GRY

Na kłopoty z zasypianiem lub zachowaniem – terapia kołderką

Czasem wystarczy owinąć się kocykiem, żeby poczuć się przyjemnie, bezpiecznie i miło. A jeśli do przykrycia użyjemy kołderki sensorycznej, możemy zafundować sobie prawdziwą terapię.

kołdra obciążeniowa
fot. Fotolia
Czy wiesz, że kołderka, którą przykrywasz dziecko, może pełnić rolę terapeutyczną. I nie chodzi tylko o to, że maluch się pod nią wyśpi i wstanie wypoczęty. Specjalna kołdra obciążeniowa może zapewnić więcej korzyści. Kto może z niej korzystać?

Kołdra obciążeniowa – co to takiego?

Kołdra obciążeniowa (nazywana również sensoryczną) jest cięższa od zwykłych kołderek. Odpowiednio obciąża ciało, wpływając tym samym na układ nerwowy osoby nią przykrytej. Łagodny nacisk na mięśnie sprawia, że w organizmie wydziela się serotonina, dzięki której stajemy się szczęśliwsi i przestajemy odczuwać niepokój. Kołdra sensoryczna powinna być dopasowana do dziecka, które z niej korzysta. Aby wywierała odpowiedni nacisk, jej waga w przybliżeniu powinna wynosić około 10 proc. masy ciała dziecka minus 1 kg. Taki ciężar sprawia, że jest bezpieczna.
Redakcja poleca: Jak rozpoznać kłopoty z integracją sensoryczną? [WIDEO]
Nie lubi się huśtać, z trudnością opanowuje jazdę na rowerku, potyka się o własne nogi – to mogą być objawy zaburzeń integracji sensorycznej u malucha. Trudności można pokonać, ale najpierw trzeba je rozpoznać. Oto najczęstsze symptomy problemów z integracją sensoryczną u dziecka.

Kiedy warto jej używać?

Kołdrę obciążeniową można polecić dzieciom, u których stwierdza się lub podejrzewa różnego rodzaju zaburzenia, np. problemy z integracją sensoryczną, ADHD czy autyzm, a także maluchom, które cierpią na zaburzenia snu. Do jej stworzenia przyczyniła się Temple Grandin, cierpiąca na autyzm profesor Uniwersytetu w Colorado, która propaguje wiedzę o tym zaburzeniu. W dzieciństwie miała zwyczaj ciasno zawijać się w koc lub prześcieradło albo wchodzić pod ciężkie poduszki kanapy, bo to ją relaksowało. W czasach studenckich zbudowała specjalna maszynę do przytulania (hug machine). Przyjazny i mocny uścisk urządzenia stymulował ciało i pozwalał przezwyciężać Temple Grandin ataki paniki.

Jakie efekty przynosi spanie pod taką kołdrą?

Kołdra obciążeniowa uspokaja osoby nadmiernie pobudzone, ale może działać też odwrotnie – lekko pobudzając, te zbytnio wyciszone. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i uczucie odprężenia. Pomaga w zasypianiu i sprawia, że dzieci rzadziej budzą się w nocy.
Uwaga: Kołder sensorycznych nie mogą używać dzieci, które nie skończyły 3. lat oraz maluchy (także osoby dorosłe), które mają problemy z układem oddechowym lub układem krążenia. Wykonanie kołdry obciążeniowej powinien zlecić dziecku terapeuta.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pobrudziło się? Nic nie szkodzi!

Uwaga na kleszcze