msza
fot. adobe stock

Wierni proszeni o zgłoszenie się do sanepidu. Kolejny kościół ogniskiem zakażeń

Wykryto kolejne ognisko koronawirusa w kościele. Księża przebywają obecnie na kwarantannie, a wierni, którzy uczęszczali na msze, są proszeni o zgłoszenie się do sanepidu.
Katarzyna Gałązkiewicz
msza
fot. adobe stock
Wśród księży z parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie (woj. lubelskie) wykryto koronawirusa. Duchowni są obecnie poddawani testom na COVID-19. W wydanym przez parafię oświadczeniu można przeczytać, że na chwilę obecną pozytywny wynik uzyskało dwóch księży. Duszpasterze zostali objęci kwarantanną

Wierni proszeni są o zgłoszenie się do sanepidu

Biskup zaapelował do wszystkich wiernych, którzy uczestniczyli w mszach świętych oraz przyjmowali komunię, aby zgłosili się na badania do sanepidu. Istnieje ryzyko, że osoby, które przychodziły na mszę i podchodziły do komunii, mogły zostać zarażone koronawirusem. Dotyczy to w szczególności osób, które „od niedzieli 17 maja przyjmowały Komunię Świętą (także z rąk Szafarza świeckiego)”. Zwrócenie się do sanepidu pomoże im zdecydować, co robić dalej.
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.

Kościół zamknięty 

Sanepid zalecił zamknięcie kościoła i jego dezynfekcję. Jak można przeczytać w wydanym oświadczeniu, do soboty nie będą się odbywać żadne uroczystości kościelne, nabożeństwa oraz msze. Parafia informuje, że „wszystkie zamówione [...] intencje Księża będą sprawować prywatnie w kaplicy domu zakonnego”.

Kościół w Pilszyczynie, to niejedyny przypadek świątyni, w której doszło do zarażeń koronawirusem. COVID-19 rozprzestrzeniał się także w kościołach w Niemczech i we Francji. 

Wybierając się na nabożeństwo, należy zachować zdrowy rozsądek i szczególną ostrożność. Warto pamiętać, że kościół jest miejscem, w którym podobnie jak w sklepach czy kinach, gromadzą się ludzie i ryzyko zakażenia koronawirusem jest w nim tak wysokie, jak w każdym skupisku ludzkim. 

Źródło: pliszczynscj.pl, o2.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy