Kocyk dla niemowlaka
AdobeStock
Noworodek

Praktyczne, piękne i tanie kocyki dla dzieci na każdą porę roku

Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla niemowlaka. Sprawdź, jaki kocyk przyda ci się na lato, a jaki na zimę.

Kocyk jest czymś, co bez wątpienia musi znaleźć się w wyprawce dla maluszka. Nawet jeśli planujesz, że malec będzie spał śpiworku lub rożku z czasem odkryjesz, że musisz mieć i kocyk, ale jaki wybrać? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę. Zobacz także nasz przegląd kocyków:

Na to zwróć uwagę wybierajac kocyk

Na rynku nie brakuje ciekawych propozycji, jednak kupując kocyk dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • materiał, powinien być miły w dotyku i wykonany z bezpiecznego tworzywa. Najczęściej dostępne są kocyki bawełniane, akrylowe i z mikrofibry. Niekiedy tkanina może zawierać domieszkę włókna syntetycznego, np. wiskozy, poliakrylu lub dralonu, czego lepiej unikać;
  • rozmiar kocyka ma znaczenie, ponieważ łatwiej nam będzie utulić niemowlę kocykiem, który nie będzie za duży. Najlepiej sprawdzają się kocyki w rozmiarach: 80x100, 90x100, albo zbliżonych do podanych. Łatwo wtedy okryć niemowlę w wózku, czy gondoli i nie musimy podwójnie go składać, co jest niewygodne, zwłaszcza dla dziecka, które lubi ruszać nóżkami i rączkami;
  • wygląd, dla niektórych mam jest znaczący. Zazwyczaj jest tak, że kupujemy kocyk dla dziecka w stylu, który odpowiada mamom, no i oczywiście musi pasować do wózka;
  • pora roku, w której urodzi się dziecko. Jeśli termin porodu wypada w porze ciepłej, wtedy wybierzemy cienki, bawełniany i przewiewny kocyk dla niemowlaka. Natomiast jeśli dziecko urodzi się w porze chłodniejszej, wtedy lepiej wybrać dwustronny kocyk z ociepleniem.


Pościel dla dzieci - sprawdź opinie

Nasz przegląd kocyków

To czym przykrywamy maluszka ma być miłe w dotyku, wykonane z delikatnych materiałów, a także stylowy:

Wykonane są z wysokiej jakości bawełny, bambusa lub alg morskich, a także akrylu i wełny. Zdecydowanie polecamy te naturalne, czyli bardziej oddychające. Zapewnią maluszkowi optymalne ciepło, chroniąc jednocześnie przed przegrzaniem, zapocenie czy alergią. Tkane kocyki charakteryzują się dużą przewiewnością, delikatnością i lekkością. Odpowiedni jako pierwszy kocyk, który posłuży maluchowi na dłużej. Sprawdzi się przez cały rok, zarówno w chłodną zimę, jak i ciepłe lato. Ażurowy splot prezentuje się pięknie, a dobrze dobrany kolor sprawi, że kocyk będzie równocześnie stylowym elementem wystroju pokoju maluszka, czy modnym dodatkiem do wózka.

Jedna strona takiego kocyka wykonana jest z bawełny, natomiast druga to miękki i kolorowy pluszu Minky. Kocyki te dostępne są w różnych grubościach, więc warto sprawdzić przed zakupem, czy jest to wersja ocieplana, czy nie. Okrycie takie sprawdzi się szczególnie w zimne miesiące. Zapewnia doskonałą izolację przed wilgocią (nie wchłania wody), a jednocześnie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej ciepłoty ciała, dlatego mamy chętnie kupują taki kocyk do wózka.

 

Obecnie bardzo popularne są bambusowe kocyki, cóż to takiego? Jest to naturalna, delikatna i przewiewna tkanina o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Przyjemnie chłodzi, a przy tym jest cudownie miękka. Dostaniesz zarówno grubsze kocyki, jak i pieluszki oraz otulacze. Świetnie się sprawdzi jako letni kocyk.

Wykonane są zazwyczaj w z akrylu z domieszką poliestru. Są grube, ciepłe i bardzo miłe w dotyku (przypominają misia). Świetnie sprawdzi się w chłodniejsze dni oraz w zimniejszych mieszkaniach.

Kocyki z mikrofibry zwanej inaczej mikrofazą wykonane są z poliestru. Można je uplasować pomiędzy kocykami z bawełny i akrylu. Są zazwyczaj cieńsze od akrylowych, ale za to równie miłe dotyku. Przyda się do wózka w zimne miesiące.

Jesli jeździcie dużo samochodem lub korzytacie już ze spacerówki, przyda się wam kocyk z otworami dla pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa. Mają formę otulacza. Okrycie takie można rozłożyć i korzystać z niego jak z klasycznego kocyka.

Bardzo fajny pomysł na prezent z okazji narodzin dziecka. Niektóre sklepy oferują wyszycie nietylko imienia, ale i daty urodzenia. Może to być piękna pamiątką, gdyż zazwyczaj mięciutki i przyjazny kocyk jest traktowany przez dziecko jak przytulanka, bez której trudno zasnąć.

Ciekawą opcją jest także kocyk, który oprócz swoje podstawowej funkcji po rozłożeniu może służyć jako mata sensoryczna dla maluszka. Nadruki o kontrastowych barwach i różne faktury uradują niejednego maluszka.

Kocyk może być nie tylko praktycznym okryciem, ale fantastycznym dodatkiem do dziecięcych sesji zdjęciowych. To idealne tło do fotografii robionych maluszkowi co miesiąc. Będzie także bardzo fajny pomysł na prezent dla świeżo upieczonych rodziców.

Ile kocyków potrzeba dla niemowlaka?

Warto zastanowić się, jakie są potrzeby nasze i dziecka. Niezależnie od pory roku dobrym pomysłem jest posiadanie przynajmniej dwóch: jeden na spacery i zabawy na dworze, a drugi domowy. Wiele też zależy, o jakiej porze roku malec przyszedł na świat i jaka temperatura panuje w mieszkaniu. Może się okazać, że potrzebujesz lżejszy kocyka na cieplejsze dni, drugi grubszy na chłodniejsze. Warto pamiętać również o kocyku na zmianę. Noworodkom często zdarza się ulewać pokarm, czy przelać pieluszkę, stąd niezbędny jest dodatkowy kocyk na czas prania i suszenia tego zabrudzonego.

Podstawowym kryterium, jakie powinien spełniać kocyk dla niemowląt, jest bezpieczeństwo. Gwarantem bezpieczeństwa jest europejski znak Tekstylia Godne Zaufania i certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Oznacza on, że materiał, z którego wykonano kocyk, nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia, a kocyk może być używany od pierwszych chwil po urodzeniu.


Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA