kobieta, zakupy, sklep, ubrania dla niemowlaka
fot. © Art Allianz - Fotolia.com

Kobiety, które później rodzą, dłużej żyją

Kobiety, które rodzą dzieci po 30. roku życia, znacznie dłużej żyją - twierdzą amerykańscy naukowcy, powołując się na najnowsze badania opublikowane w "Journal of North American Manopause Society".
Monika Karbarczyk
kobieta, zakupy, sklep, ubrania dla niemowlaka
fot. © Art Allianz - Fotolia.com
Od 1970 roku aż o 8 razy wzrosła liczba kobiet, które urodziły pierwsze dziecko po 35. roku życia. Oczywiście, ten wzrost zawdzięczamy postępowi medycyny i rozwojowi  technik wspomagania rozrodu, ale nie tylko. W dużej mierze późne macierzyństwo zawdzięczają również swoim wyjątkowym genom.

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym przebadano 551 rodzin (kilka pokoleń wstecz). Okazało się, że kobiety, które rodziły dzieci po 30. roku życia dwukrotnie częściej dożywały 95 lat niż kobiety, które rodziły przed 30. rokiem życia. 
 
Dlaczego? Zdaniem naukowców, wiek kobiety przy ostatnim porodzie jest wskaźnikiem szybkości starzenia się. Naturalna zdolność do posiadania dziecka w starszym wieku prawdopodobnie oznacza, że układ rozrodczy tej kobiety starzeje się wolniej, podobnie jak reszta ciała. 
 
- Nie oznacza to, że kobiety powinny rodzić dzieci w starszym wieku w celu zwiększenia swoich szans na dłuższe życie - tłumaczy Thomas Perls z Boston University School of Medicine, autor badania. I przypomina, że późna ciąża to zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu, zespołu Downa u dziecka, nadciśnienia czy cukrzycy ciążowej u matki. 
 
Jego zdaniem, to badanie tłumaczy w pewien sposób, dlaczego wśród osób, które dożywają stu lat jest więcej kobiet niż mężczyzn (85% do 15%). Ale - co podkreślają naukowcy - ten schemat sprawdza się u kobiet, które miały trójkę lub mniej dzieci. Matki większej gromadki nie dożywały tak sędziwego wieku.

Polecamy: Czy skład mleka matki zależy od płci dziecka?
 
Źródło: I fucking love science
Redakcja poleca: To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film
Ciąża po 30-tce zdarza się dziś dosyć często. Czy wymaga specjalnego nadzoru? A co z ciążą po 40-tce, czy wiąże się z ryzykiem? Sprawdź!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy