kołdra obciążeniowa
fot. Fotolia

Kołdra obciążeniowa: sposób nie tylko na kłopoty z zasypianiem

Kołdra obciążeniowa zwiększa poczucie bezpieczeństwa i uspokaja. Aby miała skuteczne działanie powinna ważyć 10 proc. masy ciała dziecka lub dorosłego.
Małgorzata Wódz
kołdra obciążeniowa
fot. Fotolia
Czy wiesz, że kołdra obciążeniowa, może pełnić rolę terapeutyczną. I nie chodzi tylko o to, że maluch się pod nią wyśpi i wstanie wypoczęty. Kołdra obciążeniowa może zapewnić więcej korzyści. Kto może z niej korzystać?

Kołdra obciążeniowa – co to takiego?

Kołderka obciążeniowa (nazywana również sensoryczną) jest cięższa od zwykłych. Odpowiednio obciąża ciało, wpływając tym samym na układ nerwowy osoby nią przykrytej. Łagodny nacisk na mięśnie sprawia, że w organizmie wydziela się serotonina, dzięki której stajemy się szczęśliwsi i przestajemy odczuwać niepokój. Kołdra obciążeniowa powinna być dopasowana do osoby, która z niej korzysta. Aby wywierała odpowiedni nacisk, jej waga w przybliżeniu powinna wynosić około 10 proc. masy ciała osoby przykrytej minus 1 kg. Taki ciężar sprawia, że jest bezpieczna.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Kołdry obciążeniowe – kiedy warto ich używać?

Kołdrę obciążeniową można polecić dzieciom, u których stwierdza się lub podejrzewa różnego rodzaju zaburzenia, np. problemy z integracją sensoryczną, ADHD czy autyzm, a także maluchom, które cierpią na zaburzenia snu. Do jej stworzenia przyczyniła się Temple Grandin, cierpiąca na autyzm profesor Uniwersytetu w Colorado, która propaguje wiedzę o tym zaburzeniu. W dzieciństwie miała zwyczaj ciasno zawijać się w koc lub prześcieradło albo wchodzić pod ciężkie poduszki kanapy, bo to ją relaksowało. W czasach studenckich zbudowała specjalna maszynę do przytulania (hug machine). Przyjazny i mocny uścisk urządzenia stymulował ciało i pozwalał przezwyciężać Temple Grandin ataki paniki.

Efekty spania pod kołdrą sensoryczną

Kołdra obciążeniowa uspokaja osoby nadmiernie pobudzone, ale może działać też odwrotnie – lekko pobudzając, te zbytnio wyciszone. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i uczucie odprężenia. Pomaga w zasypianiu i sprawia, że dzieci rzadziej budzą się w nocy.
 

Uwaga: Kołderek obciążeniowych nie mogą używać dzieci, które nie skończyły 3. lat oraz maluchy (także osoby dorosłe), które mają problemy z układem oddechowym lub układem krążenia. Wykonanie kołdry obciążeniowej powinien zlecić dziecku terapeuta.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy