GRY
 
 

7 nietypowych sposobów na kolkę

Nie pomagają herbatki ziołowe ani leki? Dziecko wciąż rozdzierająco płacze, a Ty masz wrażenie, że za chwilę osiwiejesz? Sprawdź, co jeszcze może pomóc.

Niemowlę uspokajanie
fot. RF
Kolka ma to do siebie, że nie ma na nią cudownego sposobu, który działa zawsze, wszędzie, a w dodatku natychmiast, niczym machnięcie czarodziejską różdżką.  

Przeczytaj także: Prawdy i mity na temat kolki i obejrzyj FILM - Kolka u niemowląt: Objawy i leczenie

Niektórym dzieciom pomagają leki i herbatki na kolkę, innym przeciwkolkowy masaż, są i takie, którym przynoszą ulgę wyłącznie sztuczki wymyślone przez zdesperowanych rodziców.  

Poznaj  kilka nietypowych sposobów na kolkę: 

1. Kolka kontra monotonny szum

Niskie, monotonne dźwięki działają uspokajająco prawdopodobnie dlatego, że dziecko pamięta podobne ogłosy z okresu, gdy było jeszcze w brzuchu.

Odkręć kran, włącz wentylator, pralkę, suszarkę do włosów albo nawet ...  odkurzacz (jeśli nie jest zbyt głośny).  Możesz też skorzystać z płyty z tzw. białym szumem (do kupienia za pośrednictwem Internetu) albo tak jak Iwona zrobić nagranie samodzielnie.

„Suszarka, której używałam do walki z kolką, wysuszała i nagrzewała powietrze, poza tym nie można zostawić jej włączonej w pokoju i wyjść np. do kuchni. Najpierw włączaliśmy inhalator (też szumi a przy okazji nawilża powietrze),  a potem wpadliśmy na pomysł, żeby urządzić suszarce ... sesję nagraniową. Dzięki temu mogliśmy odtwarzać szum z płyty” - mówi Iwona. 
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

2. Antykolkowy ... striptiz!

Niektóre maluszki uspokajają się, gdy się je przytuli „skórą do skóry”.

„Rozbierałam synka do pieluszki i kładłam go na sobie (sama podciągałam wysoko koszulkę). Plecki Szymka  przykrywałam kołderką, by nie zmarzł. I tak sobie leżeliśmy” - opowiada Ewa. 

3. Kolka a brzuch taty

Nie dajesz rady? Oddaj dziecko w ręce taty. Bardzo często to właśnie ojcu łatwiej uspokoić niemowlę, prawdopodobnie dlatego, że sam jest spokojniejszy  (płacz dziecka nie budzi w nim aż tak wielkich emocji jak w tobie, bo nie jest we władzy szalejących hormonów).

„Wyglądało to tak: mąż kładł się na plecach na kocu rozłożonym na podłodze (chodziło o to, żeby podłoże było twarde)  i  głęboko oddychał, a ja kładłam na nim Mateusza, tak, żeby dotykał brzuszkiem poruszającego się brzucha taty. To było dla naszego synka jak masaż i troszkę go wyciszało” - wspomina Urszula.
 
Doładuj
Przeładuj