Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Kolendra, ziarna kolendry
fot. Fotolia

Kolendra

Należy do tej samej grupy alergenów co anyż, koper, kminek, pieprz, papryka i przyprawa curry. Co je łączy? Zespół pyłkowo-pokarmowy, nazywany w skrócie seler-bylica/brzoza-przyprawy. U osób, które są uczulone na pyłki bylicy i brzozy lub selera, może występować alergia krzyżowa na wymienione wyżej przyprawy. Wywołują one nie tylko objawy dotyczące układu pokarmowego, ale również problemy z oddychaniem czy skórne. Alergia na przyprawy nie występuje często, jednak nie można jej lekceważyć ze względu na powszechne użycie tych produktów. Niektóre zioła czy przyprawy korzenne mogą wywołać objawy wstrząsu anafilaktycznego.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy