Karmienie butelką – bez kolki, ze smoczkiem i... miłością

Myślisz, że tylko karmiąc naturalnie, w pełni okazuje się dziecku miłość, czułość i troskę? Nieprawda. Możesz robić to na wiele sposobów karmiąc butelką. Jeśli wiesz, czego dziecko potrzebuje: czasami smoczka, zawsze przytulenia. Czego jeszcze potrzebuje noworodek?
Twoje dziecko przyszło na świat z ważną umiejętnością, ale i... potrzebą. Potrzebą ssania. Zauważyłaś, że wystarczy dotknąć jego policzka, by odwróciło główkę w kierunku palca i ułożyło usta w dzióbek? To jeden z odruchów noworodka, który świadczy o tym, że maluch jest gotowy wypić porcję mleka, swój posiłek.

Jeśli nie dostanie pokarmu na czas, dziecko rozpłacze się, stanie się rozdrażnione i niespokojne. Po prostu dziecko będzie głodne.Ale wystarczy, że weźmiesz go na ręce, by się uspokoiło i poczuło błogo. Nic dziwnego, przecież jesteś lekiem na całe zło!

Jeśli potrzebuje, podaj dziecku smoczek

Jeśli maleńkie dziecko:
  • jest niespokojne,
  • płacze,
  • ssie piąstkę,
może to oznaczać, że ma dużą potrzebę ssania (nasila się ona w drugim miesiącu życia). Wówczas zazwyczaj pomaga... smoczek uspokajacz. Nie martw się, smoczek nie jest taki zły. Nie tylko koi płacz. Rytmiczne ruchy podczas ssania przynoszą odprężenie jelitom, mięśniom ramion i nóg. Pamiętaj jednak, by wyjmować smoka z buzi, gdy dziecko śpi lub się bawi.

W drugim półroczu potrzeba ssania maleje. Wykorzystaj to i gdy twój szkrab będzie już miał 8–9 miesięcy, spróbuj go odzwyczaić od smoczka.
Pamiętaj, że niemowlę ma największą ochotę na ssanie:
  • kiedy zasypia, tuż przed snem,
  • gdy jest chore,
  • kiedy dziecko się denerwuje (np. u lekarza)
  • gdy maluch leży sam i się nudzi.
Wtedy nie odmawiaj mu smoczka.
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.

Często przytulaj dziecko karmione butelką

Nie zostawiaj dziecka sam na sam z butelką, ciesząc się, że jest takie samodzielne. Staraj się je karmić, trzymając w ramionach. Oprzyj sobie główkę dziecka o ramię i pierś. Zmieniaj ręce (karmiąc piersią, robi się to automatycznie). Przenosząc malucha w połowie karmienia na drugie ramię, dajesz mu okazję do lepszego poznania otoczenia. A tobie również będzie wygodniej, gdy zmienisz pozycję karmienia. I nie odkładaj malca, gdy tylko wypije porcję mleka. Pozwól nacieszyć się swoją bliskością, ale... już bez smoczka w buzi (uniknie próchnicy!).
Karmienie trwa krótko, więc między posiłkami nadrabiaj „braki” w waszym bliskim kontakcie. Kołysz maleństwo, przytulaj do nagiego brzucha lub piersi. Brzdąc nauczy się twojego zapachu, pozna głos, uspokoi się, słysząc znajome bicie serca.

Zawsze potrzymaj dziecko do odbicia

W trakcie jedzenia dziecko połyka nie tylko mleko, ale i powietrze. To sprawia, że się denerwuje i ma uczucie sytości, zanim wypije porcję mieszanki. Poza tym gromadzące się w jelitach powietrze powoduje wzdęcia, ból brzuszka oraz ulewanie. Rób więc przerwy w trakcie karmienia. Czasem dziecko samo przerywa jedzenie po kilku łykach – wtedy potrzymaj je do odbicia. Znów nabierze apetytu.
Przerwij karmienie co jakiś czas, jeśli malec pije bardzo szybko lub ma zatkany nos. Wtedy spokojnie przełknie to, co ma w buzi i złapie oddech. Wybierz antykolkową butelkę z szeroką szyjką i dbaj również, by butelka była stale przechylona tak, aby mleko wypełniło cały smoczek (nie powinno być w nim powietrza). W przeciwnym razie w jelitach powstaną gazy, a to grozi kolką.

Zobacz, jak pomóc dziecku z kolką


Konsultacja: Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.
 
td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy