Kojec

Twój maluch nie może usiedzieć w kojcu albo wręcz przeciwnie - w ogóle by go nie opuszczał? Zobacz co na to specjaliści.
Martwisz się, że Twój maluch nie może usiedzieć w kojcu dłużej niż 15 minut? Albo wręcz przeciwnie – najchętniej w ogóle by go nie opuszczał?

Zwykle w drugiej połowie pierwszego roku życia dziecko jest już na tyle aktywne i ciekawe świata, że nie chce spędzać w "zamknięciu" zbyt wiele czasu. Najlepiej wówczas używać kojca tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy jest to naprawdę konieczne. Ale i wtedy ogranicz pobyt malucha w kojcu do maksimum 15 minut, często wymieniaj zabawki, staraj się być blisko.
Jeśli natomiast maleństwo polubiło kojec aż zanadto i nie wydaje się zainteresowane tym, co znajduje się dookoła, pomóż mu odkryć świat zewnętrzny. Pokaż otoczenie z innej perspektywy, zachęć do zabawy na podłodze – to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka.

Źródło: H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway B.S.N., Pierwszy rok życia dziecka, Warszawa 2006
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy