kobiety nie zachodzą w ciążę - winny koronawirus!
fot. Adobe Stock

Kobiety nie zachodzą w ciążę – winny koronawirus!

Wczoraj (23.03.2021 r.) na stronach GUS pojawił się drugi w tym roku biuletyn statystyczny. Dane demograficzne przerażają. Podczas pandemii wzrosła liczba zgonów w Polsce, a drastycznie zmalała liczba urodzeń.
Joanna  Biegaj
kobiety nie zachodzą w ciążę - winny koronawirus!
fot. Adobe Stock
Już w styczniu można było zauważyć dramatyczny spadek populacji w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że tego miesiąca urodziło się 25 tys. dzieci. Rok temu było to 33 tys. urodzeń. Tak mało dzieci, jak w pierwszym miesiącu tego roku nie urodziło się od...18 lat!

„baby doom”

„W styczniu 2021 wg GUS mieliśmy 25 tys. urodzeń – blisko o jedną czwartą mniej niż przed rokiem, kiedy odnotowano ich 33,2 tys. Lockdownowy »baby doom«” - napisał na Twitterze Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. 

Przyrost naturalny podczas pandemii

Ostatni tak słaby miesiąc był w 2003 roku. W ciągu ostatnich 12. miesięcy urodziło się 347,1 tysięcy dzieci. Jest to najniższy wynik od czasów drugiej wojny światowej.

Jak podaje GUS, w styczniu zmarło 46 tysięcy osób. Rok temu liczba ta była mniejsza – wynosiła 36,6 tysiąca osób. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba zgonów była największa od czasów drugiej wojny światowej – umarło 486,7 tysiąca osób.

Z obliczeń wynika, że w styczniu liczba zgonów była większa o 21 tysięcy, niż liczba urodzeń. Przyrost naturalny jest więc na minusie.

Mniej urodzeń w całej UE

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę na to, że w czasie pandemii koronawirusa rodzi się mniej dzieci w całej Unii Europejskiej.

Dane porównujące do roku ubiegłego: 
  • we Francji w styczniu – liczba porodów spadła o 13% (najgorszy wynik od 1975 roku)
  • we Włoszech w grudniu – liczba porodów spadła o 21,6% (najgorszy wynik od 1918 roku)
  • w Hiszpanii w grudniu i styczniu - liczba porodów spadła o 23% (najgorszy wynik od 1941 roku).
     
Źródło: Twitter, GUS

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy