płyn do naczyń, szyb czy proszek do prania), jest zupełnie bezpieczna dla przyszłej mamy. Pamiętaj jednak, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Substancje te były badane i jeśli zawierają jakieś szkodliwe składniki (np. chlor), to w małym stężeniu, ale zmieszane – podwajają jego ilość. Lepiej, abyś piorąc ręcznie czy stosując detergenty, używała gumowych rękawiczek. Dzięki temu unikniesz podrażnienia skóry lub ewentualnej reakcji alergicznej. Warto pamiętać, że nawet bezpieczne w użyciu środki nie powinny w żaden sposób przedostać się do malca.

Gotuj, ale tylko z kimś

Bilet wstępu do kuchni masz tylko wówczas, jeśli lekarz nie zakazał ci wysiłku. Choć z pozoru stanie przy kuchni wydaje się mało forsowne, to jednak męczy. A im większy brzuszek, tym mocniej obciążone są kręgosłup i nogi. Jeśli przygotowywanie smakołyków jest dla ciebie frajdą, wymyśl swój superjadłospis na święta. Mogą to być modyfikacje tradycyjnych dań lub potrawy podpatrzone w kuchni innych krajów. Bez trudu znajdziesz w internecie jakiś inspirujący przepis. Wypróbuj go w asyście koleżanki albo partnera – wyręczą cię także wtedy, gdy któryś zapach okaże się zbyt intensywny i drażniący dla ciebie. Nawet jeśli od lat uwielbiałaś woń wanilii, cynamonu czy grzybów, teraz, kiedy jesteś w ciąży – może być zbyt intensywny. Nie rób ambitnie 12 różnych potraw. Pamiętaj, że te tradycyjne znają wszyscy, a jedno twoje wyjątkowe danie zapamięta każdy z wigilijnych gości! Zatem do dzieła!

Wypoczywaj jak najwięcej

Unikaj stresu. Zdarza się, że adrenalina wydzielana pod wpływem wzburzenia wywołuje skurcze macicy długo przed terminem. Gdy się denerwujesz, kurczą się naczynia krwionośne, co powoduje ograniczenie ilości tlenu i substancji odżywczych płynących do dziecka. Dla dobra malca spróbuj nie przejmować się tym, że partner kupił na kompot świeże owoce, a do kapusty wrzucił twardy groch. Za rok będzie już pamiętał, co i jak. 

Napisz kartki świąteczne

Te internetowe są fajne, ale miło będzie zaskoczyć przyjaciół (zwłaszcza jeśli niedawno kupili pierwsze mieszkanie) tradycyjną pocztówką. Za każdym razem, gdy robisz coś pozytywnego czy wywołującego u ciebie dobre emocje, maluszek w brzuchu też je czuje!

Polecamy: Świąteczne dania dla ciężarnych - przepisy
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy