Kodeks pracy 2021: szykuje się rewolucja. Dostaniemy więcej urlopu?
fot. Adobe Stock

Szykuje się rewolucja w kodeksie pracy! Dostaniemy więcej urlopu?

Rząd szykuje poważną nowelizację kodeksu pracy. Możliwe, że już wkrótce pracownicy dostaną więcej dni urlopowych. To wspaniała wiadomość dla rodzin z dziećmi, choć i tak trzeba będzie spełnić określone warunki.
Sylwia Arlak
Kodeks pracy 2021: szykuje się rewolucja. Dostaniemy więcej urlopu?
fot. Adobe Stock
Mamy dobrą wiadomość dla rodzin z dziećmi. Możliwe, że już wkrótce wszyscy odetchniemy od obowiązków i odpoczniemy na prawdziwych, długich wakacjach. O co chodzi?

Wiemy, że szykuje się nowelizacja kodeksu pracy i że rząd pracuje nad zmianami w urlopach. To, czego jeszcze nie wiemy, to dokładna informacja, co znajdzie się w nowych przepisach. Z informacji portalu Business Insider wynika jednak, że jest na co czekać. Rozważanych jest kilka propozycji na zwiększenie dni urlopowych dla pracowników:
  • 26 dni urlopu dla wszystkich, bez względu na staż pracy;
  • 31 dni urlopowych rocznie, zamiast 26 dla wszystkich pracowników;
  • 31 dni urlopu dla pracowników z 30-letnim stażem pracy.

Dłuższy urlop? Na razie trwają rozmowy

Zgodnie z obecnymi przepisami 26 dni urlopowych przysługuje pracownikowi z 10-letnim stażem. Wlicza się w to nie tylko okres zatrudnienia, ale i szkołę średnią lub zawodową szkołę wyższą. 

Projekt zmian wywołuje dużo kontrowersji. Jak czytamy dalej na Business Insider, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaproponowało, aby zwiększyć pracownikom z 10-letnim stażem liczbę dni urlopowych z 26 do 31 dni. 

„Na razie trwają rozmowy partnerów – czyli związków zawodowych, strony rządzącej i przedsiębiorców” – mówił w rozmowie z portalem Piotr Bocianowski, adwokat, specjalista z zakresu prawa pracy. 

Dyskusja trwa już od kilku miesięcy. Pracodawcy nie chcą zgodzić się na zaproponowane nowe przepisy, bo generuje to dla nich dodatkowe koszta. Czekamy więc na oficjalne informacje ze strony rządu. 

Zobacz to:
Redakcja poleca: Dzieci mówią o wakacjach - film
Za co dzieci lubią wakacje i co można robić latem - zapytaliśmy maluchy na gdańskich ulicach.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy