rozszerzanie, dieta, alergia, dziecko

Kodeks mamy małego alergika

Gdy dziecko jest uczulone na orzechy czy seler, sprawa jest prosta: wystarczy wykluczyć je z diety i po kłopocie. Co robić, gdy problem dotyczy składników wielu potraw?
Joanna Karwat
rozszerzanie, dieta, alergia, dziecko
Niewłaściwa reakcja organizmu na zwykły, zdrowy pokarm to problem co dziesiątego malucha. Objawy alergii to najczęściej wysypka na buzi, biegunka, czasem wymioty. Mogą  pojawić się bardzo wcześnie, zanim dziecko zacznie jeść cokolwiek poza mlekiem mamy, bo alergeny przenikają do pokarmu. O czym powinnaś pamiętać, by mały alergik nie miał kłopotów przez jedzenie? 

Przestrzegaj diety

Kiedy karmisz piersią, odpowiednio ustawiony (przez lekarza) jadłospis dla ciebie zlikwiduje uciążliwe objawy u niemowlaka i pozwoli mu rozwijać się prawidłowo. Pomoże także zapobiec astmie i innym chorobom o podłożu alergicznym.
Redakcja poleca: Co pyli w czerwcu 2020? Lista traw, zbóż i innych alergizujących roślin [WIDEO]
Czerwiec jest miesiącem, w którym pylą przede wszystkim trawy oraz pokrzywa, szczaw czy komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden wiosenny spacer. Jeśli twoje dziecko ma wodnisty katar, suchy kaszel i swędzą je oczy, to mogą być objawy alergii wziewnej. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć!

Ostrożnie rozszerzaj

Potencjalne alergeny (np. ryby, orzechy, miód) wprowadzaj do jadłospisu malucha nieco później niż u zdrowych niemowląt, każdy osobno i na początku w małych ilościach, uważając na wszelkie objawy niepożądane (np. wysypkę).

Zdaj się na lekarza

Poproś go o listę zakazanych produktów. Unikniesz błędów. Np. przy uczuleniu na jajka nie podasz jajeczek przepiórczych, które też uczulają. Pediatra podpowie ci też, które składniki mogą wchodzić w reakcje krzyżowe, tzn., że uczulenie na jeden produkt może wywoływać objawy alergii także po zjedzeniu innych konkretnych produktów, np. dzieci uczulone na orzechy powinny uważać na soję i fasolkę.

Czytaj etykietki

Zakazane produkty mogą być tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Na przykład mleko bywa ukryte w pasztetach, kiełbasie, parówkach, keczupie i niektórych margarynach. Jajka zwykle dodaje się do pierogów, kotletów mielonych i pulpetów. Natomiast gluten może się kryć w jogurtach.

Znajdź dobry sklep

Taki, który będzie miał towar dla uczulonych dzieci.

Urozmaicaj menu

Jednostajna dieta, ograniczona np. do dziesięciu stałych składników, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wysypki czy bólu brzuszka jako reakcji właśnie na to, co maluch je najczęściej! Unikaj tylko alergenów.

Naucz się gotować inaczej

Na przykład preparaty mlekozastępcze można wykorzystywać na różne sposoby: przyrządzać na nich kaszki, koktajle owocowe, dodawać do zupek, ziemniaków, przyrządzać na nich placuszki albo naleśniki.

Nie kuś dziecka

Nie zostawiaj w widocznym miejscu smakołyków z zakazanym składnikiem. Prędzej czy później maluszek ulegnie i zje je.

Nie zapominaj o frykasach

Mały alergik nie musi obywać się bez pyszności.  Bez mleka da się zrobić nawet krem tortowy, bez jajek – upiec wiele ciast (sernik, szarlotkę i drożdżowe), a bez mąki – upiec ciasteczka (bezy, kokosanki).

Sprawdź, co może jeść twoje dziecko.

  • Dieta bezglutenowa, czyli bez białka roślinnego, które jest w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Zakazane jest m.in. wszelkie pieczywo (także ciastka i wafle) poza bezglutenowym, kasza manna, makarony. Dozwolony za to jest ryż, kukurydza, ziemniaki, soczewica, soja, kasze (gryczana, jaglana) i specjalne kaszki bez glutenu, np. Nestlé Sinlac, ok. 23 zł.
  • Dieta bezmleczna, czyli eliminująca białka mleka lub cukier mleczny (laktozę). Zakazane są m.in. jogurty, serki, mleko kozie, kremy, czekolada mleczna. Dozwolone za to są sorbety, galaretki, kisiele, ciastka bezmleczne.
Zobacz też: Szczepionka na alergie pokarmowe – możliwe?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy