Encyklopedia zdrowia dziecka

Koklusz

Koklusz, inaczej krztusiec, to bakteryjna choroba zakaźna. Zapadają na nią głównie dzieci do 5 roku życia. Mogą jednak zachorować także noworodki czy niemowlęta oraz dzieci w wieku szkolnym. Czym się objawia i jak się go leczy wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Maria Korzon.

Przyczyny
Kokluszem można się zarazić drogą kropelkową, gdy chory kaszle lub kicha. Okres wylęgania choroby (czas od kontaktu z osobą chorą do pierwszych objawów) wynosi od 7 do 14, a nawet 20 dni. Jej objawy są spowodowane działaniem toksycznych substancji produkowanych przez pałeczkę krztuśca, które uszkadzają komórki dróg oddechowych i działają na ośrodek kaszlowy w mózgu.

Objawy
1. Najpierw występuje nieżyt górnych dróg oddechowych. Pojawiają się wtedy objawy przypominające przeziębienie, zwykle przebiegające bez gorączki. Stopniowo nasila się kaszel.
2. Dla drugiego okresu typowe są napady duszącego kaszlu. Mogą się one powtarzać nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Napad rozpoczyna się łapczywym nabieraniem przez dziecko powietrza, z charakterystycznym dźwiękiem określanym jako „pianie”. Potem następują gwałtowne wydechy, prowadzące do bezdechu z sinicą i kolejnego głębokiego wdechu. Napady kaszlu zwykle kończą się wymiotami (także podczas snu). Towarzyszy im wytrzeszcz oczu, poszerzenie żył na szyi, wrażenie duszenia się, a także uczucie strachu. Są one szczególnie groźne dla niemowląt, bo mogą u nich wywołać bezdech. Pomiędzy napadami kaszlu dziecko jest zmęczone, niewyspane, może mieć opuchniętą twarz, a na skórze twarzy, szyi i klatki piersiowej często występują drobne wybroczyny. Pediatra stwierdza liczne zmiany osłuchowe nad oskrzelami i płucami. Charakterystyczny dla krztuśca obraz stwierdza się także na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej. Dla potwierdzenia rozpoznania wykonywane są badania krwi. Możliwe jest również zrobienie badań serologicznych, czyli poszukiwanie przeciwciał w surowicy chorego dziecka.
3. Trzeci okres krztuśca to powolne, czasem wielotygodniowe ustępowanie kaszlu. Choroba może trwać do trzech miesięcy.

Jak się leczy?
Leczenie polega na podawaniu antybiotyków. Malec powinien także otrzymywać leki przeciwkaszlowe, uspokajające i przeciwwymiotne. Warunkiem skuteczności kuracji jest podanie ich dziecku już w pierwszym okresie choroby. Nawet antybiotyk zastosowany po upływie 2-3 tygodni od wystąpienia objawów będzie mało skuteczny. Najlepszym sposobem walki z krztuścem jest zapobieganie jego wystąpieniu, czyli szczepienia. Co prawda nie dają one całkowitej pewności, że dziecko nie zachoruje, ale dzięki nim koklusz przebiega łagodnie i nie powoduje powikłań. Szczepienie przeciw krztuścowi jest obowiązkowe. Można wybrać dla niemowlęcia szczepionkę „klasyczną” lub nowoczesną szczepionkę acellularną (bezkomórkową), która jest bezpieczniejsza. Za nią trzeba jednak zapłacić.
Uwaga! Jeśli Twoje dziecko miało kontakt z chorym na krztusiec, trzeba mu podać profilaktycznie erytromycynę, nawet jeżeli było szczepione.

Groźne powikłania
Najczęstsze to zapalenie płuc oraz długotrwałe niedotlenienie mózgu spowodowane napadami kaszlu. U najmłodszych dzieci mogą wystąpić drgawki. Bardzo ciężko chorują również noworodki, u których oprócz kaszlu występują bezdechy z sinicą, a powikłania neurologiczne są szczególnie częste. Dlatego powinny być leczone w szpitalu.

Zobacz także:
Kaszel
Przeziębienie
Gorączka
Antybiotyki
Szczepienia
Drgawki
Zapalenie płuc

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra