Małowodzie w ciąży
fot. aragami - Fotolia.com

Kochanie, ja też jestem w ciąży!

„Ciążowe dolegliwości” ma 10–25 procent przyszłych ojców. Bóle brzucha, ciążowe zachcianki...
Małowodzie w ciąży
fot. aragami - Fotolia.com

Choć może brzmieć to zaskakująco, to pierwsze obserwacje dotyczące zmiany zachowania i dolegliwości u mężczyzn, których żony były w ciąży, poczyniono już... w starożytności.Z tego okresu zachowały się informacje o przyszłych ojcach cierpiących m.in. na bóle w dole brzucha i bóle zębów.

A co na to psychologia?
Czy męska wrażliwość to jedyne wytłumaczenie tego zjawiska?
- Dla nazwania tych nietypowych doświadczeń psycholodzy posługują się terminem „couvade” zaczerpniętym z prac antropologów. Tak określano zwyczaje prymitywnych ludów, które polegały na naśladowaniu przez mężczyznę cierpień rodzącej żony oraz rytuał związany z uznaniem dziecka i ojcostwa.

Psycholodzy rozpoczęli systematyczne badania nad tym ciekawym zjawiskiem w połowie XX wieku. Zgromadzone od tego czasu wyniki pozwalają sądzić, że „ciążowe dolegliwości” ma 10–25 procent przyszłych ojców. Dostrzegają oni u siebie charakterystyczne objawy, które pojawiają się w okresie, gdy ich partnerka jest w ciąży i zanikają po porodzie.

U przyszłych tatusiów najczęściej wzrasta masa ciała, ale występują też dolegliwości ze strony układu trawiennego, nudności, bóle zębów, spadek apetytu, a nawet... jedzeniowe zachcianki w ciąży. I nie można tego traktować jako naśladowania partnerki, gdyż – z wyjątkiem przybierania na wadze – wszystkie inne objawy pojawiają się z różną częstotliwością u każdego z przyszłych rodziców.

Ale łączy ich... strach. Jeśli przyszła mama wyraźnie niepokoi się o przebieg ciąży i porodu, to jest bardziej prawdopodobne, że jej partner będzie miał ciążowe dolegliwości. Udzielają mu się jej obawy, przybierając postać fizycznych problemów, np. bólu krzyża. Zaobserwowano również, że przypadłości te zmieniają się w charakterystyczny sposób. Są intensywniejsze na początku ciąży (żony), w środkowym trymestrze słabną, by znów nasilić się w miesiącu poprzedzającym poród, a więc wtedy, gdy obawy o jego przebieg zaczynają być intensywniejsze. Natomiast fakt, że „zespół couvade” pojawia się w początkowym okresie ciąży partnerki, można traktować jako skutek radykalnych zmian zachodzących w życiu mężczyzny. Jest to też etap procesu przystosowywania się do tych zmian. Zatem, chodzi nie tylko o męską wrażliwość...

dr Eleonora Bielawska-Batorowicz
Na Uniwersytecie Łódzkim zajmuje się naukowo psychologią prokreacji, czyli doświadczeniami w okresie ciąży, porodu, macierzyństwa i ojcostwa. Ma również doświadczenie w udzielaniu pomocy terapeutycznej kobietom w powikłanej ciąży.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy