Kobiety są bardziej pracowite niż mężczyźni
fot. AdobeStock

Kobiety wcale nie radzą sobie lepiej z wielozadaniowością. To potwierdzone!

Mózg mężczyzny i kobiety niczym nie różni się w tym zakresie. Dlaczego zatem uważa się, że możemy wykonywać wiele czynności naraz? Oto odpowiedź!
Milena Oszczepalińska
Kobiety są bardziej pracowite niż mężczyźni
fot. AdobeStock
Najnowsze badania udowadniają, że kobiety wcale nie są lepsze w wielozadaniowości. Skąd taki wniosek? Naukowcy zbadali mózgi kobiet i mężczyzn i wyniki były jednoznaczne. Wiadomym jest jednak, że kobiety z reguły mają więcej zadań niż mężczyźni. To wszystko wskazuje na jedno – jesteśmy bardziej pracowite.

Mit o predyspozycjach do wielozadaniowości płci żeńskiej

Utarło się, że wielozadaniowość jest domeną kobiet. Mogą one z powodzeniem zajmować się dziećmi, domem i pracą zawodową. Ale ostatnie odkrycie naukowców zaprzecza tej teorii. Owszem, robimy więcej, ale nasze mózgi wcale nie są bardziej przystosowane do wykonywania kilku czynności jednocześnie.

Na grupie 48 kobiet i 48 mężczyzn przeprowadzono eksperyment, w którym sprawdzono, jak obie płci reagują na konieczność skupienia uwagi na kilku czynnościach jednocześnie oraz na szybkie przełączanie uwagi między różnymi zadaniami. Naukowcy zmierzyli czas reakcji. Okazało się, że wielozadaniowość jednakowo obciążała obie grupy, nie było między nimi żadnych różnic. To znaczy, że tak naprawdę nikt nie jest dobry w wielozadaniowości. Ludzki mózg nie może efektywnie zarządzać wieloma czynnościami jednocześnie, ale potrafi szybko przełączać się z jednego zadania na drugie.
Redakcja poleca: Nienawidzę macierzyństwa! Dlaczego ten stan wzbudza w nas tak skrajne emocje? - tłumaczy psycholog [WIDEO]
Co zrobić, kiedy macierzyństwo tak nas przerasta, że zaczynamy je nienawidzić? - radzi psycholog dr Magdalena Śniegulska. Zobacz film, z którego dowiesz się, że dlaczego tak silne emocje bardzo często towarzyszą młodym mamom i co zrobić, aby wyjść z tego stanu.

Dlaczego mężczyźni nie widzą brudu w mieszkaniu?

Eksperci przy okazji obalili również kolejny mit dotyczący tego, że mężczyźni nie zauważają nieporządku w domu, dlatego o wiele rzadziej sprzątają. Przedstawiciele obu płci zostali poproszeni o ocenę stanu różnych wnętrz. Gdy przestrzeń była zabałaganiona, dostrzegali to wszyscy. Doświadczenie to sugeruje wniosek, że standardy czystości kobiet są po prostu wyższe niż mężczyzn, dlatego to one bardziej dbają o ład w mieszkaniu.

Kobiety są po prostu bardziej pracowite!

Jeśli wielozadaniowość nie jest wcale domeną płci, co przez lata nam sugerowano, to co sprawia, że kobiety potrafią godzić wiele zadań jednocześnie? Tu wniosek nasuwa się tylko jeden – po prostu same nakładamy na siebie większe obciążenia i pracujemy więcej. Niestety, nie odbywa się to bez żadnych uszczerbków. Zapracowane matki częściej miewają problemy ze zdrowiem psychicznym niż ojcowie. Częściej też muszą rezygnować z pracy zawodowej na rzecz zajmowania się dziećmi i ogarniania całego życia rodzinnego. To one muszą zadbać o czyste ubrania, zdrowe posiłki i zaspokajać coraz to większe wymagania pozostałych członków rodziny. To również matki o wiele częściej muszą wstawać w nocy do dzieci niż ojcowie.

Zobacz też: Podział obowiązków między kobietę i mężczyznę to fikcja!

Oczywiście obecnie mężczyźni są dużo bardziej aktywnymi ojcami w porównaniu do poprzednich pokoleń, jednak wciąż na kobietach spoczywa więcej obowiązków, choćby za sprawą mitu o ich predyspozycji do wielozadaniowości. Mit ten oznacza, że matki powinny „robić wszystko”. Otóż nie, nie powinny. Ani nasza psychika, ani nasze mózgi wcale nie są do tego jakoś szczególnie przystosowane. Pora, by coraz dobitniej zabiegać o równy podział obowiązków. Zgadzacie się?

Źródło: sciencealert.com [content:0_26851,0_26954,0_26599,0_26001:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy