GRY

Gdy noworodek ma kolkę

Koszmar 100 dni - właśnie tak nazywają kolkę w Azji. I rzeczywiście, jej ataki najczęściej mijają po 3 miesiącach. Jak przetrwać ten trudny okres?

Kolka u noworodka najczęściej wygląda tak: jest późne popołudnie albo wieczór, maleństwo radośnie młóci rączkami, dopisuje mu apetyt... Nagle robi się czerwone jak pomidor, podkurcza nóżki, pręży się i krzyczy. Nie można go uspokoić, co sprawia, że bezradni rodzice mają ochotę pójść w jego ślady: zacząć płakać i krzyczeć.

Gdy atak kolki u niemowlaka mija, dziecko wygląda, jakby nic się nie stało. Znów jest zadowolone z życia, po prostu okaz zdrowia. Tylko rodzice wciąż nie mogą dojść do siebie...

Kolka u noworodka - przyczyny kolki

Ataki kolki u niemowlaka (częściej lub rzadziej) ma mniej więcej połowa dzieci. Jakie są jej przyczyny?
– Jest na ten temat wiele teorii, jednak żadna nie jest do końca prawdziwa i nie tłumaczy wszystkiego – mówi dr Andrzej Stawarski, pediatra z II Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia AM we Wrocławiu.

Jeśli chodzi o kolkę u noworodków w grę może wchodzić m.in.
  • Niedojrzałość układu pokarmowego. Żołądek, jelita itd. dopiero "uczą się” swoich obowiązków i na początku mają z tym trochę kłopotów.
  • Niedojrzałość układu nerwowego. Małemu człowiekowi trudno sobie poradzić z nadmiarem wrażeń. Odreagowuje, jak potrafi najlepiej, czyli płacząc wniebogłosy.
  • Nieokiełznany apetyt malca. A nawet nie tyle apetyt, co nieustanna potrzeba ssania. Malec zjada więcej, niż może pomieścić jego żołądek, a potem, objedzony jak bąk, cierpi. Boli go brzuszek, więc znów chce ssać (to go uspokaja) i przez to cierpi jeszcze bardziej.
  • Łykanie powietrza. Łapczywie jedzący malec oprócz mleka połyka powietrze. Dzieje się tak wtedy, gdy trzyma pierś zbyt płytko.
  • Alergia pokarmowa. Nie na mleko mamy, tylko na coś, co ona jadła. Najczęściej na mleko krowie i sery, jogurty itd.
  • Niepokój rodziców. – Wielu badaczy zauważyło, że dzieci, starszych i lepiej wykształconych mam mają kolkę częściej. Być może bierze się to stąd, że jest w nich więcej lęku. Sporo wiedzą, więc mają więcej powodów do strachu – tłumaczy lekarz.
  • Kłopoty może spowodować również „wtrącanie się” w naturalny rytm malca. – Tłumaczę mamom, by nie „wykłócały się” ze swoimi dziećmi i karmiły je wtedy, gdy są głodne, a nie wtedy, gdy zegarek pokazuje, że już czas na kolejny posiłek – opowiada dr Stawarski. To prawda, że maleńkie dziecko powinno jeść w miarę regularnie. Ale lepiej, aby to ono wyznaczało pory posiłków, do jego rytmu trzeba się po prostu dostosować!
  • Historia. Kolka często występuje rodzinnie. Jeśli miało ją pierwsze dziecko, drugie zapewne też. Nie wiadomo jednak, co o tym decyduje: geny, styl życia rodziny czy jeszcze coś innego? Być może wszystko naraz.
Zobacz także: 5 skutecznych sposobów na kolkę
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt