GRY
 
 

Kolczyki dla niemowląt – hit czy kit? [WIDEO]

Przekłuwanie uszu niemowlakom i małym dzieciom to kwestia kontrowersyjna i często budząca różne emocje w rodzicach. A ty co myślisz na ten temat?

Zobacz inne z serii: Niemowlę - najlepsze filmy o pielęgnacji i wychowaniu [WIDEO] (17)

Temat kolczyków u niemowląt to temat wciąż gorący i budzący naprawdę skrajne emocje. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy przekłuwania uszu u dzieci mają swoje argumenty. Jakiś czas temu brytyjski parlament dostał petycję, która była związana z akcją Ban ear piercing for babies/toddlers (Zakaz przekłuwania uszu niemowlętom i małym dzieciom). Petycję i akcję zapoczątkowała pewna Brytyjka, która chciała by w Wielkiej Brytanii zostało prawnie uregulowane to, w jakim wieku można przekłuć dziecku uszy.

Jakie są argumenty za przekłuwaniem uszu niemowlętom?

  • Im wcześniej tym lepiej
Według wielu matek warto przekłuć uszy jak najwcześniej, bo dzięki temu dziecko nie będzie pamiętać bólu z tym związanego. Tłumaczą też, że ból podczas przekłuwania uszu nie jest większy, niż ten, podczas szczepienia. Niby fakt, jednak zalety szczepienia są bezdyskusyjne, tymczasem zalety kolczyków…?
  • W niektórych państwach przekłuwanie uszu to część tradycji
Często w kulturze danego państwa jest niepisana zasada, że każda dziewczynka zaraz tuż po narodzinach ma przekłute uszy. Taka tradycja panuje w niektórych państwach Ameryki Południowej czy Hiszpanii. W Polsce i wielu państwach Europy nie ma jednak takich tradycji, najczęściej to rodzice decydują o przekłuciu uszu dziecka.
  • Kolczyki są po prostu ładne i dodają dziecku uroku
To, że kolczyki zdobią, to fakt. Ale drugim faktem jest to, że dziecko samo w sobie jest tak urocze, że nie potrzebuje dodatkowych ozdób. 

Dlaczego nie powinno się przekłuwać uszu niemowlakowi?

  • To naruszenie praw dziecka
Prawo do samodzielnego wyboru to jedno z praw, które obowiązują dzieci i ich opiekunów. Dziecko ma prawo samo zdecydować czy chce mieć kolczyki. Nawet jeśli zdecyduje się na to w późniejszym czasie, np. gdy pójdzie do przedszkola i zobaczy, że koleżanki mają kolczyki, to będzie to decyzja dziecka. Rodzice mogą wtedy tę decyzję poprzeć lub nie, ale powinni uszanować, że maluch ma prawo do swojego zdania.
  • Przekłucie uszu niesie ze sobą ryzyko
Przekłute uszy, w których dziecko nosi kolczyki mogą ulec zakażeniu, a wtedy zaczną boleć i pojawią się ropiejące miejsca. Poza tym sam moment przekłuwania przynosi dziecku ból, którego może potem nie pamiętać, ale nie znaczy to, że go nie było. Kolejnym elementem jest to, że kolczyki u niemowlaka niosą ryzyko alergii – większość biżuterii zawiera nikiel. Ten metal bardzo często powoduje uczulenia, np. wywołuje wypryski skórne poprzez kontakt biżuterii z układem immunologicznym.
  • Kolczyki to element seksualizacji małych dziewczynek
Ten element biżuterii w wielu krajach jest kojarzony z kobiecością, elementem ubioru takim jak ładna sukienka, która podkreśla atuty. Już w starożytnych krajach takich jak Egipt, Grecja czy Rzym noszenie kolczyków było kojarzone z niewolnikami oraz kobiet rozwiązłych.

A co wy sądzicie o przekłuwaniu uszu małym dziewczynkom? Jesteśmy ciekawi waszych opinii, piszcie do nas w komentarzach!

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!