GRY
 
 

Na kłopoty z zasypianiem lub zachowaniem – terapia kołderką

Czasem wystarczy owinąć się kocykiem, żeby poczuć się przyjemnie, bezpiecznie i miło. A jeśli do przykrycia użyjemy kołderki sensorycznej, możemy zafundować sobie prawdziwą terapię.

kołdra obciążeniowa
fot. Fotolia
Czy wiesz, że kołderka, którą przykrywasz dziecko, może pełnić rolę terapeutyczną. I nie chodzi tylko o to, że maluch się pod nią wyśpi i wstanie wypoczęty. Specjalna kołdra obciążeniowa może zapewnić więcej korzyści. Kto może z niej korzystać?

Kołdra obciążeniowa – co to takiego?

Kołdra obciążeniowa (nazywana również sensoryczną) jest cięższa od zwykłych kołderek. Odpowiednio obciąża ciało, wpływając tym samym na układ nerwowy osoby nią przykrytej. Łagodny nacisk na mięśnie sprawia, że w organizmie wydziela się serotonina, dzięki której stajemy się szczęśliwsi i przestajemy odczuwać niepokój. Kołdra sensoryczna powinna być dopasowana do dziecka, które z niej korzysta. Aby wywierała odpowiedni nacisk, jej waga w przybliżeniu powinna wynosić około 10 proc. masy ciała dziecka minus 1 kg. Taki ciężar sprawia, że jest bezpieczna.
Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.

Kiedy warto jej używać?

Kołdrę obciążeniową można polecić dzieciom, u których stwierdza się lub podejrzewa różnego rodzaju zaburzenia, np. problemy z integracją sensoryczną, ADHD czy autyzm, a także maluchom, które cierpią na zaburzenia snu. Do jej stworzenia przyczyniła się Temple Grandin, cierpiąca na autyzm profesor Uniwersytetu w Colorado, która propaguje wiedzę o tym zaburzeniu. W dzieciństwie miała zwyczaj ciasno zawijać się w koc lub prześcieradło albo wchodzić pod ciężkie poduszki kanapy, bo to ją relaksowało. W czasach studenckich zbudowała specjalna maszynę do przytulania (hug machine). Przyjazny i mocny uścisk urządzenia stymulował ciało i pozwalał przezwyciężać Temple Grandin ataki paniki.

Jakie efekty przynosi spanie pod taką kołdrą?

Kołdra obciążeniowa uspokaja osoby nadmiernie pobudzone, ale może działać też odwrotnie – lekko pobudzając, te zbytnio wyciszone. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i uczucie odprężenia. Pomaga w zasypianiu i sprawia, że dzieci rzadziej budzą się w nocy.
Uwaga: Kołder sensorycznych nie mogą używać dzieci, które nie skończyły 3. lat oraz maluchy (także osoby dorosłe), które mają problemy z układem oddechowym lub układem krążenia. Wykonanie kołdry obciążeniowej powinien zlecić dziecku terapeuta.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj