kolejka elektryczna dla dzieci
fot. Adobe Stock

Przegląd kolejek elektrycznych dla dzieci

Każde dziecko w pewnym momencie marzy o tym, aby mieć kolejkę elektryczną. Kupno takiej zabawki da mu radość i pomoże rozwijać wiele umiejętności.
Ewa Janczak-Cwil
kolejka elektryczna dla dzieci
fot. Adobe Stock
Kolejka elektryczna może stać się na pewien czas ulubioną zabawką dziecka. Jednak nie każdy zestaw zajmie pociechę na dłużej. Aby tak się stało, warto przy zakupie zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Oto one wraz z propozycjami ciekawych zestawów.

Kolejki elektryczne dla dzieci: Ciekawe zestawy:
 1. Zestaw policyjny, 70 zł
 2. Kolejka i tor wyścigowy, 84 zł
 3. Kolejka i tor z pętlami, 99 zł
 4. 2 pociągi + 20 m toru, 165 zł
 5. Kolejka drewniana elektryczna, 199 zł
 6. Kolejka metalowa, 239 zł

Rodzaje kolejek elektrycznych

Zabawki tego typu mogą być wykonane z plastiku, drewna oraz metalu. Ze względu na użyte materiały zabawka może albo wyglądać bardziej realistycznie, albo raczej symbolicznie. Plastik i metal dają możliwość wiernego oddania szczegółów, a drewno – nie. Za to kolejka drewniana elektryczna ma wiele uroku i nic przeciwko niej nie będą miały młodsze dzieciaki.

Materiał decyduje też o trwałości zabawki. Metalowe i drewniane z pewnością wytrzymają dłużej, a plastikowe zawsze będą narażone na uszkodzenie przy nieostrożnym obchodzeniu się z nimi.
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Zalety zabawy kolejkami elektrycznymi

Konstruowanie torów i zabawa kolejką elektryczną może mieć sporo zalet. Zabawa rozwija bowiem:
 • wyobraźnię i kreatywność,
 • logiczne myślenie,
 • uczy rozwiązywania problemów,
 • podnosi sprawność dłoni dziecka.

Im bardziej skomplikowany tor i im większe daje możliwości swobodnej zabawy (konstruowania torów według własnej inwencji), tym większy walor edukacyjny kolejki.

Zobacz też: Zabawki edukacyjne dla trzylatka [Przegląd]

Kolejka elektryczna dla dziecka – jaką kupić

Pierwszą wytyczną jest budżet – niewielki od razu może wykluczyć z wyboru część zabawek. Jeśli jednak na taki prezent można wyłożyć nieco więcej pieniędzy, wtedy warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
 • jakość zabawki (materiały, wygląd),
 • długość i skomplikowanie toru,
 • możliwość swobodnego modelowania toru,
 • akcesoria (znaki, drzewa, budynki, figurki itp.)
 • regulacja prędkości jazdy.

Od tych rzeczy zależy atrakcyjność zabawki oraz to, jak długo dziecko będzie się nią bawić. Warto także zwrócić uwagę, dla jakiego wieku jest przeznaczona. Kolejka drewniana elektryczna spodoba się maluchom w wieku 3-4 lat, starsze dzieci z pewnością będą wolały bardziej realistycznie wyglądającą lokomotywę.

1. Zestaw policyjny, 70 zł

W komplecie znajdują się: nowoczesna lokomotywa z dwoma wagonami, 4 samochody, helikopter, most tunel, komisariat, dwupoziomowy tor, figurka policjanta i 6 znaków drogowych. Kolejka jest zasilana dwoma bateriami AAA. Idealny prezent dla małego miłośnika policji.
 
kolejka elektryczna dla dzieci policja

2. Kolejka i tor wyścigowy, 84 zł

Zabawka 2w1: w zestawie kolejka elektryczna z torami i elementy do zbudowania toru samochodowego. Można bawić jednocześnie pociągiem i samochodami, które mogą poruszać się maksymalną prędkością 20 km/h. W zestawie są także: znaki drogowe, latarnie, barierki ochronne, słupy i naklejki. Prędkość pojazdów można płynnie regulować.
 
kolejka elektryczna dla dzieci i tor samochodowy

3. Kolejka i tor z pętlami, 99 zł

Realnie wyglądająca kolejka i dwa wagony – jeden z węglem, drugi ze złotem. Tor buduje się z 42 elementów, w tym znajdują się dwie rampy, na których opierają się 2 pętle o średnicy aż 41 cm. Tor ma 136 cm długości i 64 cm szerokości. Kolejka zasilana jest trzema bateriami AAA, które trzeba dokupić.
 
kolejka elektryczna dla dzieci w pętlami

4. 2 pociągi + 20 m toru, 165 zł

Cena obejmuje 2 komplety zawierające 2 lokomotywy (parowóz oraz nowoczesną), 13 wagonów, 2 stacje kolejowe, 4 perony, 10 drzewek, tory i skrzyżowania o łącznej długości aż 20 m. Kolejki świecą czerwonym światełkiem i wydają realistyczne dźwięki: trąbią, słychać stukot kół na torach. Każda z kolejek potrzebuje do działania baterii 1,5 V AA (trzeba dokupić).
 
kolejka elektryczna dla dzieci długi tor

5. Kolejka drewniana elektryczna, 199 zł

Drewniany tor składa się jak puzzle. W komplecie kolejka z wagonikami, 6 autek, 6 domków, most, przejazd ze szlabanem, znaki drogowe i drzewka – wszystko do dowolnej aranżacji. Pociąg zasilany jest jedną baterią AA, którą trzeba dokupić. Możliwość połączenia zabawki z innymi zabawkami marki Ecotoys.
 
kolejka drewniana elektryczna dla dzieci

6. Kolejka metalowa, 239 zł

Zabawka wyprodukowana w Hiszpanii. Lokomotywa i wagony zostały wykonane z metalu i plastiku z dbałością o szczegóły, dzięki czemu zabawka wygląda jak miniatura prawdziwych pojazdów. Tor ma 8,3 metra długości. Lokomotywa świeci na tory, co uatrakcyjnia zabawę w ciemności. Zasilana dwoma bateriami lr14 "c" 1,5V.
 
kolejka elektryczna dla dzieci metalowa

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy