Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Kolendra, ziarna kolendry
fot. Fotolia

Kolendra

Należy do tej samej grupy alergenów co anyż, koper, kminek, pieprz, papryka i przyprawa curry. Co je łączy? Zespół pyłkowo-pokarmowy, nazywany w skrócie seler-bylica/brzoza-przyprawy. U osób, które są uczulone na pyłki bylicy i brzozy lub selera, może występować alergia krzyżowa na wymienione wyżej przyprawy. Wywołują one nie tylko objawy dotyczące układu pokarmowego, ale również problemy z oddychaniem czy skórne. Alergia na przyprawy nie występuje często, jednak nie można jej lekceważyć ze względu na powszechne użycie tych produktów. Niektóre zioła czy przyprawy korzenne mogą wywołać objawy wstrząsu anafilaktycznego.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.