GRY
 
 

Kobiety chore na mięśniaki macicy nie muszą żegnać się z macierzyństwem. Podpisz petycję!

Dlaczego kobiety muszą być okaleczane, skoro nastąpiła rewolucja leczenia mięśniaków, dająca szansę wielu kobietom na zachowanie macicy i bycie mamą? – to pytanie zadaje Stowarzyszenie Kobiet Magnolia. Wesprzyj ich apel i podpisz petycję kierowaną do Ministra Zdrowia.

fot. Fotolia.pl
Według badań w Polsce w 2009 roku wykonano z powodu mięśniaków macicy aż ponad  127 tys. operacji usunięcia macicy. Stowarzyszenie z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia przekonuje, że ta choroba nie musi na zawsze pozbawiać młodych kobiet szansy na macierzyństwo. A szacuje się, że w Polsce aż 5 mln kobiet żyje z mięśniakami macicy.
 

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych, które występują u 20 proc. - 40 proc. kobiet. Szacuje się, że z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Część z nich nie wie, że jest chora, ponieważ w 15 proc. - 20 proc. przypadków mięśniaki macicy nie powodują żadnych dolegliwości. Regularne badania ginekologiczne oraz wykonywanie przynajmniej raz w roku USG pozwalają na wykrycie choroby, a współczesna medycyna oferuje pacjentkom różne metody leczenia. Niestety w Polsce nadal standardem pozostaje leczenie operacyjne (histerektomia, czyli usunięcie macicy), pomimo tego że na rynku dostępne są innowacyjne preparaty farmakologiczne. Dla wielu pacjentek operacja jest obarczona dużym stresem i wiąże się z poczuciem utraty atrybutu kobiecości, jakim jest macica.
Rozmowy dotyczące zasadności radykalnego leczenia, czyli usunięcia macicy, budzą kontrowersje również w eksperckim gronie. Prof. Mariusz Zimmer podkreśla:
 - Prawdę mówiąc, nie ma sytuacji, w której nie można by oszczędzić macicy – uważa prof. Zimmer.- Jeżeli mięśniaki zostaną zmniejszone odpowiednią kuracją farmakologiczną, jesteśmy w stanie wyłuszczyć ich nawet kilkanaście. Osobiście wyłuszczałem ponad 20 mięśniaków z jednej macicy i po tym zabiegu pacjentka zaszła w ciążę.
 
Czytaj też: 7 pytań o mięśniaki macicy
 
Redakcja poleca: Szczepienia ratują życie, a dziecko może je polubić! Przekonuje Wojciech Mikołuszko
Szczepienie może być punktem wyjścia do rozmowy na temat chorób. Dziecko może przestać bać się szczepień i zainteresować się nauką - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Jak się objawia ta choroba?

Mięśniaki macicy są bardzo dokuczliwym schorzeniem, które często nie pozwala na prowadzenie normalnego życia.
- Objawy mięśniaków to nie tylko bardzo obfite i długotrwałe miesiączki, trwające niekiedy całymi tygodniami, ale także ból podbrzusza i w okolicy krzyża, wysoka gorączka, silne skurcze, częstomocz, a nawet znaczne powiększenie obwodu brzucha – wyjaśnia dr Grzegorz Południewski, ginekolog położnik.
Pacjentka, która boryka się z takimi dolegliwościami, zwyczajnie ma dość. Szuka rozwiązania, które raz na zawsze uwolni ją od problemów. Z pozoru świetnym rozwiązaniem, a na pewno skutecznym, jest usunięcie macicy. Wówczas nie istnieje ryzyko, że wyłuszczone mięśniaki pojawią się ponownie i cały proces choroby rozpocznie się od początku. Problem jednak w tym, że w Polsce żyje ponad 5 milionów kobiet powyżej 20. roku życia, które mają mięśniaki macicy. Wiele z nich jest w okresie prokreacyjnym i planuje zakładanie rodziny.
 

Dla młodych kobiet diagnoza często oznacza wyrok - bezdzietność

Tak było z panią Justyną (nazwisko do wiadomości redakcji).
- Kiedy po raz pierwszy usłyszałam wyrok; „trzeba pani usunąć macicę” – to pomyślałam, że już nigdy nie będę mogła mieć dzieci – mówi ani Justyna, 26-letnia pacjentka, u której zdiagnozowano kilkanaście mięśniaków.
Pani Justyna przyznaje, że przeżyła szok i nie załamała się tylko dzięki wsparciu rodziny i przyjaciół.
Znalazłam innego lekarza, który dał mi nadzieję, mówiąc o terapii farmakologicznej, która zmniejszy mięśniaki do rozmiaru kwalifikującego się do leczenia oszczędzającego narząd rodny. Tak też się stało.

Więcej o historii Justyny czytaj tu: Usłyszała, że nigdy nie będzie mamą

 
Doładuj
Przeładuj