Załamana kobieta z powodu negatywnego testu ciążowego
fot. fotolia

Kolejny negatywny test? Oto 5 sposobów na przetrwanie następnego miesiąca

Liczyłaś, że tym razem w końcu się uda, a test znowu pokazał tylko jedną kreskę? Poznaj nasze rady na zmierzenie się z niełatwą rzeczywistością.
Marta Kabulska
Załamana kobieta z powodu negatywnego testu ciążowego
fot. fotolia
Starasz się o dziecko już kolejny miesiąc, a może rok. Mimo upływu czasu z każdym kolejnym negatywnym testem wzrasta rozczarowanie. Sprawdź, jak przezwyciężyć złe myśli i zyskać siły na następny miesiąc.

1.Pozwól sobie na złość

Spójrzmy prawdzie w oczy, niezależnie od długości starań cierpienie nie jest mniejsze. Wyrzuć z siebie to napięcie. Złość się, krzycz. Jesteś zbyt przygnębiona, by wykrzesać energię do buntu? Włącz telewizor, ustaw go na kanał muzyczny z muzyką rockową i podkręć głośność dźwięku na maksa. Pozwól sobie krzyczeć i szaleć niczym gwiazda rocka. Daj ujście swojej złości.
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

2. Nazwij uczucia

Droga do macierzyństwa wiąże się z ćwiczeniem oporu, oporu przed zgorzknieniem. Kluczowym sposobem radzenia sobie z tym jest, aby uświadomienie sobie, że nosisz w sobie gorycz. Kobiety często wspominają, że w tym okresie czuły się smutne i pełne goryczy. Zaczęły zadawać sobie pytanie: "Dlaczego ja? Przecież byłabym taką świetną matką!". Teraz spróbuj zastąpić swoje negatywne myśli koncentracją na czymś pozytywnym. Jedna z mama wspomina: "Kolejna porażka - oczywiście, najpierw czułam depresję, ale moje pragnienie bycia matką i nadzieja były we mnie dość silne. To było to, co mnie trzymało".

3. Odpuść

Po burzy wściekłość i nazwaniu szkodliwych myśli – zaakceptuj je i odpuść.Wystaw białą flagę i przestań zaprzeczać rzeczywistości. Dlaczego kapitulować? Są w życiu rzeczy, na które nie mamy wpływu niezależnie od naszych chęci. Nie chodzi tu o zaprzestanie starań o dziecko, lecz odpuszczenie samej sobie i nie szukanie winnego. Jedna z mam wspomina: "Lekarz poinformowany mnie, że ​nigdy nie zajdę w ciążę. Przestałam obsesyjnie myśleć o dziecku, przestaliśmy o tym mówić. Po 6 miesiącach od zakończenia mojego  obsesyjnego pragnienia dziecka zaszłam w ciążę. Do dziś nie mogę w to uwierzyć".

4. Zmień swoje myślenie

Spróbuj znaleźć coś pozytywnego. Nie bycie w ciąży też ma sporo zalet: możesz napić się wina czy nie musisz zmagać się z okrutnymi porannymi mdłościami. To drobne rzeczy, ale bardzo pomocne w skierowaniu myśli na pozytywne tory. 

5. Pomóż innym

Sposób, w jaki ty radzisz sobie z własnym smutkiem i rozczarowaniem może pomóc innym kobietom walczącym z niepłodnością, Możesz to robić zarówno, spotykając się z nimi osobiście, jak i anonimowo udzielając rad przez internetowych. Gdy otaczają cię inne kobiety z podobnymi problemami, przestajesz ukrywać swoje lęki, zaczynasz o nim mówić i oswajać go. 
Jeśli posiadanie dziecka jest naprawdę tym, czego chcesz, nie poddawaj się. Jest kilka sposobów, aby zostać mamą. Masz wybór, więc nie poddawaj się.

Zobacz też: Zmagania z niepłodnością stresują podobnie jak choroba nowotworowa - film
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy